Strona główna Zdrowie Jak otrzymać refundowany przez NFZ implant słuchowy?

Jak otrzymać refundowany przez NFZ implant słuchowy?

przez admin

Ty lub ktoś z Twoich bliskich odczuwa poważne problemy ze słuchem? Używasz aparatu słuchowego, ale nie jesteś zadowolony z jego efektów? A może cierpisz na dolegliwości, które po prostu uniemożliwiają Ci pełne wykorzystanie możliwości aparatu? Bardzo prawdopodobne, że najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie jest implant słuchowy! Jak otrzymać refundowany implant?

Pierwszy krok do świata dźwięków

Osoba, która ma problemy ze słuchem w pierwszej kolejności trafia do lekarza laryngologa. On przeprowadza konsultacje i zapisuje odpowiednie badania. Na tej podstawie specjalista określa rodzaj i poziom zaawansowania niedosłuchu.

Pacjentom, którzy w ogóle nie słyszą na jedno ucho lub mają niedosłuch przewodzeniowy albo mieszany zaleca się wszczepienie implantu Baha na przewodnictwo kostne. Rozwiązanie tego typu polecone zostanie również w przypadku problemów pojawiających się w obrębie ucha zewnętrznego i środkowego, jak np. stany zapalne czy brak małżowiny usznej. Z kolei pacjenci, u których badania wykazały głęboki i obustronny ubytek słuchu lub obustronną głuchotę, są kierowani na badania kwalifikacyjne do wszczepienia implantu ślimakowego. Podobne zalecenia usłyszą osoby z tzw. częściową głuchotą, czyli utratą słuchu w zakresie wysokich częstotliwości.

Po wstępnej diagnozie laryngolog kieruje pacjenta do odpowiedniej placówki medycznej zajmującej się wszczepianiem implantów.


W rękach ekspertów

W ośrodku specjalizującym się w leczeniu słuchu pacjent przechodzi szereg badań potwierdzających zalecenia laryngologa. Jest poddawany m.in. ocenie audiologicznej, otologicznej, logopedycznej i radiologicznej. Badany jest słuch, ale także przewodnictwo dróg nerwowych odpowiedzialnych za przekazywanie sygnałów akustycznych do mózgu. Lekarze muszą uzyskać pewność, że implant jest najlepszym rozwiązaniem dla pacjenta i przyniesie mu maksymalne korzyści.

Wszczepienie implantu jest zabiegiem operacyjnym. Osoba z problemami ze słuchem musi więc przejść też badania potwierdzające gotowość organizmu do przeprowadzenia zabiegu, np. badania kardiologiczne – ważne z punktu widzenia anestezjologa, który będzie pacjenta znieczulał.

Implanty dla najmłodszych

Procedura kwalifikacji wygląda nieco inaczej w przypadku najmłodszych pacjentów, u których głęboki niedosłuch wykryto tuż po urodzeniu. W Polsce większość noworodków jeszcze na oddziałach neonatologicznych trafia na badanie przesiewowe słuchu. Jeżeli zostają wykryte jakiekolwiek nieprawidłowości, rodziców malucha kieruje się do ośrodka drugiego stopnia screeningu słuchu, którego zadaniem jest sprawdzenie pierwszej diagnozy. Noworodek poddany zostaje specjalistycznym badaniom określającym rodzaj problemu. Jeśli rozpoznanie się potwierdzi, mały pacjent otrzymuje skierowanie do ośrodka wszczepiającego implanty słuchowe.

Rozwój technologii i procedur operacyjnych pozwala dziś na wszczepienie implantu coraz młodszym dzieciom. Najszybciej można to zrobić jednak po ukończeniu pierwszego roku życia. Wcześniej maluch otrzymuje aparat słuchowy. Zadaniem urządzenia jest stymulacja działających jeszcze komórek w nerwach przekazujących sygnały akustyczne i korze mózgowej odpowiedzialnej za słyszenie. Dzięki temu komórki nerwowe nie utracą swoich funkcji, a dziecko będzie miało szansę na prawidłowy rozwój.

7 kroków do refundacji implantu słuchowego

1. Wizyta u specjalisty
Gdy zauważysz problem ze słuchem, zgłoś się jak najszybciej do lekarza specjalisty.

2. Badania i ocena problemu
Laryngolog lub audiolog przeprowadzi badania i stwierdzi rodzaj problemu. Lekarz specjalista skieruje Cię do odpowiedniego szpitala zajmującego się wszczepianiem implantów w ramach programu refundacji NFZ.

3. Ośrodek wszczepiający implanty

Będzie to prawdopodobnie najbliższy szpital. Nie ma tu jednak rejonizacji. Na miejscu konieczne będzie wypełnienie dokumentacji, jaką standardowo wypełnia się przed każdą operacją, m.in. ankiety z danymi osobowymi, ankiety o ogólnym stanie zdrowia i przebytych chorobach, zgody na przeprowadzenie zabiegu itp.

4. Kwalifikacja

W klinice przejdziesz szereg badań potwierdzających zalecenia lekarza. Sprawdzona zostanie także gotowość Twojego organizmu do przeprowadzenia zabiegu.

5. Wszczepienie implantu
Najważniejszy etap procesu – zabieg implantacji. NFZ refunduje w 100 proc. koszty związane z implantem, procesorem mowy, zabiegiem, wizytą pozabiegową (kontrolną) oraz rehabilitacją w wymiarze godzinowym. Tutaj nie musisz się niczym przejmować. Wszystkie formalności związane z refundacją Twojego implantu przez NFZ załatwi szpital, w którym masz zabieg.

6. Dopasowanie procesora do Ciebie

Po zagojeniu się ran pooperacyjnych inżynier kliniczny pomoże Ci dopasować procesor mowy do Twoich potrzeb.

7. Rehabilitacja

Uzyskanie pełnych korzyści z implantu wymaga trochę czasu i Twojego wysiłku. Czeka Cię proces rehabilitacji, podczas którego Twój słuch będzie się stopniowo poprawiał. Czas rehabilitacji może się różnić w zależności od cech indywidualnych pacjenta, głębokości niedosłuchu itp. Nie należy się przejmować, że efekty u Ciebie nie przychodzą tak samo szybko jak u innych. Najważniejsze są ćwiczenia. Efekt przyjdzie z czasem.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej