Strona główna Profilaktyka Migrena – jak z nią walczyć?

Migrena – jak z nią walczyć?

przez admin
Migrena oznacza jeden z najbardziej dokuczliwych oraz niezwykle irytujących bólów. Okazuje się, że z powodu migreny cierpi aż 1/5 ludzi.

Najnowsze badania naukowe potwierdzają, że skuteczne leczenie profilaktyczne migreny przynosi bardzo zaskakujące efekty. Zbyt często jednak koncentrujemy się na działaniu doraźnie przerywającym ból. A wystarczy, jeśli nauczysz się sprytnie „omijać” chorobę i uczyć się jak zapobiegać jej powstawaniu.
Regularny tryb życia – niezwykle ważne jest, aby prowadzić ustabilizowany program dnia, to znaczy wstawać i kłaść się o regularnych porach, podobnie powinno być z godzinami pracy i odpoczynku.
Dieta – okazuje się, że niektóre produkty mogą dodatkowo potęgować napady migreny, stąd też koniecznie unikaj czekolady, kakao, mleka, serów, czerwonego wina, pomidorów oraz tłustych potraw. Powinnaś ograniczyć także kawę oraz herbatę.

Postawa ciała – zawsze dbaj o prawidłowe ułożenie kręgosłupa, wyprostowane plecy i głowę uniesioną do góry, zdecydowanie powinnaś unikać nadmiernego jej pochylania.

Unikaj silnych bodźców – stroń od intensywnego oświetlenia czy hałasu, wystrzegaj się potraw o ostrym zapachu, ból migrenowy może się bowiem nasilić pod wpływem gwałtownego poruszenia głową czy silnych emocji.

Nie nadwyrężaj organizmu – unikaj sytuacji, w których twój organizm ulegnie fizycznemu bądź psychicznemu przeciążeniu.

Ogranicz leki przeciwbólowe – oprócz leków przeciwbólowych niekorzystnie mogą działać także tabletki antykoncepcyjne, pamiętaj, aby odpowiednio i z umiarem je dawkować.

Rzuć palenie – na ból migrenowy spowodowany zmianą pogody uskarżają się głównie palacze, spróbuj rzucić palenie, a może się okazać, że to papierosowy dymek był sprawcą wszystkich twoich cierpień.

Zastrzyki z jadu kiełbasianego – dla wielu chorujących na migrenę okazały się wybawieniem, po zabiegach napady są rzadsze i przechodzą łagodniej. Lek hamuje bowiem wydzielanie naczynioaktywnych neuropeptydów.

Terapie naturalne – w walce z migreną pomoże akupunktura, joga lub masaż relaksacyjny. Podobno pomóc mogą także wyciągi z ziół melisy lub kwiatu lipy, które działają bardzo odprężająco.

Kompres – zimny kompres położony na głowę pozwoli zrelaksować się i zapomnieć o bólu.

Leki przeciwbólowe, przeciwzapalne, alkaloidy sporyszu – pomogą doraźnie usunąć ból.
    
Leki uspokajające – zazwyczaj lekarze zalecają stosowanie leków przeciwbólowych w połączeniu z lekami rozluźniającymi, które pomogą oddalić stres związany z bólem i spokojnie usnąć.

Leki przeciwwymiotne – niekiedy bóle jest tak silny, że łączy się z silnymi wymiotami, nie wahaj się wówczas sięgnąć po specyfiki z apteki, dzięki którym nie spędzisz kolejnej nocy w łazience.

Patrycja Bednarek

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej