Strona główna Zdrowie Jakie objawy mogą świadczyć o zapaleniu wątroby i co ci grozi, jeśli je masz?

Jakie objawy mogą świadczyć o zapaleniu wątroby i co ci grozi, jeśli je masz?

przez admin
Najbardziej charakterystycznym objawem przeciążonej wątroby jest specyficzny ból w prawym boku, ale jego brak nie upoważnia cię do odetchnięcia z ulgą. Stan zapalny wątroby może objawiać się również wieloma innymi dolegliwościami, a ignorowanie ich prowadzi do poważnych konsekwencji.
Wątroba to jeden z ważniejszych organów w ludzkim organizmie. Produkuje żółć, dzięki której trawi tłuszcze. Spełnia też funkcję filtra. Pochłania trucizny z organizmu i neutralizuje je. Ponieważ ma kontakt z trującymi substancjami, wątroba jest nieustannie narażona na ich szkodliwe działanie. Często z tego powodu pojawiają się różne dolegliwości. Warto zatem wiedzieć, na jakie objawy zwrócić szczególną uwagę.
Coś jest nie tak, gdy…
Najczęściej występującym objawem choroby wątroby jest żółte zabarwienie skóry i białek oczu. Mogą pojawić się problemy z trawieniem i nieprawidłowym funkcjonowaniem układu pokarmowego. Pojawia się wtedy niesmak w ustach, wzdęcia, nudności i wymioty. Z czasem skutkuje to utratą masy ciała, ogólnym osłabieniem, apatią, zmęczeniem, problemami z koncentracją i pamięcią oraz bólami głowy. Uszkodzona wątroba źle filtruje toksyczne substancje, co prowadzi do szeregu nieprawidłowości w organizmie. Obserwujemy wtedy zaburzenia snu, orientacji i zmysłów. Innymi objawami chorej wątroby są brązowe plamy na skórze, zwłaszcza na wierzchu dłoni. Ból i kłucie pod prawym żebrem pojawiają się dopiero, kiedy choroba jest już mocno zaawansowana. Nieleczona niesprawność wątroby może też doprowadzić do rozwinięcia się cukrzycy typu 2.
co na ból wątroby
Na co choruje wątroba?
Jedną z najczęściej występujących chorób wątroby jest zakażenie wirusami, które prowadzą do wirusowego zapalenia typu A, B lub C. Inną często występującą dolegliwością jest marskość wątroby. Najczęściej pojawia się u osób, które długi czas regularnie spożywają alkohol. Zdarza się również, że dochodzi do ostrego zatrucia, na przykład po zjedzeniu muchomora sromotnikowego, i zniszczenia wątroby. W takim wypadku jedynym wyjściem jest przeszczep tego organu. Jednak najpoważniejszą chorobą, która może dotknąć wątroby, jest rak. Bywa on powikłaniem wyżej wymienionych chorób. Jest bardzo groźny, a jego rokowania są złe. Chorzy przeżywają średnio pół roku od momentu postawienia diagnozy.
Mam objawy i co dalej?
Aby zminimalizować ryzyko groźnych konsekwencji złego stanu wątroby, jeśli obserwujemy u siebie objawy chorób wątroby, jak najszybciej udajmy się do hepatologa. Zleci on badania, które potwierdzą lub wykluczą nasze przypuszczenia. Jeśli okaże się to konieczne, lekarz przygotuje też plan leczenia.
Na co dzień również możemy zadbać o kondycję naszej wątroby. Pomożemy jej, przerzucając się na niskotłuszczową dietę i całkowicie odstawiając alkohol. W aptekach znajdziemy też suplementy, które warto przyjmować podczas leczenia hepatologicznego. Jeśli cierpimy na zapalenie wątroby, objawy pomogą złagodzić kapsułki z fosfolipidami, na przykład Essentiale.
 Wszystkie nieleczone choroby wątroby mogą mieć tragiczne w skutkach konsekwencje. Dlatego nie ignorujmy niepokojących sygnałów płynących z naszego ciała. Wizyta u lekarza i wykonanie badań mogą nam uratować życie.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej