Strona główna Aktualności Sztuczne łzy – sekret pięknych oczu

Sztuczne łzy – sekret pięknych oczu

przez admin

Piasek pod powiekami, szczypanie, pieczenie i swędzenie oczu – to dla wielu z nas przykra codzienność, do której poza wymienionymi dokuczliwościami dołącza się także zaczerwienienie. Zanim jednak przeszukasz Internet i wypróbujesz dziesiątki babcinych sposobów na własnych oczach, skonsultuj się z lekarzem, który pomoże Ci pozbyć się problemu w prosty i szybki sposób. Jak? Doprowadzając Cię do łez. Sztuczne łzy, najlepiej bez konserwantów, to remedium na dolegliwości związane z dyskomfortem oczu.

Zespół suchego oka – przyczyny dolegliwości
Niekomfortowe, pozornie błahe objawy mogą stanowić źródło nieco poważniejszej przypadłości, jaką bywa zespół suchego oka. Schorzenie związane jest z niekorzystnym działaniem czynników środowiskowych, które wpływają na zmniejszoną częstością mrugania powiek. Mruganie stanowi niezwykle istotną czynnością, bowiem powieki rozprowadzają łzy po powierzchni gałki ocznej i utrzymują jej prawidłowe nawilżenie.
Jako podstawowe przyczyny dokuczliwego schorzenia, wymieniane bywają;
  • praca przy komputerze,
  • przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych,
  • czytanie w sztucznym świetleniu,
  • wielogodzinne oglądanie telewizji
  • podróżowanie autem z włączonym nawiewem lub klimatyzacją,
  • stosowanie leków przeciwjaskrowych, przeciw alergicznych oraz preparatów obniżających tętnicze ciśnienie krwi
  • przyjmowanie leków psychotropowych, moczopędnych i medykamentów stosowanych w hormonalnej terapii zastępczej.
Warto także wiedzieć, że zespół suchego oka może być efektem wielu chorób ogólnych m.in. cukrzycy, nerwicy, alergii, zaburzenia czynności tarczycy, a także podawaniem preparatów zmniejszających przekrwienie spojówek.
Sztuczne łzy – piękne oczy w kilka kropel
Walka z niekorzystnymi warunkami środowiska przypomniałaby walkę Don Kichota z wiatrakami i z góry skazana byłaby na porażkę. Wszak zaawansowana technologia znacznie ułatwia życie i niezwykle trudno byłoby zrezygnować z jej dobrodziejstw, np. komputera czy klimatyzacji w okresie upałów. Zdrowie jest jednak równie ważne jak cuda techniki, dlatego przy pierwszych niepokojących objawach (pieczenie, swędzenie, wrażenie piasku pod powiekami, uczucie zmęczenia oraz ciężkości powiek), należy zgłosić się do lekarza, który pomoże wybrać najlepszy preparat – najczęściej w postaci kropel do oczu. Sztuczne łzy ułatwiają wypłukiwanie kurzu, piasku i pyłu z oka oraz chronią rogówkę przed wysychaniem. Środek leczniczy nie wymaga szczególnych warunków podczas aplikacji. Kluczowa jest systematyczność, czyli 3-4 krople dziennie, nawet jeśli pierwsze dokuczliwe objawy ustąpią. Skład preparatów nawilżających oparty jest na wodzie oraz substancjach o dużej lepkości, które nie tylko wiążą wodę, ale i zatrzymują ją na powierzchni gałki ocznej. W ten sposób tworzy się warstwa ochronna wyrównująca nierówności nabłonka i zapobiegająca wysychaniu. Oczom warto pomagać także na inne sposoby, np. często mrugając oraz zamykając powieki, nawet na kilka sekund. Warto także pić więcej wody oraz spożywać produkty bogate w kwasy omega-3. Jeśli obawiasz się, że Twoja dieta nie jest odpowiednio zbilansowana, sięgnij po dostępne w aptekach suplementy, dzięki którym unikniesz niedoborów wartościowych składników oraz dolegliwości z nimi związanych.
Zadbaj o przerwy podczas intensywnej pracy, czystość monitora oraz odpowiednie ustawienie komputera. Kiedy możesz, zrezygnuj z klimatyzacji i zawsze staraj się czytać przy odpowiednim oświetleniu. Nie zapomnij także o konsekwencji podczas stosowania sztucznych łez, czyli zawsze, gdy jesteś narażona na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej