Strona główna Aktualności Łojotokowe zapalenie skóry – co musisz o nim wiedzieć?

Łojotokowe zapalenie skóry – co musisz o nim wiedzieć?

przez admin

Irytujący łupież dotyka bardzo wiele osób. Walka z nim nie zawsze jest prosta i nie zawsze też przynosi oczekiwane rezultaty, a pojawiające się zmiany w formie odchodzących płatów skórnych, nieestetycznych strupów, nadmiernie przesuszonej skóry, plam rumieniowych, nie tylko na skórze głowy, ale i na innych obszarach ciała, mogą być oznaką znacznie poważniejszej choroby, jaką jest łojotokowe zapalenie skóry.

Choroby łojotokowe skóry są bardzo uciążliwymi schorzeniami skórnymi, z którymi walczy wiele osób, w każdym wieku – zarówno dzieci w wieku niemowlęcym, młodzież, jak również osoby dorosłe. Najczęściej dotykają one mężczyzn, ze względu na wysoki poziom testosteronu w organizmie i nadmiar androgenów o działaniu maskulinizującym oraz budowie sterydowej
Bardzo często schorzenie to jest mylone ze zwykłym łupieżem. W związku z tym leczone jest na własną rękę dostępnymi w sklepach szamponami łupieżowymi, które niestety nie zdają egzaminu ze względu na brak w ich składzie odpowiednich substancji wykorzystywanych w terapii łojotokowego zapalenia skóry. W przypadkach podejrzenia schorzenia warto wybrać się do dermatologa, który nie tylko trafnie postawi diagnozę, ale też przepisze odpowiednie środki pomocne w walce z uciążliwą chorobą.
Przyczyny zachorowania na łojotokowe zapalenie skóry
 
Przyczyn zachorowania na łojotokowe zapalenie skóry może być wiele. Choć nie są one do końca znane, można wyróżnić czynniki sprzyjające powstaniu choroby, takie jak zaburzenia hormonalne, nadmierne wytwarzanie łoju uwarunkowane genetycznie, niedobór witamin A, E, B2, C, mnożące się drożdżaki i bakterie, zaburzenia neurologiczne, czynniki środowiskowe oraz choroby immunologiczne. Specjaliści wskazują również na jedną z odmian drożdżaków z rodzaju Malassezia odpowiedzialnych za wytwarzanie drażniących, toksycznych substancji prowadzących do powstania powikłań i rozwoju choroby, takiej jak łojotokowe zapalenie skóry. 
Objawy łojotokowego zapalenia skóry
 
Głównym objawem łojotokowego zapalenia skóry jest swędząca wysypka i towarzysząca jej łuszcząca się skóra na głowie. Mogą pojawić się również mało efektowne strupy. W późniejszym etapie rozwoju choroby można zauważyć zmiany chorobowe na klatce piersiowej, w górnej części pleców, na powiekach, brwiach, uszach, pod pachami, fałdami skórnymi i na narządach płciowych i innych miejscach o utrudnionym dostępie powietrza, wyposażonych w największą ilość gruczołów łojowych.

Leczenie łojotokowego zapalenia skóry
 
Istnieją metody leczenia łojotokowego zapalenia skóry, które nie tylko pomagają zwalczyć chorobę, ale utrzymać skórę w dobrej kondycji. Należą do nich preparaty bogate w witaminy, leki sterydowe (w formie maści), medykamenty działające przeciwgrzybiczo, bakteriobójczo i antyseptycznie. Przypisywane są przez specjalistów w poradniach dermatologicznych. Ich stosowanie jest ściśle określone przez lekarza. Ostre łojotokowe zapalenie skóry leczone jest silnymi lekami farmakologicznymi, wspieranymi często naświetlaniami, jak również lekami stosowanymi powierzchniowo. Złożona kuracja, opracowana przez dermatologa, daje duże szanse wyleczenia i pozbycia się problematycznego schorzenia.
Kuracje antybiotykami, jak i innymi środkami przypisanymi przez medyka warto zawsze wspierać domowymi, sprawdzonymi sposobami. Do podstawowych środków wykorzystywanych w walce z chorobą należą środki myjące tj. mydło z nanosrebrem lub siarką, mieszanki ziołowe, olejki eteryczne, cytrusy, ocet jabłkowy i niektóre przyprawy wykorzystywane w kuchni. Warto pamiętać, iż odpowiednia pielęgnacja sprzyja zdrowej skórze i hamuje nawrót uciążliwej choroby.
Więcej informacji na temat sposobów przygotowania mikstur leczniczych i innych produktów stosowanych w terapii łojotokowego zapalenia skóry można znaleźć na stronie http://dermo.expert/
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej