Strona główna Aktualności Co robić, gdy kocha się kogoś z depresją?

Co robić, gdy kocha się kogoś z depresją?

przez AlejaKobiet.pl

Depresja jest jednym z najczęstszych schorzeń psychicznych na świecie; w rzeczywistości 19,4 miliona ludzi ma co najmniej jeden epizod depresyjny każdego roku [1]. W związku z tym prawdopodobnie znasz kogoś, kto żyje z depresją — może nawet kogoś, kto zmaga się z nią codziennie.

Ucz się i rozwijaj wraz z nią

Kiedy ta osoba jest twoim partnerem, a depresja rozwija się w twoim codziennym życiu, ważne jest, aby znaleźć zdrowe sposoby radzenia sobie z sytuacją.

Możesz zadać sobie pytanie: jak możesz kochać i wspierać swojego partnera, jednocześnie traktując swoje zdrowie psychiczne jako priorytet? Co możesz zrobić, aby jednocześnie pomóc jej, sobie i swojemu związkowi?

Ponieważ depresja jest powszechnym schorzeniem psychicznym, większość ludzi ma ogólną znajomość typowych sposobów jej manifestowania. Jednak każdy doświadcza depresji inaczej. Wiele podstawowych objawów jest takich samych, takich jak utrata zainteresowania normalnymi czynnościami, zmiany nawyków dotyczących snu lub jedzenia oraz poczucie winy, lub bezwartościowości. Lecz twój partner może doświadczać mniej znanych objawów, takich jak lęk lub gniew. W niektóre dni mogą być również wysoce funkcjonalne, a następnego w niefunkcjonalnym stanie depresyjnym.

Kiedy jesteś w związku z osobą cierpiącą na depresję, dowiedzenie się więcej o chorobie psychicznej powinno być Twoim pierwszym krokiem ku lepszemu. Istnieje wiele szeroko rozpowszechnionych mitów na temat depresji, dlatego ważne jest przeprowadzenie badań lub poproszenie partnera o podzielenie się z Tobą swoim doświadczeniem. Ten dialog może wzmocnić Twoje umiejętności komunikacyjne, poprawić relacje i zwiększyć inteligencję emocjonalną.

Rozwijanie tej „inteligencji emocjonalnej” — i rozwijanie cech, takich jak empatia i samoświadomość — może pomóc ci poczuć się bardziej zestrojonym ze swoim partnerem i połączonym z nim. Kiedy jesteś w ścisłym kontakcie z dobrym samopoczuciem emocjonalnym zarówno partnera, jak i własnego, oboje możecie żyć ze sobą w lepszy sposób.

Wspieraj swojego partnera

Kiedy kogoś kochasz, zobaczenie, jak cierpi lub walczy w jakikolwiek sposób, może być bolesne. Często może się wydawać, że nie ma „właściwego” sposobu wspierania ich. Być może spróbujesz łagodnego podejścia jednego dnia, a bardziej zdecydowanego następnego, tylko po to, by poczuć, że nic nie działa.

Jedną z najlepszych rzeczy, jakie możesz zrobić, to po prostu porozmawiać ze swoim partnerem i zapytać, czego potrzebuje. Zapytaj, co możesz zrobić, aby poczuć wsparcie. Ważne jest również, aby zachować równowagę w związku i zachować spójność, jak to tylko możliwe. Współczuj ich potrzebom i zrozum, że te potrzeby mogą się zmienić.

Podsumowanie

Kluczowe w całym etapie życia z osobą zmagającą się z depresją jest nieustające wsparcie na każdym kroku. Prócz tego warto sięgnąć po konsultacje psychologiczne online, które do całego procesu wychodzenia na prostą dołożą specjalistyczną cegiełkę.

Bibliografia:

1. Mental Health By The Numbers, National Alliance on Mental Illness, https://www.nami.org/mhstats (dostęp: 22.11.2021 r.).

Mental Health By The Numbers, National Alliance on Mental Illness, https://www.nami.org/mhstats (dostęp: 22.11.2021 r.).

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej