Strona główna Zdrowie Jak skutecznie zapobiegać podwyższonemu cholesterolowi?

Jak skutecznie zapobiegać podwyższonemu cholesterolowi?

przez admin
Problemy z cholesterolem dotyczą coraz większej liczby osób, także młodych. Niestety, często jesteśmy sami za nie odpowiedzialni, ponieważ ich główną przyczyną jest nieodpowiednia dieta. Badania wskazują, że nawet 61 proc. Polaków ma podwyższony poziom cholesterolu we krwi, przy czym nawet 64 proc. z nich nie zdaje sobie z tego sprawy. Wśród grupy wiekowej 18-34 lat problem ten dotyczy co trzeciej osoby! To niepokojące wyniki, ponieważ podwyższony cholesterol, zwłaszcza LDL, czyli o niskiej gęstości, jest odpowiedzialny za zwiększone ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego – powoduje udary mózgu, zawały serca, miażdżycę.
 
Lepiej zapobiegać!
Aby sprawdzić swój poziom cholesterolu, należy wykonać proste badanie krwi w laboratorium. Najlepiej, aby był to lipidogram, który bada kompleksowo zawartość tłuszczów – cholesterolu całkowitego, LDL, HDL oraz trójglicerydów. Jednak nawet wtedy, gdy stężenia mieszczą się w normie, warto pamiętać o tym, jak ważna jest odpowiednia dieta i ruch, ponieważ to głównie one wpływają na problemy z cholesterolem.
 
Zdrowa dieta przede wszystkim
O tym, jak ważna jest zdrowa dieta, nie trzeba przekonywać nikogo. To, co jemy, wpływa ogólnie na nasze samopoczucie, także oddziałuje na serce i układ krwionośny. Zbyt duża ilość cholesterolu z produktów zwierzęcych jest tutaj głównym powodem chorób. Znajduje się on w tłustych mięsach, wędlinach, kiełbasach, maśle, smalcu czy żółtkach jaj. Jeżeli tych produktów w diecie jest zbyt dużo, objawia się to właśnie wysokim poziomem cholesterolu. Dzięki diecie niskocholesterolowej można jednak utrzymać go w ryzach.
Co warto jeść?
W zdrowej diecie podstawą powinny być bogate w błonnik produkty pełnoziarniste jak chleb razowy, makaron pełnoziarnisty, brązowy ryż, otręby, musli, warzywa oraz owoce. Dostarczają błonnika, ważnych witamin i minerałów, wspomagając przy tym pracę układu trawiennego. Tłuste mięsa i wędliny najlepiej zastąpić chudymi oraz włączyć do diety tłuste ryby i warzywa strączkowe, które dostarczają białko. Zamiast tłuszczów zwierzęcych lepiej zakupić dobrą oliwę z oliwek czy oleje, a także produkty ze sterolami roślinnymi do smarowania pieczywa. Jako przekąska doskonale nadają się orzechy, nasiona i suszone owoce. Zamiast smażenia, lepiej wybierać duszenie, gotowanie na parze i pieczenie w piekarniku.
Zatem nawet w przypadku, gdy poziom cholesterolu jest prawidłowy, warto postępować według zasad zdrowej diety – to korzyści nie tylko dla serca!
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej