Strona główna Dziecko Jak zwalczyć wszy?

Jak zwalczyć wszy?

przez admin
O tym się nie rozmawia, bo wszawica kojarzy się z brudem, ubóstwem i brakiem dbałości o higienę osobistą. Te przesądy nie ułatwiają walki z pasożytami. Jeśli bowiem wszy pojawią  się u jakiegoś dziecka, rodzice skrzętnie to ukrywają, przez co narażają inne maluchy na rozprzestrzenianie się zakażenia. Bywa też i tak, że rodzice zostają poinformowani o zagrożeniu, ale je bagatelizują, twierdząc, że ten problem ich nie dotyczy. A to błąd. Często także nie wiedzą, jak wyglądają wszy i jak powinni zareagować. 
Przydatne informacje
Wszy to pasożyty długości dwóch-trzech milimetrów, które żyją we włosach i żywią się krwią swojego gospodarza. Zarazić się nimi można wszędzie, gdzie są duże skupiska ludzi: w przedszkolu, w żłobku, w szkole, na kolonii. Bliski kontakt jest kluczowy, ponieważ wszy nie skaczą, nie latają, nie pływają. Mogą się jednak szybko przemieszczać z głowy na głowę.
Objawem zakażenia wszawicą jest zwykle silny świąd i pieczenie w miejscu ukąszenia przez pasożyty. Jeśli okaże się, ze twoje dziecko ma wszy, szybko działaj.
Kup w aptece preparat na wszy. Mają one różne postaci: szamponu, pianki, aerozolu, żelu. Zawierają różne substancje, ale najbezpieczniejsze są te z pochodnymi sylikonu (dimetikonem i cyklometikonem). Z badań wynika, że wszy nie uodparniają się na pochodne silikonu, jak dzieje się to w wypadku innych preparatów, pestycydów czy ziół. Nie przenikają przez skórę, można je stosować już od 6. miesiąca życia. Uniemożliwiają pasożytom oddychanie, dzięki czemu niszczą zarówno dorosłe osobniki, jak i gnidy.
Zastosuj preparat ściśle według zaleceń producenta. Dotyczy to zarówno ilości preparatu, jak i czasu jego działania. Po użyciu preparatu nie trzeba wyczesywać martwych owadów, wystarczy umyć włosy. Np. preparaty Hedrin (zawierają dimetikon) są bezzapachowe i nie brudzą ubrań.  
Przejrzyj włosy wszystkich członków rodziny i nawet profilaktycznie zastosuj u nich preparat na wszawicę. Upierz w wysokiej temperaturze wszystkie używane ostatnio ręczniki, prześcieradła i poszewki na poduszkę, a także czapeczki, chustki, szaliki. Wymyj w gorącej wodzie grzebienie i szczotki.
Codziennie przez dziesięć dni sprawdzaj dziecku włosy i w razie potrzeby zastosujcie ponownie preparat przeciw wszom.
Przypominaj dziecku, że lepiej nie pożyczać nikomu czapki, grzebienia, szczotki ani ozdób do włosów.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej