Strona główna Zdrowie 5 prostych rad jak minimalizować stres na co dzień

5 prostych rad jak minimalizować stres na co dzień

przez admin
Stres towarzyszy każdemu z nas bez względu na wykonywany przez nas zawód. Mamy zmartwienia w pracy, w domu, związane z dorastaniem dzieci, itd. Nie da się uniknąć nerwów, bo są one składową naszego życia. Natomiast można mieć wpływ na jakość przeżywania naszych emocji.
Akceptacja trudności życiowych i pogodzenie się z rzeczywistością, aby móc spokojnie ją zmieniać to podstawa zdrowego funkcjonowania. Jeżeli podejmiemy pracę nad zaakceptowaniem stresujących sytuacji i zrozumiemy nasze naturalne ograniczenia, będziemy w stanie wpłynąć na nasze emocje, a co za tym idzie na rzeczywistość za pomocą narzędzi, które posiadamy. Stres jest nieodzowną częścią naszego życia, jednak możemy mieć wpływ na jego przeżywanie. Wymaga to z naszej strony pracy i nauki. Proces ten jest długi, ale w perspektywie przyszłości może dać długotrwałe efekty, które podniosą jakość naszego życia. Oczywistym sposobem może być udanie się na psychoterapię w każdej odmianie (terapia muzyką, ruchem, indywidualna, grupowa, itd.). Dzięki temu poznamy co leży u podstaw naszych emocji i nauczymy się mieć nad tym kontrolę.
Dobrze jest jednak każdego dnia podejmować niewielką pracę i ćwiczyć swoje umiejętności w opanowaniu stresu.
1. Umiejętność trzeźwej oceny sytuacji
Gdy opanowuje nas stres, często tracimy umiejętność trzeźwego patrzenia na sprawy. To jedno z najtrudniejszych zadań i kompetencja, której uczymy się najdłużej, lecz jest to kwestia wprawy. Dlatego trzeba nauczyć się opanować emocje i dopiero wtedy podejmować ewentualne decyzje lub zastanawiać się nad problemem. W spokoju zupełnie inaczej jawi się nasza sytuacja. Przede wszystkim powinniśmy zdiagnozować, co stanowi realny kłopot i jak za pomocą narzędzi, które posiadam, mogę sobie z nim poradzić. Nie powinniśmy wtedy myśleć „co by było gdyby”, tylko co będzie, co jest realne. Da to nam pewność, zaufanie do samego siebie i poczucie bezpieczeństwa.
2. Oddychanie i dystansowanie się
Spokojny oddech stanowi podstawę uspokojenia naszego umysłu. Odpowiednie ćwiczenia (np. tzw. oddychanie w kwadrat – po ok. 4 sekundy każdy wdech, wstrzymanie i wydech) pomogą nam w tym, aby z czasem spokojne oddychanie stało się dla nas naturalne. Dzięki oddechowi umysł otrzymuje sygnał, że może się uspokoić i rozluźnić. Może też pomóc wypicie szklanki wody. Czynność, która trwa kilka sekund, ale skupia naszą uwagę na sobie i zmusza nas do panowania nad oddechem, pomoże opanować emocje, gdy są na najwyższym poziomie. Za kilka sekund stres zacznie opadać i łatwiej będzie nam się z nim poradzić.
3. Naturalne leki
Gdy w naszym życiu znajdujemy się w sytuacji długiego napięcia, można w tym czasie pomóc sobie, dzięki naturalnym lekom. Silny stres ma wpływ na nasze zdrowie. Zatem nie warto ryzykować i należy jak najszybciej złagodzić objawy stresu nie dopuszczając do pojawienia się chorób, u podłoża których znajduje się stres. Sięgając po leki na uspokojenie ważne jest, aby były bezpieczne – nie powodowały skutków ubocznych np. nie otępiały  i nie wchodziły w interakcje z innymi lekami (np. Sedatif). Dodatkowo ważne jest aby dawkowanie leku pozwoliło na złagodzenie objawów w ciągu dnia, ale także na dodatkowe wyciszenie się przed snem, ułatwiające zaśnięcie.
 
4. Pozytywna wizualizacja
Przeżycie wyobrażone i te realne dla naszego mózgu nie stanowi różnicy, bo ich nie rozróżnia. Dlatego techniki wizualizacji są praktykowane podczas wielu terapii. Należy znaleźć swoje miejsce, gdzie czujemy się bezpiecznie i dobrze i wracać tam za każdym razem, gdy tego potrzebujemy w naszych wizualizacjach. Skupiajmy się wtedy na emocjach, które nam towarzyszą. Takie chwile pomogą nam ukoić nerwy i wyciszyć się, a mózg otrzyma dużą dawkę pozytywnych bodźców i wyprodukuje odpowiednią ilość endorfin.
 
5. Wyciszający sport
Każdy sport to zdrowie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Jeżeli jednak jesteśmy poddani działaniu stresu, który napina nasze mięśnie, zupełnie inny efekt osiągniemy uprawiając np. sztukę walki, czy bijąc w worek treningowy i wyrzucając złe emocje, a zupełnie inny, gdy zapiszemy się np. na jogę. Ten drugi wariant polecany jest zwłaszcza, gdy stres jest długotrwały. Uprawiając spokojny sport, np. jogę, nauczymy się prawidłowo oddychać i panować nad naszym oddechem, nauczymy się rozluźniać mięśnie, a dodatkowo je porządnie rozciągniemy. Pomoże to nam w utrzymaniu zdrowia i wyciszeniu się.
Należy jednak pamiętać, że często wystarczy dłuższy wieczorny spacer, który pozwoli nam się wyciszyć i zrelaksować przed snem.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej