Strona główna Zdrowie Dobre rajstopy przeciwżylakowe – po czym je poznać?

Dobre rajstopy przeciwżylakowe – po czym je poznać?

przez admin
Każda z nas wie, jak ważne jest, by rajstopy, które nosimy były dobrze dziane. Jeszcze większą wagę ma sposób wykończenia w przypadku wyrobów medycznych, w których konieczne jest utrzymanie odpowiednich parametrów ucisku. Dlaczego? To proste – bo źle zaprojektowane rajstopy, czy pończochy po prostu nie spełnią swojego leczniczego zadania.
Wyznaczona pięta. Jeśli pończochy, rajstopy, czy podkolanówki które mają działać leczniczo nie mają zaznaczonej i wzmocnionej pięty, prawidłowe ich dopasowanie będzie bardzo trudne. Strefy ucisku mogą się  przemieszczać, nie będą więc działać we właściwych miejscach nogi i – w efekcie – nie będą spełniać swojego zadania profilaktycznego, czy leczniczego. Medyczne wyroby przeciwżylakowe muszą posiadać zaznaczoną i wyprofilowaną piętę, by przy zakładaniu móc ocenić miejsce, gdzie powinna znaleźć się twoja kostka, czyli miejsce, gdzie należy przyłożyć nominalną wartość ucisku.
Precyzyjne strefy ucisku. Częste noszenie rajstop przeciwżylakowych wywołuje leczniczy skutek, ponieważ zapewniają one przyłożenie zmiennego ucisku w ściśle określonych miejscach. Największa siła ucisku przykładana jest w kostce: 100% (wartość ucisku musi być podana na opakowaniu), w łydce 70% i w udzie 40%. Zapewnia to wywieranie właściwego i zmniejszającego się stopniowo ku górze ucisku na nogę. Krew odprowadzana jest ku górze kończyny, co pozwala na uniknięcie zastojów w dolnych partiach nóg.
Rajstopy i pończochy przeciwżylakowe są wyrobem medycznym. Oprócz informacji o wartościach ucisku odpowiadających określonym klasom medycznym, warto zwrócić uwagę na te ich cechy, które świadczą o jakości wykonania, ale przede wszystkim stanowią wskazówkę, czy produkt będzie spełniał wymagania kompresjoterapii. 
1. Anatomiczne wykonanie. Nogawka w tanich rajstopach na całej długości ma jednakowy obwód. Dobre rajstopy przeciwżylakowe natomiast, mają wyraźnie zaznaczone profile  odzwierciedlające budowę nogi. 
2. Muszą uciskać. Jeśli pończochy i rajstopy przeciwżylakowe uciskają – to dobrze! Bywa, że panie zniechęcają się do korzystania z takich rajstop sądząc, że są one za ciasne. Nic bardziej mylnego! Jest to niezbędne, bo tylko przyłożenie odpowiednio dobranej kompresji zapewnia wspomaganie  pompy mięśniowej i zastawek w żyłach. 
3. Ulga już po dniu noszenia. Zakładając odpowiednie rajstopy lub pończochy powinno się odczuć ulgę już po pierwszym dniu. Żeby sprawdzić jakość wyrobu, który kupiliśmy warto zrobić prosty test: na jedną z nóg założyć podkolanówkę przeciwżylakową, a na drugą zwykłą. Po jednym, dwu dniach będzie można ocenić różnicę.
4. Jakość wykonania. Komfort noszenia powinien być zapewniony przez miękki i przyjemny ściągacz w okolicy talii oraz płaskie szwy. Włókno lycra podwójnie oplecione nadaje trwałość oraz sprawia, że rajstopy są przyjemne dla ciała. 
5. Medyczny splot. Plaster miodu to specjalny splot używany w naszych medycznych produktach przeciwżylakowych. Dzięki zastosowaniu takiej technologii produkt jest przewiewny, umożliwia równomierne i bardziej stabilne rozłożenie ucisku. Zwiększa wytrzymałość, a co za tym idzie trwałość dzianiny. 
6. Długi czas użytkowania. Wyroby przeciżylakowe są wykonywane w specjalnej technologii –bardziej zaawansowanej niż zwykłe pończochy, dlatego są też o wiele trwalsze. Splot w kształcie plastra miodu zwiększa odporność na zaciąganie. Dzięki temu można je użytkować przez wiele tygodni , zachowując przy tym parametry ucisku. Wpływa to także na koszt wyrobu. Jeśli przeliczymy cenę na dzień noszenia, okazuje się, że przy tak długiej przydatności do użytku, jest ona zdecydowanie niższa w porównaniu do klasycznych rajstop kupowanych w zwykłym sklepie. 
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej