Strona główna Zdrowie Aparat ortodontyczny? Jaki wybrać, by być zadowolonym?

Aparat ortodontyczny? Jaki wybrać, by być zadowolonym?

przez admin

Piękny uśmiech to najlepsza wizytówka każdego człowieka. Wielu z nas niestety boryka się z problemami krzywego zgryzu. Rozwiązaniem wszelkich bolączek jest aparat ortodontyczny. Jaki jednak wybrać? Metalowy, ruchomy, a może lingwalny? Zapoznajmy się pokrótce z gamą aparatów i wybierzmy odpowiednie dla nas rozwiązanie.

Coraz nowocześniejsza ortodoncja

Piękny uśmiech jest w zasięgu ręki. Prężny rozwój ortodoncji sprawił, że metody walki z wadami zgryzu i innych wadami szczękowo-twarzowymi nie stanowią już problemu. Dzieci, młodzież, dorośli każda grupa wiekowa może dobrać odpowiedni aparat ortodontyczny dla siebie. Optymalne rozwiązanie zawsze pomaga nam wybrać ortodonta w czasie wizyty i na podstawie przeprowadzonych badań. Jednak specjaliści bardzo liczą się też ze zdaniem swoich pacjentów. Dlatego warto rozeznać się w szerokiej gamie aparatów i mieć pogląd na możliwości serwowane przez rynek.

Wybierz odpowiedni aparat

Aparat ortodontyczny to nic innego jak przyrząd, który ma na celu przywrócenie prawidłowego zwarcia żuchwy i szczęki. Ponadto niweluje wady zgryzu i wyrównuje zęby w łukach zębowych. Wybór aparatów na rynku jest bardzo szeroki, zacznijmy jednak od modeli ruchomych, które dedykowane są dla dzieci do 12. roku życia. Jest to idealne rozwiązanie, gdy nasza pociecha jest w okresie wymiany zębów mlecznych na stałe. Aparat ruchomy wykonuje się z płytki akrylowej i elementów metalowych dopasowanych do zębów pacjenta. Niestety model ten nie działa na każdy ząb osobno, bowiem nie posiada zamków. Dlatego ortodonci w przypadku poważnych wad odradzają ten aparat. Model ruchomy zakładany jest najczęściej na noc, w tej metodzie najważniejsza jest systematyczność. Aparaty stałe to rozwiązania dedykowane dla młodzieży i dorosłych. Ten model zbudowany jest z zamków, które są przyklejane do zębów i pierścieni mocowanych na trzonowcach. Drucik ma za zadanie wywieranie odpowiedniego nacisku na zęby. Na rynku mamy do wyboru aparaty ligaturowe z gumkami, bezligaturowe czyli bez gumek i lingwalny, językowe mocowane od strony języka.

Rozeznaj się w cenach

Decydując się na aparat ortodontyczny pod uwagę bierzemy też cenę za ten przyrząd. Nie jest to wydatek mały. Warto jednak w niego zainwestować bo efekty, które uzyskamy zrobią na nas kolosalne wrażenie. Stałe aparaty metalowe to koszt rzędu 1500-2000 zł. Pamiętajmy, że jest to rozwiązanie widoczne dla innych i wielu nie pasuje jego wygląd. Oczywiście ma też swoich zwolenników, jest to kwestia gustu. Aparaty estetyczne, których zamki są ceramiczne lub porcelanowe to koszt ok. 3000 zł za jeden łuk. Najbardziej innowacyjne są aparaty lingwalne montowane od strony językowej przez co są praktycznie niewidoczne. Ich cena oscyluje w granicach do 7 tysięcy złotych za jeden łuk. Jak widać cena aparatu na zęby bywa bardzo zróżnicowana. Każdy znajdzie jednak rozwiązanie odpowiednio do zasobności portfela i upodobań. Swoją decyzję warto przemyśleć. Pamiętajmy, że ortodonta doradzi nam co do wyboru rozwiązania, jednak ostateczna decyzja należy do nas.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej