Strona główna Aktualności 5 najważniejszych zasad w pielęgnacji kalanchoe (żyworódki)

5 najważniejszych zasad w pielęgnacji kalanchoe (żyworódki)

przez admin

Kalanchoe, zwana również żyworódką, jest jednym z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Nic dziwnego – roślina jest łatwa w uprawie, a jej piękne drobne kwiaty pojawiają się nawet zimą. Jeśli będzie odpowiednio pielęgnowana, stanie się wspaniałą ozdobą każdego mieszkania. Poniżej wskazówki.

Kalanchoe (żyworódka) – bujnie kwitnąca roślina doniczkowa

Charakterystyczną cechą żyworódki jest jej bujny kwiatostan. Roślina wytwarza liczne drobne kwiatki w kolorze białym, różowym, pomarańczowym, żółtym, czerwonym lub fioletowym, które wspaniale się prezentują na tle połyskujących, zielonych liści. Całość wygląda niczym żywy bukiet.  Żyworódka należy do kwiatów doniczkowych łatwych w uprawie. Należy jednak stosować się do kilku zasad.  

Więcej o uprawie i pielęgnacji żyworódki, przeczytasz TUTAJ.

1. Stanowisko i temperatura dla kalanchoe (żyworódki)

Stanowisko dla żyworódki powinno być jasne, ale nie nasłonecznione. Roślina najlepiej czuje się na wschodnich i zachodnich oknach. Aby rozpoznać, czy kalanchoe ma zapewnioną odpowiednią ilość światła, należy obserwować wygląd jej liści i pędów. Przy zbyt małej ilości liście bledną, młode pędy wyrastają drobne, a stare – wydłużają się. Intensywnie promienie słoneczne mogą natomiast poparzyć liście. Idealna dla żyworódki będzie temperatura w zakresie od 18 do 25 ?C.

2. Podłoże dla żyworódki

Podłoże dla rośliny powinno być przepuszczalne i próchnicze (pH od 6 do 6,5). Konieczne jest ułożenie warstwy drenażowej na dnie doniczki, aby woda nie tworzyła zastojów i nie doprowadziła do gnicia korzeni rośliny. Do drenażu można użyć gliniane skorupki, piasek, glinkę porowatą, fizelinę, kulki styropianowe lub perlit.

3. Pielęgnacja kalanchoe – podlewanie i nawożenie

Żyworódka, dzięki zapasom wody gromadzonym w liściach, dobrze znosi dłuższy okres suszy i suche powietrze panujące zimą w mieszkaniach. Roślina nie znosi za to nadmiaru wody, więc powinno się ją podlewać dopiero wtedy, gdy wierzchnia warstwa podłoża przeschnie. Latem wystarczy zwykle raz w tygodniu, a zimą dwa-trzy razy w miesiącu. W okresie od wiosny do jesieni należy co dwa tygodnie podawać kalanchoe nawóz dla kaktusów. Ważną zasadą jest również, by usuwać przekwitłe kwiaty, co pobudzi roślinę do tworzenia nowych.

4. Jak zimować żyworódkę?

Od połowy października do marca trwa okres spoczynku zimowego żyworódki. Należy zaprzestać nawożenia i ograniczyć podlewanie. Ziemia może być prawie sucha.  Miejsce do zimowania powinno być jasne i chłodne (najlepsza temperatura to 10-15 ?C). Może to być przykładowo piwnica, klatka schodowa lub garaż.

5. Co zrobić, by żyworódka zaczęła kwitnąć?

Wiele osób niesłusznie traktuje kalanchoe jako roślinę jednoroczną, a wystarczy poświęcić jej nieco więcej uwagi, by mogła ponownie zakwitnąć. Poniżej wskazówki.

  • Skrócenie pędów po okresie kwitnienia sprawi, że roślina zachowa ładny pokrój i będzie tworzyć nowe pąki kwiatowe.
  • Należy przesadzić roślinę do większej doniczki i świeżego podłoża.
  • Podobnie jak fiołki alpejskie, chryzantemy i astry, kalanchoe należy do grupy roślin tzw. krótkiego dnia. Oznacza to, że zakwitnie tylko wtedy, gdy w ciągu doby będzie mieć ograniczony dostęp do zarówno do światła naturalnego, jak i sztucznego (poniżej 10 godzin dziennie). Podczas okresu ciemności w roślinie zachodzą reakcje chemiczne, pobudzające ją do kwitnienia. Trzeba więc zapewnić żyworódce częściowe zaciemnienie, przykładowo od godziny 20 do 9 rano.  W tym celu można przykryć ją kartonem lub wstawić do szafy. Odpowiednie też będzie każde inne pomieszczenie bez okien.
  • Należy również pamiętać o zimowaniu i właściwej pielęgnacji żyworódki, o czym pisaliśmy wyżej.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej