Strona główna Zdrowie Sposoby na pozbycie się kurzajek

Sposoby na pozbycie się kurzajek

przez admin
Bolesne, brzydkie, niezwykle zaraźliwe – kurzajki potrafią być prawdziwą zmorą! Wywoływane przez wirusa HPV zmiany skórne są jeszcze stosunkowo słabo poznane, przez co pozbycie się ich może niekiedy przerodzić się w długotrwałą wojnę. Na szczęście dysponujemy wieloma metodami pozwalającymi skutecznie zwalczać brodawki – zarówno farmakologicznymi, jak i domowymi.
Zmiany skórne, przyjmujące postać niewielkich wypukłości bądź grudek o kolorze żółtawym lub szarym, występujące głównie na stopach i dłoniach – to właśnie kurzajki. Jeśli dodamy do tego ból, który powodują przy dotykaniu (co może utrudniać chodzenie, gdy pojawią się na podeszwach stóp) oraz ich niezwykłe tempo rozprzestrzeniania się, powodów do podjęcia działania mamy wystarczająco dużo.
Czym są i skąd się biorą?
Jednak zanim podejmiemy walkę, poznajmy wroga. Kurzajki wywoływane są przez wirus brodawczaka ludzkiego (HPV), występujący w wielu odmianach. Stąd też mnogość sposobów ich leczenia, spośród których za każdym razem wybrać musimy ten najskuteczniejszy w naszym konkretnym przypadku. Kurzajkami bardzo łatwo jest się zarazić – poprzez bezpośredni kontakt z chorą osobą, ale też przez np. dotykanie używanych przez nią wcześniej przedmiotów. Dlatego podstawą są higiena i ostrożność, a w razie pojawienia się pierwszych zmian – błyskawiczne działanie.
kurzajka leczenie, kurzajka na palcu
Nieinwazyjne leczenie kurzajek
W aptekach znajdziemy wiele leków na kurzajki, które możemy zastosować samodzielnie, jeszcze przed wizytą u lekarza. Warto sięgnąć po wyroby medyczne bazujące na sprawdzonych, skutecznych i szybko działających metodach, np. Undofen Krioterapia na kurzajki na stopach i dłoniach – zwykle już jeden zabieg pozwala zamrozić kurzajkę aż do korzenia, a całkowite jej usunięcie jest możliwe w 10–14 dni. Do domowych sposobów walki z kurzajkami należy stosowanie ziół. Możemy wypróbować sok z jaskółczego ziela (glistnika), mleczko z łodygi mniszka lekarskiego, okłady z czosnku, liście babki lancetowatej oraz posmarować olejkiem pichtowym. Każdy z tych środków należy stosować kilka razy dziennie, zalepiając zmienione miejsce plastrem.
Kiedy potrzebny jest specjalista
Zdarza się, że łagodne sposoby leczenia kurzajek nie pomagają. Niektóre typy wirusa HPV są trudniejsze w zlikwidowaniu, więc po pomoc należy udać się do lekarza specjalisty. Dermatolog dysponuje kilkoma metodami usuwania brodawek. Pierwsza z nich to łyżeczkowanie, dające dobre efekty, ale pozostawiające przebarwienie. Druga, wymrażanie ciekłym azotem, rzadziej pozostawia ślad. Kurzajki usuniemy również za pomocą lasera, który działa punktowo, bardzo precyzyjnie, może jednak pozostawić bliznę. Lekarz zaproponować może także elektrokoagulację, czyli usuwanie prądem. Należy się liczyć z tym, że metoda ta może być bolesna. Ostatnią deską ratunku jest wstrzykiwanie bleomycyny. Jest to zabieg bolesny, ale przynosi dobre efekty.
W walce z kurzajkami dysponujemy różnoraką bronią. Najłagodniejsze metody domowe zastąpić można kuracją farmakologiczną, wykazującą dużą skuteczność. W przypadku bardziej opornych brodawek wskazana jest wizyta w gabinecie dermatologicznym.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej