Strona główna Zdrowie Nie badź jedną mogą w grobie!

Nie badź jedną mogą w grobie!

przez admin
13 października 2014 r. obchodzimy pierwszy Światowy Dzień Walki z Zakrzepicą.  Choroba każdego roku zabija więcej osób niż umiera łącznie z powodu: AIDS, raka piersi, raka prostaty czy w wyniku wypadków drogowych. Zabija często znienacka, dlatego ważna jest profilaktyka i znajomość objawów, tj. opuchnięta, zazwyczaj jedna noga. Powinno to sprowokować nas do natychmiastowego pójścia do lekarza i wykonania usg żył głębokich. Mapę placówek zajmujących się schorzeniem przygotowali organizatorzy kampanii „Jak nie być jedną nogą w grobie”.  
  
10 000 kroków każdego dnia
Na pojawienie się żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej wpływ ma wiele czynników. Należą do nich, m.in. długie siedzenie na krześle, podróż powyżej 4 godzin, zażywanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych czy ciąża. W przeciwdziałaniu pojawienia się zakrzepów pomoże nam regularna aktywność fizyczna, angażująca szczególnie kończyny dolne, np. spacery. Wykonując dziennie 10 000 kroków pokonujemy dystans, który pozwala nam zminimalizować ryzyko wystąpienia zakrzepicy. Światowy Dzień Walki z Zakrzepicą jest dobrym momentem, aby wprowadzić małe zmiany do naszego stylu życia, które w efekcie mogą je uratować – mówi Aleksandra Kaszuba, Prezes Fundacji MITO.
zakrzepica jak przeciwdziałać
Najlepsza profilaktyka
Nie tylko spacery mogą nam pomóc. Każda forma ruchu jest korzystna i wpływa pozytywnie na organizm. O czym więc powinniśmy pamiętać, aby uchronić się przez zakrzepicą? 

  • Ćwiczenia stopami – jeśli spędzamy wiele godzin za biurkiem lub wyruszamy w dłuższą podróż samolotem, powinniśmy przynajmniej raz na godzinę wykonać drobne ćwiczenia stopami (np. okrążenia, uniesienia, napinanie mięśni nóg, etc.). 
  • Chodzenie – prowadząc siedzący tryb życia, spędzając w jednej pozycji wiele godzin w pracy lub jadąc w daleką podróż samochodem powinniśmy co 1-2 godz. robić przerwy, aby przejść się kilka kroków, wykonać kilka przysiadów czy małych podskoków.
  • Picie wody – picie dużej ilości płynów, szczególnie wody uchroni nas przed odwodnieniem organizmu i zagęszczeniem krwi.  
  • Ograniczenie spożywania alkoholu – alkohol często spożywany, szczególnie w trakcie długiej podróży odwadnia organizm, czego konsekwencją jest zagęszczenie się krwi. 
  • Utrzymanie prawidłowej masy ciała – nadwaga i otyłość jest jednym z czynników ryzyka wystąpienia choroby zatorowo-zakrzepowej. Dbajmy o to, aby nas BMI utrzymał się w przedziale 18,5 – 25.
Reaguj na objawy!
Światowy Dzień Walki z Zakrzepicą to również dobra okazja do uświadomienia sobie, jak ważne jest obserwowanie organizmu i szybka reakcja na objawy. Pierwsze symptomy, tj. spuchnięta, zaczerwieniona zazwyczaj jedna noga, ból nogi nasilający się podczas chodzenia, ale mijający przy unieruchomieniu czy podwyższona ciepłota nogi, mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. W takich przypadkach należy od razu zwrócić się do lekarza specjalisty – mówi Anna Janas, Wiceprezes Fundacji MITO. 
Aby pomóc pacjentom w znalezieniu właściwego specjalisty, organizatorzy kampanii „Jak nie być jedną nogą w grobie” – Fundacja MITO – przygotowała specjalną mapę Polski z zaznaczonymi placówkami, gdzie można wykonać USG żył głębokich. Mapę znaleźć można na stronie www.wolnezyly.pl. Nie czekajmy. Od szybkiej reakcji może zależeć nasze życie – dodaje Aleksandra Kaszuba.  
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej