Strona główna Zdrowie Bierzesz antybiotyk? Uważaj na skutki uboczne leków!

Bierzesz antybiotyk? Uważaj na skutki uboczne leków!

przez admin

Antybiotyki to ważny sprzymierzeniec w walce z infekcjami o podłożu bakteryjnym, ponieważ z reguły już po kilku dniach ich przyjmowania można zaobserwować wyraźne złagodzenie lub całkowite ustąpienie objawów chorobowych. Wysoka skuteczność leków tego typu ma jednak swoją cenę – jest nią zaburzenie flory bakteryjnej organizmu.


Jaką rolę pełnią bakterie w organizmie?
Bakterie o prozdrowotnych właściwościach, określane mianem bakterii probiotycznych, pełnią liczne funkcje w organizmie człowieka: fermentują niewykorzystane substraty energetyczne, korzystnie oddziałują na układ odpornościowy, nie dopuszczają do namnażania się patogenów, regulują pracę jelit, a także wytwarzają biotynę i witaminę K. U kobiet bakterie kwasu  mlekowego są obecne nie tylko w przewodzie pokarmowym, ale również w pochwie, której nadają prawidłowy, kwaśny odczyn. Odpowiednia ilość pałeczek kwasu mlekowego to ochrona dla zdrowia intymnego, ponieważ bakterie te hamują nadmierny wzrost grzybów i bakterii wywołujących infekcje pochwy.
Wpływ antybiotyków na organizm
Bezwzględne dla chorobotwórczych bakterii antybiotyki działają szybko i skutecznie, ale oprócz patogenów zwalczają także dobroczynne bakterie probiotyczne, zaburzając tym samym równowagę mikrobiologiczną organizmu. Mniejsza niż zwykle liczba pałeczek kwasu mlekowego nie jest w stanie zapewnić optymalnej ochrony przed drobnoustrojami chorobotwórczymi, co w praktyce oznacza, że należy liczyć się z ryzykiem wystąpienia niepożądanych objawów ze strony układu pokarmowego i rozrodczego u kobiet.
Najczęstsze dolegliwości trawienne, jakich doświadczają osoby przyjmujące antybiotyki, to bóle brzucha, nudności i biegunka. Kobiety mogą zaobserwować u siebie także objawy infekcji intymnej: upławy o przykrym zapachu, pieczenie i świąd okolic intymnych.

Jak przeciwdziałać skutkom ubocznym antybiotyków?
Dolegliwości wynikające z faktu stosowania antybiotyków można łagodzić z pomocą domowych sposobów. Jeśli w trakcie antybiotykoterapii doświadczasz nudności, poprawę samopoczucia przyniesie herbata imbirowa, a przy biegunce sprawdzi się herbata z liści malin. Aby ograniczyć niekorzystny wpływ antybiotyku na wątrobę, rozważ także picie naparu z mielonego ostropestu plamistego, który działa ochronnie na ten ważny narząd.
Niekorzystny wpływ antybiotyków na układ trawienny i rozrodczy możesz zneutralizować, uzupełniając florę bakteryjną organizmu o brakujące pałeczki kwasu mlekowego. Bakterie probiotyczne znajdziesz w kefirze, jogurtach i aptecznych preparatach osłonowych, które zawierają znacznie wyższą ilość bakterii (np. doustny preparat prOVag). O równowagę mikrobiologiczną organizmu i zdrowie intymne możesz zadbać również z pomocą preparatu dopochwowego (np. kapsułki inVag).
Antybiotyki wzbudzają mieszane uczucia – z jednej strony nie sposób odmówić im skuteczności, z drugiej – nie są obojętne dla organizmu. Przyjmowane zgodnie z zaleceniami, mogą postawić cię na nogi w ciągu zaledwie kilku dni, ale jeśli w trakcie antybiotykoterapii nie zastosujesz preparatu osłonowego lub nie włączysz do jadłospisu fermentowanych produktów mlecznych, o skutkach ubocznych antybiotyków możesz przekonać się na własnej skórze.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej