Strona główna Zdrowie Roztocze kurzu domowego – duży problem zdrowotny

Roztocze kurzu domowego – duży problem zdrowotny

przez admin
Przypuszcza się, że wśród ogromnej liczby alergików na świecie, około 100 mln osób cierpi na choroby atopowe spowodowane kontaktem z alergenami roztoczy kurzu domowego. Roztocze kurzu domowego to niewielkie pajęczaki występujące powszechnie w kurzu domowym, a szczególnie w miejscach do spania, materacach, meblach tapicerowanych, wykładzinach, dywanach, a także w zabawkach pluszowych, którymi bawią się nasze dzieci. 
W dogodnych warunkach rozwoju np. w łóżku liczebność populacji roztoczy może się szybko powiększać – w 1 gramie kurzu materacowego stwierdzano nieraz dziesiątki tysięcy okazów.
Wszystkie aktywne stadia rozwojowe roztoczy są keratynofagami tzn. odżywiają się złuszczonymi komórkami naskórka człowieka i zwierząt. Brak pożywienia nie zagraża roztoczom, ponieważ naskórek, który gubimy codziennie w dużych ilościach, może stanowić nieraz połowę objętości domowego kurzu.

Alergeny roztoczy
Do tej pory ustalono istnienie kilkudziesięciu substancji wytwarzanych przez roztocze, które wykazują chorobotwórcze działanie – najsilniejsze działanie uczulające mają substancje znajdujące się w drobinach kału roztoczy ( m.in. białka Der p 1, Der f 1).  Drobiny te unosząc się wraz z kurzem (np. podczas trzepania pościeli lub odkurzania) są wdychane i u ludzi wrażliwych powodują natychmiastową – atopową reakcję alergiczną.
Jesienią i zimą bardziej dotkliwie odczuwane są skutki nadwrażliwości na alergeny roztoczy –           z uwagi na to, że mieszkania są rzadziej wietrzone, a włączenie ogrzewania powoduje unoszenie kurzu i wzrost ryzyka inhalacji alergenów.
Do charakterystycznych objawów chorobowych uczulenia można zaliczyć: przewlekły alergiczny nieżyt nosa (cieknący, swędzący i najczęściej zatkany nos, kichanie), zapalenie spojówek (piekące, wilgotne, lepkie oczy), zespół atopowego zapalenia skóry zwany wypryskiem atopowym (czerwone, łuszczące się zmiany na policzkach, zgięciach łokciowych i kolanowych) a często także astma alergiczna (sapanie, problemy z oddychaniem, kaszel). 

Jak się ochronić przed alergenami roztoczy?
Profilaktyka jest pierwszym naturalnym i niezbędnym warunkiem poprawy stanu zdrowia. Usuwanie roztoczy i ich alergenów z mieszkania nastręcza jednak wiele problemów. Po pierwsze dlatego, że stawonogi te wykazują ogromną rozrodczość, chwilowe zwycięstwo nad nimi, przynosi wkrótce – wraz z odnowieniem populacji nawrót objawów chorobowych u osób wrażliwych. Po drugie – z uwagi na mikroskopijne rozmiary drobin kału roztoczy mało skuteczne jest nawet skrupulatne odkurzanie mieszkania. Kulki kałowe (podstawowe źródło alergenów) mają średnicę 20 µm i są mniejsze niż oczka filtrów odkurzaczy – które działają w tym przypadku jak rozpylacze alergenów. W istocie, chorzy często skarżą się na nasilenie objawów alergii podczas sprzątania! 

Rozwiązanie w zasięgu ręki
Sposobem na usunięcie alergenów, ze szczególnym wskazaniem na miejsca, gdzie potencjalnie nie jest to możliwe, jest spray Allergoff(r). Preparat skleja drobiny kurzu w większe, nielotne cząstki,  a jednocześnie wnika w ich strukturę pozbawiając chorobotwórczego działania. Związanie kurzu powoduje obniżenie ryzyka inhalacji alergizujących cząstek obecnych we wdychanym powietrzu.
Preparatem Allergoff Spray powinniśmy opryskać:
  • łóżka i inne miejsca do spania,
  • meble z tapicerką,
  • kołdry i poduszki,
  • dywany, wykładziny i zasłony,
  • pluszowe zabawki.
Zastosowana w preparacie technologia mikrokapsulacji powoduje stopniowe uwalnianie składników, dzięki czemu jego działanie utrzymuje się do 6 miesięcy. Preparat Allergoff jest bardzo wydajny, dostępne w aptekach opakowania o pojemności 250 i 400 ml wystarczają do opryskania 25 lub 40 m2 powierzchni. 
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej