Strona główna Zdrowie Efekt jo-jo w zębach

Efekt jo-jo w zębach

przez admin
Wizyta u dentysty, borowanie, wypełnienie. Ząb wyleczony? Niekoniecznie. Niektóre problemy z uzębieniem powracają, ale można się przed nimi ustrzec.
Największy kłopot sprawia płytka nazębna. Bakterie zasiedlające jamę ustną tworzą na powierzchni zębów biofilm – swego rodzaju powłokę, która z czasem przekształca się w kamień nazębny. Jeżeli jest ona miękka codzienne dbanie o higienę jamy ustnej likwiduje problem. Gdy powłoka stanie się twarda, a na zębach pojawi się kamień ani szczotkowanie, ani najlepsze pasty nie poradzą sobie z jego usunięciem. Konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, gdzie m.in. za pomocą ultradźwięków i paseczków ściernych kamień jest eliminowany.
Niestety nie na zawsze. Problem odkładania się osadu i kamienia na zębach jest typowym efektem jo-jo uzębienia, którego nie da się uniknąć, ponieważ bakterie w jamie ustnej zawsze będą obecne. Proces można jedynie spowolnić poprzez szczotkowanie zębów po każdym posiłku, stosowanie płukanek i nici dentystycznych. Nie można zapomnieć o profilaktycznych wizytach u stomatologa. Pozostawienie kamienia na zębach prowadzi do rozwoju stanów zapalnych dziąseł, czyli paradontozy, a także zwiększa ryzyko rozwoju próchnicy, która również może okazać się efektem jo –jo.
jak zapobiegać próchnicy
Próchnica jak bumerang
Po jej zdiagnozowaniu, ząb jest czyszczony, leczony oraz wypełniany. Czasem to nie wystarczy i pacjent wraca do gabinetu stomatologicznego z tym samym zębem. – Dzieje się tak dlatego, że po założeniu wypełnienia, do szczeliny między wypełnieniem a ścianą zęba dostają się bakterie, które powodują rozwój próchnicy wtórnej – tłumaczy doktor Roman Borczyk z katowickiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej. – Aby sobie z tym poradzić nowoczesna stomatologia oferuje coraz więcej metod, które pozwalają w precyzyjny i szczelny sposób dopasować wypełnienia do tkanek zęba. Coraz częściej „plomby” wykonywane są pod mikroskopem, a ząb przez założeniem wypełnienia pokrywany jest nanocząstkami srebra i złota, które chronią przed rozwojem bakterii.
W unikaniu nawrotów próchnicy warto wykorzystywać najnowszą technikę, ale przede wszystkim, podobnie jak w przypadku kamienia nazębnego, codziennie dbać o zęby i unikać słodyczy. Bakterie próchnicowe żywią się cukrem z naszych pokarmów, stała ich obecność w jamie ustnej zwiększa ryzyko zainfekowania zęba. Jeśli pozwolimy sobie na chwilę przyjemności jedząc czekoladę należy pamiętać by zaraz po tym dokładnie umyć i wynitkować zęby.
 Dzieci w grupie ryzyka
Problem próchnicy najczęściej dotyczy maluchów. Ich zęby są zbudowane inaczej niż zęby stałe – mleczaki mają cieńsze szkliwo, przez co próchnica dużo szybciej niszczy takie zęby. – Dlatego tak ważne są wizyty kontrolne. Pozwalają one wykryć początkowe problemy, nawet te niewidoczne gołym okiem – mówi lek. dent. Izabela Walawender z kliniki doktora Borczyka – W tym celu wykorzystywany jest m.in. laser diagnostyczny, który pozwala obiektywnie ocenić, czy plama na zębie to już próchnica czy tylko demineralizacja, którą można wyleczyć w nieinwazyjny sposób za pomocą gazowego ozonu.
– Diagnostyka problemów stomatologicznych opiera się dodatkowo o mikroskop, kamery wewnątrzustne, czy tomograf komputerowy. Dzięki tak dokładnej analizie stanu uzębienia i dziąseł można podjąć działania profilaktyczne, by nie dopuścić do dalszego rozwoju zmian, które wówczas wymagałyby już leczenia. – dodaje doktor Roman Borczyk.
Niektórych problemów związanych z uzębieniem nie da się uniknąć. Recepta na ich minimalizowanie jest jedna: higiena i regularne wizyty u dentysty.
Jak ustrzec się efektu jo-jo:
  • Myć zęby po każdym posiłku, również w szkole, czy w pracy.
  • Nitkować zęby przynajmniej dwa razy dziennie rano i wieczorem.
  • Unikać słodyczy i słodkich napojów, które oblepiają zęby stwarzając warunki do rozwoju bakterii.
  • Po wypłukaniu wieczorem jamy ustnej nic nie jeść, pić ewentualnie wodę.
  • Regularnie, przynajmniej raz na 6 miesięcy, odwiedzać dentystę.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej