Strona główna Zdrowie Bierzesz antybiotyk? Dowiedz się, jak zadbać o zdrowie intymne

Bierzesz antybiotyk? Dowiedz się, jak zadbać o zdrowie intymne

przez admin
Zaburzenie naturalnej mikroflory układu pokarmowego i rozrodczego to powszechne zjawisko u kobiet, które mają za sobą antybiotykoterapię. Przyjmowanie silnych leków o działaniu antybakteryjnym wiąże się bowiem z wysokim prawdopodobieństwem zniszczenia wszystkich – nie tylko chorobotwórczych – bakterii w ciele pacjentki. Gdy w wyniku zastosowania antybiotyków liczba dobroczynnych bakterii kwasu mlekowego zmniejsza się, organizm kobiety staje się bardziej podatny na zakażenia intymne. Według danych szacunkowych, problem ten dotyczy aż 2/3 kobiet.
Bakterie a zdrowie intymne kobiety
Prawidłowa flora bakteryjna przewodu pokarmowego i dróg rodnych stanowi naturalną ochronę przed infekcjami intymnymi, ponieważ odpowiednia liczba bakterii kwasu mlekowego ogranicza nadmierny wzrost patogenów wywołujących zakażenia. Gdy liczba bakterii Lactobacillus zmniejsza się na skutek przyjmowania antybiotyków, w organizmie kobiety zaczynają namnażać się zarówno chorobotwórcze bakterie (Gardnerella vaginalis, Streptococcus agalactiae, Escherichia coli, Clostridium difficile), jak i grzyby (Candida albicans). Ich nadmierny wzrost prowadzi do wystąpienia przykrych objawów ze strony układu pokarmowego (biegunki, zaparcia, bóle brzucha) i rozrodczego (parcie na mocz, świąd i pieczenie pochwy, upławy). 
Skuteczna ochrona przed zakażeniami pochwy 
Symptomy infekcji intymnych są dla kobiet źródłem dużego dyskomfortu, dlatego podczas antybiotykoterapii warto sięgnąć po preparaty osłonowe, które chronią przewód pokarmowy i drogi rodne przed zaburzeniem równowagi mikrobiologicznej. Produkty tego typu zawierają bakterie kwasu mlekowego, które kolonizują przewód trawienny, po czym w naturalny sposób przemieszczają się także do pochwy. Tam efektywnie zwalczają patogeny i zapewniają właściwe, niskie pH okolic intymnych. 

Jaki preparat osłonowy wybrać podczas antybiotykoterapii?
Najlepsze efekty w profilaktyce infekcji intymnych przynoszą produkty probiotyczne, które powstały przy uwzględnieniu składu biocenozy pochwy kobiet z danej populacji. Na polskim rynku jedynym takim preparatem przyjmowanym doustnie są kapsułki prOVag® – produkt ten zawiera unikalną kompozycję szczepów bakterii Lactobacillus, dostosowaną do mikroflory Polek.
Liofilizowana zawiesina żywych pałeczek kwasu mlekowego, zawarta w kapsułkach prOVag®, wykazuje silnie probiotyczne działanie. Pałeczki kwasu mlekowego wytwarzają bowiem kwas mlekowy, który zapewnia kwaśny odczyn pochwy, oraz nadtlenek wodoru, który zwalcza chorobotwórcze patogeny. Właściwości te są nie do przecenienia podczas terapii antybiotykiem, gdy organizm staje się osłabiony i bardziej podatny na zakażenia. 
Działanie probiotyku dla kobiet prOVag® zostało potwierdzone w badaniach in vitro, które wykazały, że szczepy bakterii zastosowane w tym preparacie wytwarzają substancje zwalczające patogeny (m.in. Candida albicans, Streptococcus agalactiae, Escherichia coli), przylegają do komórek nabłonka jelita i pochwy, a także są oporne na sole żółci i niskie pH w żołądku.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej