Strona główna Zdrowie Zmiany w organizmie ciężarnej kobiety

Zmiany w organizmie ciężarnej kobiety

przez admin

Podczas ciąży w ciele kobiety zachodzi bardzo wiele zmian, które przygotowują je na narodziny dziecka. Kobieta dojrzewa do roli mamy zarówno pod względem fizycznym, jak też psychicznym. Właśnie wtedy musi ona szczególnie zadbać o swój organizm, aby ten mógł podołać wszystkim wyzwaniom, jakie czekają go w trakcie i bezpośrednio po ciąży. Jakie zmiany fizyczne zachodzą w ciele kobiety? W jaki sposób można pomóc organizmowi w odpowiednim przygotowaniu?

Co się zmienia?  

Zmiany fizyczne w organizmie przyszłej mamy determinowane są przez dwa najważniejsze czynniki: stale rosnący płód oraz zmiany hormonalne. Poza tym, że wydzielanie hormonów płciowych zostaje znacznie zmodyfikowane, to jeszcze pojawiają się nowe substancje regulujące metabolizm, wydzielane przez łożysko i płód. Zmianie strukturalnej lub funkcjonalnej ulegają między innymi:

macica
– ulega mechanicznemu rozrostowi, wraz z intensywnym wzrostem rozwijającego się dziecka. Rosnąca macica zmienia topografię narządów wewnętrznych, a  w niektórych przypadkach powoduje ucisk, np. na jelita, co skutkuje problemami z trawieniem.

układ krwionośny
– całkowite zapotrzebowanie na krew zwiększa się o 30-50 proc. Nic więc dziwnego, że objętość osocza gwałtownie wzrasta. Wytworzenie odpowiedniej ilości czerwonych krwinek trwa niestety trochę dłużej, co doskonale widać w badaniu morfologicznym. Poza deficytem erytrocytów, w czasie ciąży ma miejsce także zwiększenie obciążenia serca matki, które musi pompować  1-1,5 litra krwi więcej.


układ immunologiczny
– podczas ciąży spada odporność kobiecego organizmu, co skutkuje częstymi stanami zapalnymi w obrębie dróg rodnych, które mogłyby zagrozić nienarodzonemu dziecku. Niezbędna jest więc stała kontrola ginekologiczna.

Jak przygotować organizm do zmian?

Jedną z najważniejszych substancji, z punktu widzenia prawidłowego rozwoju płodu, jest kwas foliowy. Wszelkie niedobory tego związku w ustroju powinny być uzupełnione jeszcze przed planowanym zapłodnieniem, co zapobiegnie rozwojowi wad cewy nerwowej u nienarodzonego dziecka. Pozwoli również organizmowi kobiety lepiej przetrwać okres ciąży. Niestety, foliany zawarte w produktach roślinnych nie gwarantują wysokiego stężenia użytecznej substancji w krwiobiegu matki, ponieważ u blisko 50 proc. kobiet pojawiają się problemy z przyswajaniem tych związków. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie suplementu diety Femibion, którego składnikiem aktywnym jest metafolina, czyli w pełni przyswajalna postać folianów, zapobiegająca niedoborom tych substancji w czasie ciąży.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej