Strona główna Zdrowie Piękna i zdrowa w ciąży

Piękna i zdrowa w ciąży

przez admin

Ciąża to dla kobiety czas szczególny. Zmienia się wówczas wszystko – tryb życia, wygląd zewnętrzny, ale też życiowe priorytety. Zdrowie dziecka i swoje, a także wygląd sylwetki i skóry, które przez 9 miesięcy podlegają tak znaczącym zmianom –  o to przede wszystkim martwią i troszczą się kobiety w czasie ciąży.

Najbardziej dotkliwa zmiana widoczna na skórze kobiet spodziewających się dziecka to rozstępy. Szacuje się, że aż 90% kobiet w ciąży ma predyspozycje do ich powstawania. Nie stanowią one zagrożenia dla zdrowia przyszłej mamy i jej dziecka, ale są nieładnym śladem na skórze, którego nie można trwale usunąć.

Nasza skóra dopasowuje się do ciągłego ruchu ciała poprzez rozszerzanie i kurczenie się. W czasie ciąży ten proces rozciągania się skóry postępuje bardzo szybko i wówczas może dojść do zerwanie sieci włókien kolagenowych znajdujących się w skórze właściwej. Tworzące się wówczas blizny nazywane są właśnie rozstępami. Na ich powstawanie mogą mieć wpływ również zaburzenia hormonalne.

Najlepszą i najmniej inwazyjną metodą zapobiegania powstawaniu rozstępów jest profilaktyka – właściwa pielęgnacja i zapewnienie skórze maksymalnej elastyczności. Włókna kolagenu i elastyny pozwalają utrzymać odpowiednie napięcie szybko rozciągającej się w czasie ciąży skóry. Im są mocniejsze, tym trudniej je przerwać i zostawić bliznę w postaci rozstępu. Dlatego właśnie w tym okresie szczególnie wskazane jest jedzenie pokarmów bogatych w witaminy E i C, cynk oraz krzem, które pomagają w tworzeniu kolagenu. Dodatkowo picie odpowiedniej ilości wody (minimum 2 litry dziennie) sprzyja wzmocnieniu i regeneracji skóry.

W zapobieganiu rozstępom pomaga także regularna aktywność fizyczna. W czasie ciąży nie warto z niej rezygnować. Sprawna mama to przecież same korzyści – nie tylko dla dziecka, ale i dla niej samej. Warto wykonywać ćwiczenia na wybrane partie ciała, czyli te, które najbardziej narażone są na rozstępy. Polecane formy aktywności to pływanie, spacery, oraz specjalne zajęcia dedykowane kobietom będącym w ciąży (np. joga).

Należy pamiętać, by zawsze skonsultować z lekarzem czy dana aktywność fizyczna jest dozwolona – dotyczy to zarówno kobiet, które przed ciążą uprawiały sport, jak i tych, które dopiero chcą podjąć jakąś formę aktywności.

Zachowaniu pięknego i zdrowego wyglądu skóry w czasie ciąży sprzyja regularna pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami, które nawilżają i wzmacniają elastyczność skóry. Specjalistyczny olejek pielęgnacyjny Bio-Oil to produkt, który nie tylko zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów w czasie ciąży, ale także poprawia wygląd skóry, na której już się one pojawiły. Produkt może być stosowany również na inne zagojone blizny, w tym blizny pooperacyjne oraz po cesarskim cięciu. Olejku można używać od drugiego trymestru ciąży.  Receptura Bio-Oil to połączenie starannie wyselekcjonowanych naturalnych olejków pozyskanych z ziół, znanych z właściwości regeneracyjnych i pielęgnacyjnych skóry (m. in. nagietek, lawenda, rozmaryn, rumianek) oraz witamin, mających istotny wpływ na stan skóry.

Bezwodna forma olejku nie wymaga użycia konserwantów, a składniki aktywne zachowują swoje maksymalne właściwości. Receptura produktu zawiera także przełomowy składnik PurCellin Oil, dzięki któremu jest on lekki,  nietłusty i szybko się wchłania.

Żelazna dama w ciąży
Żelazo jest niezbędne do budowy hemoglobiny, z której są zbudowane czerwone krwinki, czyli erytrocyty. Jest to podstawowy składnik krwi. Ich zadaniem jest przenoszenie tlenu do wszystkich tkanek. W ciąży wzrasta ilość krwi, tak więc do jej produkcji konieczna jest większa ilość żelaza. Jego niedobór powoduje anemię, czyli niedokrwistość – wówczas ilość erytrocytów spada, a tkanki są gorzej utlenowane. Żelazo ma również wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego.

Żelazo jest niezbędne nie tylko dla ciężarnej, bez niego nie może prawidłowo rozwijać się płód. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek gwałtownie wzrasta od II semestru ciąży – zwiększa się wówczas produkcja krwi u kobiety ciężarnej, a płód intensywnie się rozwija i rośnie. Niedobór żelaza grozi niską masą urodzeniową dziecka, porodem przedwczesnym, a nawet poronieniem.

Dlaczego w ciąży może wystąpić niedobór żelaza?
Wiele kobiet już przed ciążą jest zagrożona niedoborem żelaza – sprawcą tego mogą być między innymi obfite miesiączki, diety odchudzające. Natomiast podczas ciąży w łonie matki dochodzi do powstania  nowego życia, na jego rozwój potrzebne są liczne składniki – w tym żelazo. Co więcej, jak już wyżej wspomniano, w przebiegu ciąży znacznie zwiększa się ilość krwi krążącej, do jej produkcji również niezbędne jest żelazo.  Ponadto często w początkowym okresie ciąży kobiety cierpią na nudności, wymioty, skarżą się na niechęć do niektórych potraw – z tego powodu wchłanianie żelaza może być zakłócone.

Wszystkie te czynniki odpowiadają za zwiększone zapotrzebowanie na ten pierwiastek w ciąży. Przed ciążą zapotrzebowanie wynosi 20mg/dobę. Po zapłodnieniu zapotrzebowanie rośnie do 30mg/dobę. Tak duże zapotrzebowanie sprawia, że łatwo o niedobór pierwiastka. Z tego powodu w trakcie ciąży wskazane jest systematyczne monitorowanie morfologii krwi, aby w porę wyłapać pojawienie się anemii. Najczęściej lekarz zaleca oznaczanie morfologii raz w miesiącu. Niekiedy wskazane jest również oznaczenie poziomu żelaza w surowicy. Oba badania wykonuje się z krwi.

Jakie produkty obfitują w żelazo?
Dieta w ciąży musi być zbilansowana, bowiem odpowiednia ilość składników odżywczych oraz witamin jest niezbędna do prawidłowego rozwoju nienarodzonego dziecka i zachowania zdrowia u przyszłej mamy.

Żelazo można znaleźć zarówno w produktach pochodzenia zwierzęcego, jak i roślinnego. Lepiej przyswajalne jest to pochodzące z mięsa – szczególnie wołowego, ale również drobiowego czy wieprzowego.  Źródłem żelaza są także ryby. W mięsie zawarte jest tak zwane żelazo hemowe.
Wartościowe jest również żelazo pochodzenia roślinnego (tak zwane żelazo niehemowe). Szczególnie bogate w ten pierwiastek są botwinka, buraczki, pietruszka, szpinak. Oprócz tego żelazo zawarte jest w produktach zbożowych i kaszach. Znajdziemy go również w suszonych owocach (rodzynkach, śliwkach, morelach, figach).

Żelazo łatwiej się wchłania w obecności witaminy C. Dlatego warto spożywać produkty w nią bogate. Witamina C znajduje się głównie w owocach: czarnych porzeczkach, truskawkach, owocach cytrusowych, aronii. Znajdziemy ja także w pietruszce, pomidorach, papryce, kiszonej kapuście. Poza tym aby żelazo w organizmie mogło spełniać swoją funkcję konieczna jest obecność innych witamin, zwłaszcza  z grupy B – ich bogatym źródłem są rośliny zielone: brokuły, brukselka, zielona sałata, fasolka szparagowa. Witaminy z grupy B znajdują się również w pełnoziarnistym pieczywie.

Czy konieczna jest suplementacja?

W wielu produktach jest zawarte żelazo, jednak jego przyswajalność jest mała. Szacuje się, że z pożywienia wchłania się około 10% żelaza, dlatego ilość w spożywanych produktach powinna być 10-krotnie wyższa niż dzienne zapotrzebowanie (czyli około 300mg). Ponadto niektóre produkty dodatkowo zmniejszają ilość żelaza, które mogłoby się wchłonąć. Z tego powodu nie powinno się popijać spożytych posiłków kawą czy herbatą, gdyż zawarte w nich składniki upośledzają wchłanianie żelaza.
Ze względu na znaczny wzrost zapotrzebowania od II trymestru ciąży oraz słabą przyswajalność pierwiastka z diety w przebiegu wielu ciąż lekarze zalecają suplementację żelaza.

Czy nadmiar pierwiastka też może być groźny?
Niestety, podobnie jak niedobór również nadmiar pierwiastka stanowi zagrożenie dla prawidłowego przebiegu ciąży. Może odpowiadać za rozwój cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego oraz poronienia. Z tego powodu należy uważnie dobierać suplementy diety.

Jaki rodzaj preparatu wybrać?
Wybór preparatu jest bardzo istotny, na rynku dostępny jest ich duży wybór. W ciąży zawsze warto wybierać produkty przeznaczone właśnie dla przyszłych mam, tym bardziej że groźny dla zdrowia mamy i dziecka jest zarówno nadmiar jak i niedobór żelaza. Najlepsze efekty terapii uzyskuje się przez długotrwałe leczenie niskimi dawkami preparatu. Małe dawki leków sprawiają również, że leczenie jest lepiej tolerowane i rzadziej powstają objawy niepożądane (najczęściej zaparcia, bóle brzucha, nudności, niekiedy biegunki). Takie leczenie pozwala na lepszą tolerancję leku w odniesieniu do wysokodawkowych preparatów żelaza.

Preparaty Biofer  i Biofer Folic są polecany kobietom, które zamierzają zajść w ciążę, ciężarnym oraz karmiącym piersią, u których żelazo jest jednym z najważniejszych mikroelementów, jakie powinny być suplementowane. Biofer jest też szczególnie polecany osobom, które nieprawidłowo się odżywiają (stosują źle zbilansowane diety odchudzające, ubogie w naturalne żelazo, lub spożywają żywność wysoko przetworzoną typu „fast food”). Zapotrzebowanie na żelazo dotyczy również kobiet, u których występują obfite miesiączki, nastolatków będących w okresie wzrostu, osób starszych, osób o zwiększonej aktywności fizycznej i umysłowej oraz krwiodawców.

Biofer Folic jest dodatkowo wzbogacony o kwas foliowy, szczególnie istotną w okresie ciąży, i witaminę C, która zwiększa wchłanianie żelaza.  Oba suplementy zawierają unikatową kompozycję dwóch rodzajów żelaza: HEMOWE (obecne w produktach pochodzenia zwierzęcego), związane w molekule hemoglobiny, oraz NIEHEMOWE (znajdujące się w produktach pochodzenia roślinnego). Badania kliniczne potwierdzają, że żelazo zawarte w preparatach Biofer i Biofer Folic jest trzy razy lepiej wchłaniane niż inne preparaty ze związkami żelaza, a jednocześnie charakteryzuje się bardzo dobrą tolerancją.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej