Strona główna ZdrowieABC zdrowia Gdy dziecko nie toleruje mleka

Gdy dziecko nie toleruje mleka

przez admin
Gdy okazuje się, że dziecko ma alergię na mleko, pierwszym odruchem jest troska o to, jak przebiegnie jego rozwój bez tego pokarmu. Nie ma jednak powodu do zmartwień, jeśli mądrze zaplanujemy żywienie dziecka.

Nadwrażliwość na mleko krowie jest najczęstszą postacią alergii u dzieci. Może przebiegać w związku z nietolerancją laktozy, czyli cukru występującego w mleku bądź też białek mleka. Najczęściej ujawnia się już w czasie pierwszych kilku miesięcy i zwykle mija między 3 a 7 rokiem życia. Zazwyczaj objawia się biegunką, bólami brzucha, ale mogą również pojawić się zmiany skórne (objawy są zależne od tego, czy jest to alergia, czy nietolerancja). Głównym sposobem leczenia jest oczywiście całkowita eliminacja mleka z diety dziecka na pewien okres czasu lub czasami na całe życie. Często wykluczeniu powinny ulec również produkty mleczne, np., sery, czy jogurty.

Czym żywić dziecko, uczulone na mleko?

Różne kampanie reklamowe i poglądy naszych mam i babć wpoiły nam, że mleko jest niezbędnym elementem żywienia dzieci, szczególnie tych najmłodszych. Dzisiaj badania pokazują nam zupełnie coś innego!
Prawdą jest, że produkty mleczne zawierają dużo wapnia, niezbędnego w czasie wzrostu organizmu do prawidłowego rozwoju kości. Jednak białko zawarte w mleku ma charakter zakwaszający. Organizm, aby zneutralizować to zakwaszenie, pobiera wapń z kości, niszcząc ich strukturę. Mleko ani produkt mleczne nie jest więc najlepszym źródłem wapnia w naszej diecie. Nie ma więc powodów do obaw, gdy okazuje się, ze nasze dziecko nie powinno go spożywać ze względu na nietolerancję. Wręcz przeciwnie, pokarmy, którymi możemy je zastąpić przyniosą mu o wiele więcej korzyści, niż mleko. Do takich produktów zaliczamy kapustę, migdały, brukselkę, kalafiora, a także produkty wzbogacone w wapń, jak napój sojowy, tofu (o ile alergii na mleko krowie nie towarzyszy alergia również na soję), czy płatki śniadaniowe. Są to produkty bogate odżywczo, które poza białkiem dostarczą innych ważnych składników odżywczych, jak żelazo, cynk, czy witamina C, a także związki o udowodnionym działaniu przeciwnowotworowym.

Mleko, poza tym, że jest czynnikiem bardzo alergennym, niesie za sobą również inne negatywne skutki zdrowotne. Wiele badań naukowych pokazało, że tłuszcz zawarty w mleku, przyczynia się do powstawania nowotworów i zmian miażdżycowych w tętnicach, a zawartość hormonów sprzyja zaburzeniom hormonalnym, objawiającym się przedwczesnym dojrzewaniem u dzieci, a u kobiet zaburzeniami miesiączkowania, czy trądzikiem.

Pamiętajmy, że najprostszą metodą profilaktyki alergii nie tylko na mleko jest wyłączne karmienie dziecka piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia. Jeżeli jednak dziecko zachoruje, odpowiednio zbilansowany z pomocą dietetyka jadłospis, zabezpieczy go przez niedoborami pokarmowymi i zapewni prawidłowy wzrost i rozwój.

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej