Strona główna Zdrowie Schudnij na rowerze

Schudnij na rowerze

przez admin

Każda osoba rozsądnie podchodząca do odchudzania się wie, że sama zmiana sposobu żywienia nie wystarczy. By zbijanie wagi przebiegało szybciej i szło w parze z poprawą figury i kondycji, niezbędne jest połączenie diety z aktywnością sportową. A może tak wybrać sposób przyjemny, sprzyjający kontaktom towarzyskim i gwarantujący efekty – zrzucanie zbędnych kilogramów na rowerze?

Jazda na rowerze to doskonały sposób na odchudzanie, ale również poprawę sylwetki, metabolizmu, kondycji i ogólnego stanu zdrowia. Jeżdżąc ze średnią prędkością w godzinę spalisz ok. 400-500 kcal, czyli tyle co podczas biegania, szybkiego marszu czy pływania. Ilość spalanych kalorii i efekty odchudzania zależą od sposobu, w jaki będziesz poruszać się na rowerze. Najlepsze rezultaty przyniesie lekki wysiłek rozłożony w bardzo długim okresie czasu. Jeżeli zależy Ci więc na odchudzaniu, jedź wolno, ale długo – od 2 do 5 h. Pamiętaj, żeby podczas wycieczek dostarczać organizmowi dużą dawkę płynów, czyli ok. 0,7-1,0 l na godzinę.


fot. Kellys Bike

Ten typ jazdy powoduje przestawienie się organizmu na ciągły proces przemian tłuszczowych, a więc wykorzystywanie energii ze znajdującego się w organizmie tłuszczu. Skutkiem jest mniejsze zapotrzebowanie na węglowodany, mniejsze poczucie głodu i ustabilizowanie poziomu insuliny we krwi. Oprócz spalania zmniejszasz więc także chęć sięgnięcia po słodycze!

Co drugi dzień!

Najlepsze rezultaty osiągniesz jeżdżąc na rowerze 3-4 razy w tygodniu. Dzięki temu organizm ma czas na regenerację. Jeżeli chcesz zrzucić kilogramy, musisz wiedzieć, że przejażdżka krótsza niż pół godziny nie przyniesie żadnych efektów. Dopiero po 30 minutach w organizmie zaczynają się istotne zmiany jak podniesienie temperatury ciała czy rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Oryginalnym pomysłem, który wzmoże procesy tłuszczowe jest uprawianie sportu na czczo. Mózg i mięśnie zazwyczaj wykorzystują w ciągu nocy dość duży zapas glikogenu. Jeżdżąc na czczo mocno pobudzamy więc gospodarkę drugiego paliwa w naszym ciele – tłuszczu. Głód pobudza jednak receptory w mózgu, przez co możemy czuć się rozdrażnieni.

Jak jeździć?
Każdą przejażdżkę zaczynaj od wolnego tempa, poświęcając kilkanaście minut na rozgrzewkę. Dopiero potem przyspiesz do swojej normalnej prędkości jazdy. Jeżeli wcześniej rower nie był Twoją pasją, przygodę z rowerowym odchudzaniem zacznij od krótkich, kilkukilometrowych dystansów. Z każdą kolejną trasą, gdy poczujesz się pewniej, możesz dodawać kilka kolejnych kilometrów.

Spanie na odchudzanie?

Bardzo istotnym elementem odchudzania jest również… spanie! Brzmi zaskakująco? To właśnie podczas snu następuje wyrzut hormonów odpowiedzialnych za uwalnianie tłuszczu z komórek. Dlatego w procesie odchudzania bardzo ważny jest długi, niczym niezaburzony sen – zwłaszcza, że zrzucanie kilogramów często wiąże się ze stresem. Zarówno fizycznym, ale również psychicznym.

fot. Kellys Bike

Regeneracji mięśni po wysiłku sportowym sprzyja także szybka przekąska. Dostarczając organizmowi posiłek zaraz po przejażdżce wykorzystujesz moment, gdy wchłanianie węglowodanów jest największe. Zapewniasz w ten sposób organizmowi szybkie uzupełnienie glikogenu, które wykorzystane zostaną do odbudowy zapasu „paliwa” w twoich mięśniach. Po posiłku możesz pozwolić sobie na 30-40 minut drzemki – ona także doprowadzi Twój organizm do lepszej formy.

Miejski, górski czy trekking?

Do odchudzania nadaje się właściwie każdy rower. Zastanów się jednak, po jakich terenach będziesz się poruszać, mając w planach 4 godziny jazdy. Rzadko będą to tylko ścieżki miejskie. Bezpieczniej będzie zdecydować się na rower crossowy lub trekkingowy. Na tego typu modelach możesz jeździć po mieście, w parku, nad jeziorem czy po nierównych górskich ścieżkach. Jeżeli planujesz jeździć za miastem, lecz głównie po drogach asfaltowych, zdecyduj się na model szosowy. Lekkie, wąskie koła roweru szosowego sprawdzą się na tych trasach lepiej niż model crossowy.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej