Strona główna Zdrowie Najważniejszy jest spokój

Najważniejszy jest spokój

przez admin

Napięcie nerwowe, niepokój, stres – to stany, które towarzyszą nam właściwie na co dzień. Doskwiera nam ciągły brak czasu, pośpiech, natłok obowiązków. Do tego dochodzi nieumiejętność odreagowywania i odpoczywania. Denerwujemy się w pracy, w szkole, na zakupach, a nawet w trakcie spotkań towarzyskich czy na urlopie. A nasz organizm w końcu nie wytrzymuje tej presji i zaczyna się buntować. Bycie w ciągłym stanie nerwowości może skutkować apatią, zaburzeniami snu, zaburzeniami wagi, przemęczeniem, mniejszą efektywnością w pracy, problemami z koncentracją, drażliwością, frustracją, a także wpływa na relacje z innymi. Jak sobie z tym radzić?

Stres

Stres to zespół emocji i zmian fizjologicznych, które są obronną reakcją organizmu na stawiane mu wymagania, problemy oraz działanie różnego typu czynników niekorzystnych – zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej (lub: oraz różnego rodzaju życiowe sytuacje). Osoba odczuwająca stres może zaobserwować w swoim organizmie różne jego objawy, m.in.: podwyższone ciśnienie krwi, przyspieszone bicie serca, bóle pleców i głowy, krótszy i płytszy oddech, suchość w ustach, ucisk w klatce piersiowej. 


Poziomy stresu i niepokoju  

Z ewolucyjnego punktu widzenia stres spełniał ważną rolę – przygotowywał i mobilizował człowieka do walki o przetrwanie. W dzisiejszych czasach pojawia się on nie tylko wtedy, gdy jest niezbędny, by przeżyć i zapewnić poczucie bezpieczeństwa, lecz także w sytuacjach, gdy nie służy żadnemu określonemu celowi.

Naturalny, zdrowy lęk czy niepokój charakteryzuje się łagodnym natężeniem, przejściowym charakterem i wyraźnym związkiem z wywołującymi go okolicznościami. Mówi się o nim często jako o pozytywnym stresie.

Czasem lęk i niepokój są uzasadnione, jednak częściej przeszkadzają i stanowią poważny problem. Osoby o bardziej stresującym trybie życia często prześladuje uczucie niepokoju o zaostrzonym nasileniu. W różnym stopniu martwią się o swoją pracę, zdrowie, finanse, konieczność sprostania codziennym obowiązkom, a także o relacje z innymi ludźmi. To rodzaj stresu negatywnego, który nam nie sprzyja. Nad problemami tego rodzaju trzeba zapanować dużo wcześniej, zanim wymkną się spod kontroli.

Są też takie osoby, które martwią się prawie przez cały czas, nierzadko bez konkretnego powodu bądź z błahych przyczyn. Często towarzyszy im świadomość, że to uczucie niepokoju jest nieuzasadnione, jednak na ogół trudno jest im skonkretyzować swoje zmartwienia i zapanować nad nimi. Ich stan psychiczny objawia się niepokojem ruchowym, problemami z koncentracją i zaburzeniami snu. Utrudnia życie i funkcjonowanie, pogarsza jakość kontaktów społecznych, obniża zdolność do cieszenia się, może mieć także poważniejsze konsekwencje.
Niepokój, który  skłania pacjenta do zasięgnięcia porady lekarza jest już zwykle dość silny i nierzadko stanowi objaw depresji, zespołu lękowego, nadużywania substancji psychoaktywnych. Ten rodzaj niepokoju rodzi strach i ma charakter destruktywny.

Skutki długotrwałego stresu

Całkowite wyeliminowanie stresu z naszego życia jest trudne do osiągnięcia. Krótkotrwały, jest czynnikiem mobilizującym nas do działania, daje napęd do większego wysiłku i skupienia. Ale już stres przewlekły, stan ciągłego podenerwowania, w jakim się znajdujemy zmagając się z codziennością  –  to nasz wróg i coraz większy problem naszych czasów. Negatywny stres działa na nasz stan psychofizyczny dwutorowo. Jest przyczyną dyskomfortu pojawiającego się natychmiast w określonych sytuacjach, a w dłuższej perspektywie może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem i psychicznym samopoczuciem. Dlatego nie powinno się go lekceważyć. Warto zapoznać się z metodami radzenia sobie ze stresem, aby nie dopuścić do tego, by lekceważony i nasilający się odbierał nam radość życia i wpływał niekorzystnie na nasze samopoczucie psychofizyczne, a tym samym na całe nasze otoczenie.

Relana® Forte marki Pharbio jest naturalnym dostępnym bez recepty lekiem, którego substancją czynną jest standaryzowany wyciąg z kozłka lekarskiego. Zalecany jest w łagodnych stanach napięcia nerwowego i okresowych trudnościach w zasypianiu.
Preparat Relana® Forte jest zalecany, gdy niepokój i nerwowość występują w łagodnym natężeniu i wpływają na samopoczucie zarówno w dzień, jak i w nocy. Preparat w bezpieczny oraz naturalny sposób pomaga opanować stres i odzyskać równowagę. Stosowanie leku zaleca się także w okresach występowania trudności w zasypianiu (np. w wyniku przemęczenia).

Relana® Forte zawiera jako substancję czynną wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis – kozłek lekarski) w ilości 200 mg na jedną tabletkę powlekaną. Zawartość wyciągu z korzenia kozłka w jednej tabletce odpowiada w przybliżeniu 1200 mg korzenia kozłka lekarskiego. W leczeniu łagodnych stanów napięcia nerwowego zaleca się stosowanie 1-2 tabletek leku maksymalnie do trzech razy na dobę

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej