Strona główna Psychologia Zgodność osobowości – jak to działa?

Zgodność osobowości – jak to działa?

przez admin

Ważniejsze są podobieństwa, czy różnice związku?

Aby rozpatrywać znaczenie różnic i podobieństw dla powodzenia związku w kontekście psychologicznym, trzeba przyjrzeć się temu, co tę zgodność i różnice tworzy – czyli osobowości. Ważne dla związku cechy powinny występować u partnerów w pewnym nasileniu, różnym dla każdej pary. Wychodząc od indywidualnego ukształtowania jednej osoby określamy jej „idealnego partnera”. Każda z istotnych tutaj cech rządzi się własną regułą. W przypadku „wrażliwości” obowiązuje zasada podobieństwa, w przypadku „dominacji” – różnicy. Gdy jeden z partnerów jest mocno dominujący, jego partner powinien być bardziej uległy.

Dzięki osiągnięciom psychologii i nowoczesnych technologii możliwe stało się masowe stosowanie testów osobowości w celu kojarzenia partnerów w oparciu o zgodność ich charakterów i życiowych wartości. Jednym z takich testów jest test opracowany ba potrzeby internetowego serwisu Doboru Partnerskiego MyDwoje.pl. Mierzy on zgodność osobowości partnerów i podaje procentowy wynik dopasowania dla każdej pary.

Cechy wspólne w dobrym związku

Badaniem w ramach Testu zostały objęte pewne obszary osobowości, które w każdym szczęśliwym związku muszą stanowić wspólny fundament. Do nich należy na przykład temperament. Pojęcie to obejmuje m.in.: towarzyskość, żywiołowość i potrzebę bliskości.

Różnice w związku, które łączą

Aby utrzymać wzajemne zainteresowanie, pewne cechy powinny partnerów różnić. Z wielu pozostałych składowych charakteru najistotniejsze dla związku są cechy opisane przez skale: ugodowość-dominacja, ufność-podejrzliwość, chaotyczność-drobiazgowość, liberalizm-konserwatyzm. Uwieńczeniem jest dojrzałość psychiczna – cecha charakteru, na którą pracujemy całe życie, choć wielu nie osiąga jej nigdy. Z dwojga partnerów przynajmniej jedno musi być dojrzałe, inaczej związek będzie zabawą z bardzo ograniczoną odpowiedzialnością.

Profesjonalizm i naukowość Testu

Nie każdy zestaw pytań czy zadań nazywany testem jest narzędziem pomiaru. Test psychologiczny musi spełniać określone warunki metodologiczne: musi być rzetelny, trafny i wystandaryzowany. Musi mierzyć właśnie to, do czego został skonstruowany i to z określoną dokładnością. Musi korzystać z naukowych koncepcji i być z nimi zgodny, powinien też być określony błąd pomiaru. Powinien diagnozować zgodnie z rzeczywistością oraz umożliwiać obliczenie i porównywanie wyników na podstawie badań określonej populacji. W tym wypadku test powinien diagnozować szanse danej pary na zgodne, długie życie we dwoje.

Test Doboru Partnerskiego MyDwoje.pl spełnia wszystkie te warunki. Dodatkowo w MyDwoje.pl, gdzie test wykonało już ponad 300 tysięcy Użytkowników, wyniki są stale analizowane przez zespół fachowców. Dzięki temu Test MyDwoje.pl jest systematycznie udoskonalany, aby stał się precyzyjnym  narzędziem doboru szczęśliwych par. Jeśli wybór partnera następuje z grupy wcześniej dopasowanych kandydatów, prawdopodobieństwo, że strzała Amora trafi właściwą osobę, jest nieporównywalnie większe, niż gdy mówimy o przypadkowo zapoznanych osobach. Dlatego polecam wykonanie Testu i zapoznanie osób najlepiej dopasowanych. Jeżeli z kimś z wysokim wynikiem Punktów Dopasowania poczują Państwo szczególną bliskość, jest duża szansa, że zgodne cechy charakteru pozwolą Państwu stworzyć szczęśliwy i trwały związek.

Wybrane cechy osobowości a związek
Osobowość człowieka to twórczy kompromis, system wzajemnie zależnych od siebie cech występujących u każdego człowieka w różnym nasileniu. To właśnie nasilenie tych cech u różnych osób decyduje, czy akurat dana para ma szanse na stworzenie długotrwałego związku. System cech osobowości obejmuje cztery obszary.

I  – (TE) temperament emocjonalny – ekspresyjność, towarzyskość, potrzeby bliskości.

II – (CHW) charakter wewnętrzny – zespół zasad i wartości życiowych wpojonych przez wychowawców, a więc też i stereotypy, uprzedzenia, przesądy, które silnie tkwią w psychice, choć wcale nie muszą być obiektywne. Mogą utrudniać związek.

III – (TU) temperament uczuciowy – wrażliwość na dobro i piękno, wrażliwość zmysłowa na dotyk, zapach, ból etc.

IV – (CHA) charakter aktywny – potrzeba dominacji i opieki, umiejętność właściwej samooceny, dojrzałość emocjonalna i społeczna, jak również osobiste zainteresowania. Zainteresowania to wypadkowa zdolności i doświadczeń życiowych (sukcesów i porażek). One nie wynikają bezpośrednio z żadnej struktury osobowości.

Powyższe 4 obszary podzielone zostały w Teście Doboru Partnerskiego MyDwoje.pl na 10 skal osobowości. Na każdej skali Użytkownik otrzymuje swój wynik i partnera, który będzie do niego pasował.

Andrzej Rutowski
psycholog i terapeuta małżeński
autor Testu Doboru Partnerskiego MyDwoje.pl

biuro matrymonialne Mydwoje.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej