Strona główna Aktualności Co daje ruch, czyli o korzyściach z bycia aktywnym

Co daje ruch, czyli o korzyściach z bycia aktywnym

przez admin
Na pytanie co daje nam ruch, każda osoba odpowie prawidłowo, ale ogólnie – lepsze samopoczucie i lepszy wygląd. Spróbujmy jednak skonkretyzować korzyści płynące z bycia aktywnym.
Zeszłaś z kanapy? Twój mózg Ci podziękuje
Każdy nawet najbardziej umiarkowany ruch sprawia, że Twój mózg staje się lepiej dotleniony – przy systematycznym uprawianiu sportu tworzą się w mózgu nowe połączenia nerwowe, czego skutkiem jest lepsza pamięć i większa zdolność długotrwałej koncentracji.
Lepszy sen
Osoby ćwiczące regularnie lepiej śpią i łatwiej zasypiają. Organizm, który potrzebuje więcej czasu na regenerację sam upomina się o dodatkowy czas, w którym będzie mogła nastąpić odnowa komórek ciała.  Jednak intensywny trening nie jest polecany tuż przed planowanym snem – po zakończeniu wysiłku muszą minąć co najmniej 2  godziny zanim organizm się wyciszy.
co daje ruch

Lepszy nastrój i samoocena
Aktywność fizyczna powoduje wydzielanie się hormonów: dopaminy i serotoniny – oba zaliczane są do tzw. hormonów szczęścia i to właśnie im zawdzięczamy lepszy nastrój po treningu. Regularne treningi sprzyjają też polepszeniu samooceny – pokonując trudności i wyzwania związane z uprawianym sportem nabieramy wiary we własne możliwości i motywacji do działania w innych sferach życia. 
Opóźnione efekty starzenia
Ruch dawkowany regularnie pomaga opóźnić efekty starzenia – wzmacniamy kościec, obniżamy ciśnienie tętnicze, gubimy kilogramy, redukujemy poziom stresu – lepiej się czujemy i wyglądamy. Mechanizm superkompensacji, czyli poprawy wydolności organizmu związanej z regularnymi treningami i wypoczynkiem, sprawia, że parametry życiowe ulegają poprawie i nasze ciała potrafi nas niejednokrotnie pozytywnie zaskoczyć.
Grażyna Kowalik

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej