Strona główna Aktualności 4 antysmogowe rośliny, które warto mieć w domu

4 antysmogowe rośliny, które warto mieć w domu

przez admin

Przed nami jeden z ostatnich akordów tegorocznej zimy, ale już za pół roku początek kolejnego sezonu grzewczego, a to nieodłącznie łączy się z niechcianym smogiem. Na zewnątrz możemy pomóc sobie maskami przeciwsmogowymi, a wewnątrz? Wewnątrz mieszkań czy domów w walce ze smogiem pomogą nam rośliny antysmogowe, które zniwelują przenikające z zewnątrz efekty tzw. niskiej emisji. Z tego powodu przed kolejnym sezonem warto zainwestować w rośliny, które nie są wymagające jeśli chodzi o pielęgnację, przyozdobią wnętrza naszych mieszkań i co najważniejsze mają właściwości oczyszczające – antysmogowe.

40 % smogu przenika do wewnątrz pomieszczeń – zastosuj rośliny jako ochronę

Szacuje się, że co najmniej 40% substancji stanowiących smog przedostaje się do wewnątrz pomieszczeń i choć są niewidoczne to ich działanie jest szkodliwe. Jednym ze sposobów radzenia sobie z niechcianym gościem są rośliny antysmogowe – warto wiedzieć, że aby ich działanie było skuteczne należy je regularnie wycierać z kurzu.

Na początek – dracena

Dracena to roślina występująca w kilku odmianach, które łączy to, że są niewymagające w pielęgnacji i utrzymaniu. Dracenę podlewamy raz tygodniu, zimą zalecane jest podlewanie wtedy, gdy ziemia jest sucha. Tą antysmogową roślinę podlewajmy oszczędnie – nadmiar wody prowadzi do szybkiego gnicia łodyg oraz liści. Draceny można nawozić dedykowanym nawozem (jesienią i zimą raz w tygodniu, przez pozostałą części roku – 2 razy w tygodniu)) Najlepsze miejsce dla draceny jest jasne – brak wystarczającej ilości światła skutkuje brakiem ładnego wybarwienia.


Skrzydłokwiat jako roślina antysmogowa

Skrzydłokwiat jest dobrze znany jako roślina posiadająca właściwości oczyszczające. Jest jednak troszkę bardziej wymagający jeśli chodzi o pielęgnację od draceny. Należy go codziennie zraszać (najlepiej przegotowaną wodą), a podlewanie powinno być częstsze i bardziej obfite niż w przypadku draceny, tym bardziej, że skrzydłokwiat najlepiej rozwija się w temperaturze około 22-23°C. Do nawożenia tej rośliny antysmogowej (w miesiącach wiosennych i letnich) należy używać nawozu w płynie.


Paproć

Paproć jest dość okazałym kwiatem i potrafi się rozłożycie rozrosnąć, dlatego planując zakup tej rośliny antysmogowej należy pomyśleć o przeznaczeniu dla niej odpowiedniego miejsca. Paprocie lubią pomieszczenia delikatnie ocienione. Bardzo ważną sprawą jest podlewanie – paproć lubi wodę, ale nie jej nadmiar, dlatego trzeba pilnować, aby ziemia w doniczce była wilgotna, ale nie mokra. Paprocie podlewamy co drugi lub trzeci dzień oraz zraszamy z taką samą częstotliwością. Aby roślina skutecznie wspomagała nas w walce ze smogiem należy ją nawozić mineralnym nawozem w płynie – wiosną, latem i jesienią raz na 14 dni.


Sansewieria

Sansewieria, znana również jak wężownica to roślina antysmogowa z dekoracyjnymi liśćmi. Ten rodzaj rośliny to ponad 70 gatunków, jednak w domowej uprawie popularnych jest kilka z nich. W zależności od gatunku sansewieria to bogactwo kształtów i kolorów liści – jednym z najbardziej popularnych gatunków jest sansewieria gwinejska, która potrafi przekroczyć metr wysokości.

Rośliny tego gatunku najlepiej rosną w jasnych pomieszczeniach z rozproszonym światłem – nie są wymagające jeśli chodzi o podlewanie, mogą bez wody wytrzymać nawet 3 tygodnie (ale wtedy matowieją im liście). Podlewając sansewierię nie warto przesadzać z ilością wody – ta roślina magazynuje ją bowiem w liściach, a gdy zalejemy jej delikatny system korzeniowy  nadmiarem wody możemy doprowadzić do obumarcia całej rośliny. Optymalna temperatura dla tej rośliny pokojowej oscyluje pomiędzy 20 a 24° C.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej