Strona główna Zdrowie Kurzajka? Nie panikuj, działaj!

Kurzajka? Nie panikuj, działaj!

przez admin
Na twoich dłoniach pojawiły się małe, grudkowate zmiany skórne? Na podeszwach stóp widzisz dziwne zgrubienia o zmienionym zabarwieniu? To mogą być kurzajki. Działaj szybko, zanim zdążą rozprzestrzenić się na inne części ciała.
Kurzajki to niewielkie, wypukłe zmiany na powierzchni skóry. W przypadku podeszw stóp mogą być płaskie i bardziej rozległe, mogą też wrastać w głąb skóry. Mają one zazwyczaj lekko szare lub żółtawe, a czasem nawet brązowe zabarwienie. Wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), którego inne odmiany powodują także poważniejsze problemy zdrowotne, takie jak zmiany nowotworowe. Na szczęście kurzajki są niegroźne, jednak bardzo łatwo się rozprzestrzeniają – można się nimi zarazić nie tylko poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą, ale także pośrednio, poprzez przedmioty, których ta osoba dotykała. Do zainfekowania często dochodzi w miejscach publicznych, takich jak basen, sauna czy też szatnia obiektu sportowego.
Pierwsza pomoc
Jeśli miałaś nieszczęście zarazić się brodawkami, nie martw się! Jeżeli chodzi o kurzajki, leczenie bywa długotrwałe, jednak obecnie mamy do dyspozycji cały szereg naprawdę skutecznych metod. Wśród tych najłagodniejszych – domowych – godne polecenia jest stosowane od wieków jaskółcze ziele, a także mleko z łodygi mniszka lekarskiego. Możemy przetestować także babkę lancetowatą albo czosnek. Nie zawsze mamy jednak dostęp do tych roślin, a poza tym nie w każdym przypadku okazują się one skuteczne. Dlatego przede wszystkim warto sięgnąć po dostępne w aptece bez recepty specjalistyczne preparaty pomagające w szybkim i trwałym pozbyciu się kurzajek. Nowoczesne środki bazują np. na terapii kwasowej, ale też na krioterapii, czyli zamrażaniu brodawek. Wszystkie te lekarstwa należy stosować ostrożnie, zgodnie ze wskazaniami na ulotce.
Leczenie specjalistyczne
W przypadku bardziej upartych, głęboko zakorzenionych i trudno usuwalnych kurzajek, z pomocą przychodzi nam dermatolog. Może on zaproponować taki zabieg jak łyżeczkowanie, które jest bardzo skuteczne, choć może pozostawiać lekkie przebarwienia. Drugą metodą jest krioterapia, czyli wymrażanie ciekłym azotem. Kolejny sposób na brodawki to usuwanie ich profesjonalnym laserem – jest to zabieg bardzo precyzyjny, lecz także może zostawić blizny. Elektrokoagulacja i wstrzykiwanie bleomycyny należą do sposobów najbardziej bolesnych, mogą być jednak niekiedy ostatnią deską ratunku. Doświadczony lekarz dobierze najodpowiedniejszą w naszym przypadku metodę, tak aby kuracja była jak najskuteczniejsza i jak najmniej bolesna.
Widząc na dłoniach lub stopach kurzajki, nie wpadaj w panikę. Mimo że wywoływane są przez bardzo zaraźliwego wirusa, istnieje szereg skutecznych sposobów na walkę z nimi. W czasie leczenia zwracajmy szczególną uwagę na higienę – używajmy innego ręcznika niż pozostali domownicy, unikajmy chodzenia na basen czy na saunę.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej