Strona główna Zdrowie Podstępny złodziej kości

Podstępny złodziej kości

przez admin

Osteoporoza stanowi obecnie jeden z największych problemów społecznych. Po 35-40.roku życia proces resorpcji kośćca zaczyna powoli przeważać nad jego tworzeniem. Najszybsza utrata masy kostnej występuje u kobiet w ciągu pierwszych kilku lat po menopauzie i wtedy najczęściej zaczyna się osteoporoza. Wystąpienie jej jest bardziej prawdopodobne u osób, które nie osiągnęły optymalnej masy kostnej w okresie dojrzewania. Na osteoporozę chorują zarówno kobiety, jak i mężczyźni, z tym że u mężczyzn występuje rzadziej. Zdarza się przede wszystkim u osób w średnim i podeszłym wieku, ale też u zupełnie młodych. Szacuje się, że w Polsce choruje około 25% kobiet i 13% mężczyzn po 60. roku życia.

Osteoporoza nie boli

O tej chorobie mówi się: „cichy złodziej”. Często rozwija się bez żadnych objawów. Ujawnić się może dopiero wtedy, gdy np. schylamy się aby podnieść okruszek z podłogi i tym samym wyzwalamy gwałtowny ból kręgosłupa.  Potem okazuje się, że nastąpiło złamanie kręgu. Osteoporozie czasem towarzyszą ostre bóle kręgosłupa. Stopniowo zmienia się sylwetka, ubywa nam wzrostu.  Ubytek wzrostu spowodowany złamaniami kompresyjnymi (czyli „zgnieceniem”) kręgów, pochylona sylwetka, zaokrąglone, przygarbione plecy, „wypchnięty” do przodu brzuch – to cechy pozwalające rozpoznać osteoporozę gołym okiem. Poza bólami pleców chorym mogą dokuczać zaburzenia trawienia, bóle brzucha (na skutek uciskania jamy brzusznej przez żebra) i duszność związana z brakiem miejsca dla płuc w „skróconej” klatce piersiowej.

Najważniejsze – zapobiegać

Czynniki ryzyka

Pewne czynniki mające związek z wystąpieniem choroby lub wpływające na prawdopodobieństwo jej ujawnienia się u danej osoby nazywa się czynnikami ryzyka. U niektórych chorych na osteoporozę kumuluje się wiele takich czynników, ale bywa też, że mimo ewidentnej osteoporozy nie możemy się doszukać u pacjenta żadnego z nich. Eliminacja czynników ryzyka to podstawa prewencji osteoporozy. Na niektóre z nich nie mamy jednak wpływu. Są to np.: płeć, wiek, budowa ciała, rasa, dziedziczenie rodzinne.

Czynniki ryzyka, które można wymienić, to:

1. hormony płciowe – zaburzenia cyklu miesięcznego, obniżony poziom estrogenów po menopauzie, a u mężczyzn niski poziom testosteronu,

2. anoreksja,

3. niedostateczna ilość wapnia i witaminy D w diecie,

4. stosowanie niektórych leków, np. glukokortykoidów i leków przeciwpadaczkowych,

5. nieaktywny tryb życia i długotrwałe unieruchomienie w łóżku z powodu jakiejś choroby,

6. palenie papierosów,

7. nadużywanie alkoholu.

W leczeniu osteoporozy stosuje się przede wszystkim środki farmakologiczne. Odpowiednia podaż wapnia i witaminy D lub jej aktywnych metabolitów, leki hamujące resorpcję, a przede wszystkim – szczególnie u kobiet przed 65. rokiem życia – hormony płciowe (estrogeny) – to podstawowe środki lecznicze.

Uznanymi preparatami w profilaktyce osteoporozy są tabletki z rodziny Vitrum Calcium: VITRUM CALCIUM 1250 + VITAMINUM D3. Preparat jest liderem na rynku preparatów  bazujących na wapniu – uzupełniający dietę w wapń i witaminę D3. Zawiera optymalną proporcję wapnia pozyskanego z muszli ostryg w stosunku do witaminy D3, niezbędnej w procesie wchłaniania wapnia. Dzięki temu składniki preparatu mogą być maksymalnie przyswojone i wykorzystane przez organizm. Wapń jest pierwiastkiem biorącym udział w tworzeniu i mineralizacji tkanki kostnej i zębów na przestrzeni całego życia człowieka. W żołądku węglan wapnia reaguje z kwasem solnym tworząc chlorek wapnia. Jest on najlepiej przyswajalnym związkiem wapnia, nie zakwaszającym środowiska żołądka. Dzięki temu mogą go bezpiecznie stosować nawet osoby z chorobą wrzodową żołądka. Wchłonięta z jelita witamina D3 transportowana jest do wątroby, a następnie do nerek, gdzie wskutek procesu biologicznego jest przekształcana w kalcytriol. Metabolit ten niezbędny jest podczas wchłaniania i wykorzystania wapnia do mineralizacji kości. Stymuluje również przyswajanie wapnia i fosforanów w jelicie cienkim.

Wskazania do stosowania preparatu Vitrum Calcium 1250+ witamina D3:

– uzupełnienie niedoborów wapnia i wit. D3 w codziennej diecie,

– spowalnianie procesu utraty wapnia z kości w każdym okresie życia,

– wspomaganie prawidłowej budowy kośćca i zębów Dawkowanie: Dorośli i dzieci od 12. roku życia – 1 tabletka dziennie w trakcie posiłku.

Między nami kobietami….

Każda kobieta w wieku pomiędzy 50 a 60. rokiem życia straci 50% masy kostnej, o ile nie będzie go uzupełniała w dawce min 1500 mg dobę (proces ten jest czystą fizjologią, wynikającą ze znacznego spadku poziomu estrogenów w organizmie). Dlatego tak ważne jest, aby szczególnie w okresie tych 10 lat kobieta brała duże dawki wapnia ( tj. te min. 1500 mg/dobę, i dawka taka jest w 3 tabl. Vitrum Calcium). Natomiast już od 35 roku. życia. następuje u kobiety spowolniona praca jajników, które wydzielają mniej estrogenów, stąd cały ten proces ma wpływ na kondycję kości (zdrowie kości jest bardzo uzależnione od poziomu estrogenów). Dlatego już od 35 r. ż zaleca się „przymusową”  suplementację wapniem, ale w dawkach nieco mniejszych – 1000 mg/dobę (tj. 2 tabl. dziennie Vitrum Calcium).

Równie ważne, jak kuracja jest zapobieganie upadkom i urazom poprzez:

  • odpowiednie, stabilne obuwie na gumowych, nie ślizgających się podeszwach,
  • umocowanie przy wannie poręczy ułatwiających bezpieczne wchodzenie i wychodzenie,
  • unikanie śliskich kafelków (pływalnia, niektóre zabiegi w sanatoriach),
  • korzystanie z poręczy po obu stronach schodów.

Cena preparatu w aptece:

Vitrum® CALCIUM 1250 + Vitaminum D3  (60 tabletek) : 19 zł

Preparat kupisz w aptekach. Ekonomiczne opakowanie zawierające 60 tabletek starczy na dwa miesiące kuracji zapobiegającej osteoporozie.

Więcej informacji dla pacjentów na stronie: www.unipharm.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej