Każda z nas wie, jak ważne jest, by rajstopy, które nosimy były dobrze dziane. Jeszcze większą wagę ma sposób wykończenia w przypadku wyrobów medycznych, w których konieczne jest utrzymanie odpowiednich parametrów ucisku. Dlaczego? To proste – bo źle zaprojektowane rajstopy, czy pończochy po prostu nie spełnią swojego leczniczego zadania.

Precyzyjne strefy ucisku. Częste noszenie rajstop przeciwżylakowych wywołuje leczniczy skutek, ponieważ zapewniają one przyłożenie zmiennego ucisku w ściśle określonych miejscach. Największa siła ucisku przykładana jest w kostce: 100% (wartość ucisku musi być podana na opakowaniu), w łydce 70% i w udzie 40%. Zapewnia to wywieranie właściwego i zmniejszającego się stopniowo ku górze ucisku na nogę. Krew odprowadzana jest ku górze kończyny, co pozwala na uniknięcie zastojów w dolnych partiach nóg.
Rajstopy i pończochy przeciwżylakowe są wyrobem medycznym. Oprócz informacji o wartościach ucisku odpowiadających określonym klasom medycznym, warto zwrócić uwagę na te ich cechy, które świadczą o jakości wykonania, ale przede wszystkim stanowią wskazówkę, czy produkt będzie spełniał wymagania kompresjoterapii.
1. Anatomiczne wykonanie. Nogawka w tanich rajstopach na całej długości ma jednakowy obwód. Dobre rajstopy przeciwżylakowe natomiast, mają wyraźnie zaznaczone profile odzwierciedlające budowę nogi.
2. Muszą uciskać. Jeśli pończochy i rajstopy przeciwżylakowe uciskają – to dobrze! Bywa, że panie zniechęcają się do korzystania z takich rajstop sądząc, że są one za ciasne. Nic bardziej mylnego! Jest to niezbędne, bo tylko przyłożenie odpowiednio dobranej kompresji zapewnia wspomaganie pompy mięśniowej i zastawek w żyłach.
3. Ulga już po dniu noszenia. Zakładając odpowiednie rajstopy lub pończochy powinno się odczuć ulgę już po pierwszym dniu. Żeby sprawdzić jakość wyrobu, który kupiliśmy warto zrobić prosty test: na jedną z nóg założyć podkolanówkę przeciwżylakową, a na drugą zwykłą. Po jednym, dwu dniach będzie można ocenić różnicę.
4. Jakość wykonania. Komfort noszenia powinien być zapewniony przez miękki i przyjemny ściągacz w okolicy talii oraz płaskie szwy. Włókno lycra podwójnie oplecione nadaje trwałość oraz sprawia, że rajstopy są przyjemne dla ciała.
5. Medyczny splot. Plaster miodu to specjalny splot używany w naszych medycznych produktach przeciwżylakowych. Dzięki zastosowaniu takiej technologii produkt jest przewiewny, umożliwia równomierne i bardziej stabilne rozłożenie ucisku. Zwiększa wytrzymałość, a co za tym idzie trwałość dzianiny.
6. Długi czas użytkowania. Wyroby przeciżylakowe są wykonywane w specjalnej technologii –bardziej zaawansowanej niż zwykłe pończochy, dlatego są też o wiele trwalsze. Splot w kształcie plastra miodu zwiększa odporność na zaciąganie. Dzięki temu można je użytkować przez wiele tygodni , zachowując przy tym parametry ucisku. Wpływa to także na koszt wyrobu. Jeśli przeliczymy cenę na dzień noszenia, okazuje się, że przy tak długiej przydatności do użytku, jest ona zdecydowanie niższa w porównaniu do klasycznych rajstop kupowanych w zwykłym sklepie.
Alejakobiet.pl