Strona główna Aktualności Czym różni się stal chirurgiczna od metali szlachetnych? Wady i zalety obu materiałów w wyrobie pierścionków

Czym różni się stal chirurgiczna od metali szlachetnych? Wady i zalety obu materiałów w wyrobie pierścionków

przez AlejaKobiet.pl

Biżuteria wykonana ze złota czy srebra cieszy się niesłabnącą popularnością, zwłaszcza w kontekście pierścionków. Niemniej jednak wiele osób decyduje się też na zakup elementów biżuteryjnych, wykonanych ze stali chirurgicznej. Czym różni się stal chirurgiczna od metali szlachetnych? Który materiał lepiej wybrać, kupując pierścionki?

Metale szlachetne, a stal chirurgiczna

Metale szlachetne wykorzystywane są do produkcji pierścionków już od wieków, podczas gdy stal chirurgiczną zaczęto rozpowszechniać dopiero w XIX wieku. To jednak nie historia, a same właściwości materiałów sprawiają, że różnice pomiędzy nimi są wyraziste. Metale szlachetne, takie jak srebro czy złoto, wykorzystujemy do produkcji pierścionków, łącząc je z innymi pierwiastkami, na przykład z:

  • miedzią,
  • niklem,
  • palladem.

Tymczasem stal chirurgiczna również powstaje poprzez zmieszanie ze sobą kilku pierwiastków, jednak brak w niej takich, które mogą powodować uczulenie. Mowa tutaj przede wszystkim o niklu, którego klasyczne pierścionki ze stali chirurgicznej nie zawierają. To właśnie dlatego pierścionki wykonane ze stali są tak chętnie wybierane przez osoby, cierpiące na alergię kontaktową. Choć samo złoto czy srebro nie ma właściwości uczulających, to dodatek niklu sprawia, że alergicy nie powinni wybierać biżuterii z nich wykonanej.

Wady i zalety metali szlachetnych

Pierścionki wykonane z metali szlachetnych pięknie prezentują się na palcu i są stosunkowo trwałe. Niemniej jednak wymagają one specjalistycznego podejścia, albowiem metale te są nieodporne na działanie czynników zewnętrznych. Z czasem mogą matowieć, a w przypadku gorszej próby – nawet czernieć. Ponadto mogą im zaszkodzić środki czystości czy chlor, który dodawany jest do wody basenowej. Pierścionki wykonane ze srebra bądź złota nie są zbyt odporne na zarysowania, choć wiele zależy tutaj od próby metalu. Tego typu biżuterię musimy więc odpowiednio pielęgnować, najlepiej za pomocą specjalistycznych preparatów.

Wady i zalety stali chirurgicznej

Stal chirurgiczna jest stosunkowo tanim materiałem, zatem pierścionki z niej wykonane będą idealnym wyborem na każdą kieszeń. Ponadto, z czasem:

  • nie matowieje,
  • nie czernieje,
  • nie koroduje.

Jest więc łatwa w utrzymaniu, zwłaszcza dla osób, które sporadycznie noszą pierścionki. Biżuterię ze stali chirurgicznej mogą wybierać alergicy. Często jednak znalezienie odpowiedniego pierścionka pochłania sporo czasu, ponieważ w większości salonów jubilerskich dostępne są przede wszystkim modele wykonane z metali szlachetnych, natomiast pierścionki ze stali chirurgicznej oferują głównie sklepy internetowe.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej