Strona główna Zdrowie Szkarlatyna – jak rozpoznać objawy?

Szkarlatyna – jak rozpoznać objawy?

przez admin
Dawniej szkarlatyna była bardzo poważną i zagrażającą życiu dziecka chorobą. Dziś można ją skutecznie leczyć, a wczesne zdiagnozowanie znacznie ułatwia powrót do zdrowia najmłodszych. Jak rozpoznać objawy szkarlatyny i jak postępować w  przypadku zdiagnozowania tej choroby?  
Szkarlatyna (płonica) jest chorobą zakaźną, na którą narażone są szczególnie dzieci w wieku od 2 do 10 lat. Szkarlatynę wywołują bakterie – paciorkowce grupy A, te same, które powodują np. anginę – dlatego pierwsze objawy szkarlatyny najczęściej dotyczą gardła. 
Objawy szkarlatyny
Choroba daje o sobie znać zazwyczaj w ciągu 2 – 4 dni od momentu zarażenia. Najczęstsze objawy szkarlatyny to ból gardła, wysoka gorączka, powiększone migdałki i węzły chłonne, biały nalot na języku, ból głowy i osłabienie. 
To co odróżnia szkarlatynę od „zwykłej” anginy to przede wszystkim charakterystyczna wysypka. Pojawia się ona w drugiej fazie, czyli po około 2 – 3 dniach od wystąpienia pierwszych symptomów. Skóra dziecka pokrywa się wówczas drobnymi, intensywnie czerwonymi plamkami, które najliczniej pojawiają się na tułowiu, policzkach, w okolicach pachwin, w zgięciach kolanowych i łokciowych – mówi pediatra z Centrum Medycyny Dziecięcej MEDINTEL, Grzegorz Wasążnik. 
szkarlatyna objawy; szkarlatyn leczenie
Chorobie może towarzyszyć również inny objaw, tzw. trójkąt Fiłatowa. Policzki dziecka są zaczerwienione, natomiast skóra wokół ust i nosa pozostaje blada. Wysypka może być swędząca i utrzymywać się kilku dni. W tym czasie dochodzi także do zmiany wyglądu języka, który zaczyna przybierać malinowy kolor.  Po upływie mniej więcej 7-10 dni choroba wchodzi w trzecią fazę – wysypka zaczyna ustępować, a po kilku dniach od jej zniknięcia pojawia się płatowe złuszczenie naskórka, głównie na dłoniach i stopach.

Leczenie szkarlatyny
Kluczową kwestią w przypadku rozpoznania pierwszych objawów szkarlatyny jest niezwłoczny kontakt ze specjalistą. O skuteczności leczenia decyduje bowiem szybkie podanie antybiotyku, który dziecko powinno przyjmować według zaleceń lekarza. Im wcześniej  pacjent zacznie przyjmować leki, tym większe szanse na szybkie zażegnanie choroby i uniknięcie powikłań. Antybiotyk, najczęściej z grupy penicylin, podaje się przez 10 – 14 dni. 
Unikanie powikłań
Mimo, że szkarlatyna nie zagraża obecnie życiu dziecka, to jeśli nie trafi ono w odpowiednim czasie pod opiekę lekarza i nie będziemy stosować się do zaleceń lekarskich, choroba może spowodować liczne powikłania. – Wśród nich najczęstsze to zapalenie węzłów chłonnych, ucha środkowego czy kłębuszkowe zapalenie nerek. Zaniedbania w leczeniu mogą prowadzić również do tzw. gorączki reumatycznej, objawiającej się zapaleniem stawów, zaburzeniami neurologicznymi czy chorobą serca prowadzącą do jego nabytych wad – Aby tego uniknąć, należy podawać dziecku antybiotyk zgodnie z zaleceniami lekarza, ponieważ zbyt szybkie odstawienie leków może przyczynić się do nawrotu choroby. Na szczęście, jeśli będziemy prawidłowo opiekować się najmłodszym oraz w porę udamy się do specjalisty, który rozpozna chorobę, ryzyko powikłań i ponownego zachorowania jest bardzo niskie.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej