Strona główna Zdrowie Dlaczego tyjemy – najczęstsze błędy żywieniowe

Dlaczego tyjemy – najczęstsze błędy żywieniowe

przez admin

Otyłość staje się coraz większym problemem zdrowotnym. Z roku na rok notuje się wzrost odsetka osób z nadmierną masą ciała. W 2009 roku w Polsce ponad połowa dorosłych osób charakteryzowała się nadwagą lub otyłością. 

W 1997 roku otyłość sklasyfikowano jako chorobę dietozależną. Oznacza to, że nieprawidłowe żywnie jest jednym z czynników ryzyka jej wystąpienia. Istnieją również pozażywieniowe czynniki ryzyka rozwoju otyłości. Należą do nich między innymi: zaburzenia endokrynne, zaburzenia neurologiczne (nieprawidłowe funkcjonowanie ośrodka głodu i sytości), czynniki genetyczne, ograniczona termogeneza poposiłkowa, zaburzenia psychospołeczne, bezczynność mięśniowa, czy działanie wybranych leków. 

przyczyny tycia

Do rozwoju otyłości najczęściej dochodzi na skutek działania kilku czynników jednocześnie. Tak jak ma to miejsce w przypadku predyspozycji genetycznych – ujawniają się one dopiero w sprzyjających dla rozwoju otyłości warunkach, np. przy nadmiernym poborze energii z pożywienia. Oszacowano również, że czynniki genetyczne wpływają w około 30-40% na wielkość wskaźnika BMI. Czynniki środowiskowe, do których należą przede wszystkim: styl życia, środowisko wychowawcze oraz rozwój osobniczy wpływają w ok. 60-70%.

Do gromadzenia nadmiernych ilości tkanki tłuszczowej dochodzi w sytuacji dodatniego bilansu energetycznego, czyli wówczas gdy ilość energii przyjmowanej jest większa od ilości wydatkowanej. Sytuacja ta ma miejsce gdy pobieramy zbyt dużo energii z pożywienia lub gdy ograniczeniu ulega aktywność fizyczna.

Najistotniejszym dla rozwoju otyłości elementem stylu życia jest sposób żywienia oraz aktywność fizyczna. Postęp cywilizacyjny wymusił na przestrzeni lat niekorzystne zmiany dotyczące obu  tych elementów. 

Łatwy dostęp do żywności, w tym wysokoprzetworzonej – taniej, bogatej w tłuszcze (zwłaszcza zwierzęce) oraz węglowodany proste, tym samym wysokokalorycznej, powoduje jej nadkonsumpcję. Zwiększenie spożycia tego typu produktów najczęściej odbywa się kosztem innej grupy. Ograniczeniu ulega wówczas przede wszystkim spożycie warzyw i owoców oraz produktów mlecznych. Spożywanie posiłków poza domem skutkuje zwiększeniem energetyczności posiłków i nadmiernym spożyciem tłuszczów, głównie z uwagi na spożywanie potraw smażonych oraz słodzonych napojów. 

Takie posiłki nie są odpowiednio zbilansowane oraz nie dostarczają odpowiedniej ilości błonnika pokarmowego. Dodatkowo słodzone napoje dostarczają energii, nie pobudzając odpowiednio  ośrodka sytości, co również prowadzi do ich nadmiernego spożywania. 
Zwykle do nieprawidłowych wyborów żywieniowych dołączają się nieprawidłowe zwyczaje żywieniowe. Zachowaniami mogącymi indukować rozwój otyłości są przede wszystkim: nieregularne spożywanie posiłków lub ich pomijanie (zwłaszcza śniadań), zbyt rzadkie spożywanie posiłków, czy pojadanie między posiłkami. Powoduje to pogorszenie jakości posiłków, nieprawidłowe zbilansowanie składników odżywczych, większe spożycie cholesterolu oraz tłuszczów ogółem. 

Allevo, produkty Allevo, dieta Allevo

Pomijanie porannego posiłku, może wzmagać odczucie głodu w późniejszych godzinach, co z kolei skłania do pojadania, a w efekcie do nadmiernego spożycia energii. Okazuje się, że rodzinne spożywanie posiłków również ma wpływ na jakość odżywiania. Sugeruje się, że osoby spożywające wspólne posiłki jedzą zdrowiej, spożywają mniej tłuszczu oraz więcej warzyw i owoców. Na przyrost masy ciała wpływa także bierny odpoczynek, nie tylko ze względu na mniejszy wydatek energetyczny związany z niską aktywnością, ale również  ze względu na tzw. jedzenie nawykowe. Najłatwiej zaobserwować to podczas oglądania telewizji, której towarzyszą wysokokaloryczne przekąski. Zaabsorbowani filmem czy gazetą pochłaniamy zbyt duże ilości żywności.

Podsumowując w powstawaniu otyłości oraz jej leczeniu czynnik żywieniowy odgrywa istotną rolę, ale jednocześnie spośród wymienionych wyżej czynników jest tym, który najłatwiej zmodyfikować. Dzięki wprowadzeniu w życie kilku łatwych zasad możemy zmniejszać ryzyko rozwoju otyłości lub efektywnie wspomagać proces redukcji nadmiernej masy ciała.

 

Wiosna sprzyja diecie

Wiosna to czas odnowy, budzenia się do życia, zrzucania ciepłych ubrań, podejmowania nowych wyzwań. To właśnie teraz coraz intensywniej zaczynamy przyglądać się naszej sylwetce i myślimy o pozbyciu się zbędnych kilogramów, które zgromadziliśmy podczas zimowych miesięcy, kiedy to zwykle nieco więcej jemy, a mniej się ruszamy.  Wiosną przypominamy sobie o rekreacji na świeżym powietrzu, chętniej wybieramy się do fitness klubu czy na basen. Zwiększonej aktywności fizycznej towarzyszy także zmiana w diecie. Jemy lżejsze posiłki, bogatsze w świeże warzywa i owoce. Wszystko to sprzyja podjęciu decyzji o pozbyciu się zbędnych kilogramów i zmianie trybu życia na zdrowszy.

Co  zrobić, by skutecznie schudnąć i poprawić swój wygląd oraz samopoczucie? Warto sięgnąć po dietę Allévo – nowoczesny program oferujący skuteczne połączenie niskokalorycznych posiłków o zbilansowanym składzie z bezpłatną aplikacją wirtualnego Trenera Kontroli Wagi. 

Dieta składa się z trzech etapów
. Jeśli mamy nadwagę, zaczynamy od fazy startowej, podczas której jemy tylko zupy i koktajle Allévo. Dostarczą nam one wszystkich niezbędnych składników odżywczych, a niewiele kalorii. Spożywamy pięć posiłków dziennie, w regularnych odstępach czas – regularne jedzenie to jeden z najważniejszych nawyków żywieniowych, które pozwoli nam wyrobić metoda Allévo. Szybki i widoczny efekt początkowej utraty wagi będzie z kolei dobrą motywacją do dalszej pracy nad sylwetką i zdrowym stylem życia.

Allevo, dieta Allevo, produkty Allevo

Po dwóch tygodniach pierwszej fazy nasz organizm przyzwyczaja się do regularnego otrzymywania pięciu niewielkich, dobrze zbilansowanych posiłków w ciągu dnia. Teraz można już przygotowywać posiłki z konwencjonalnych produktów, pamiętając jednak o pilnowaniu określonej liczby przyjmowanych dziennie kalorii. Pomocne będzie tu wsparcie wirtualnego Trenera Kontroli Wagi – bezpłatnej aplikacji, która jest naszym sprzymierzeńcem w procesie odchudzania. Udzieli on nam niezbędnych wskazówek, jak przejść przez wszystkie fazy utraty zbędnych kilogramów, podpowie, ile na danym etapie mamy spożywać kalorii i pomoże analizować codzienne postępy. Na tym etapie produktami Allévo – nie tylko zupami, koktajlami, ale także smacznymi batonami, możemy zastępować wybrane posiłki w ciągu dnia. Ten sposób komponowania codziennego jadłospisu z wykorzystaniem produktów Allévo jest też idealny dla osób, które nie są otyłe, ale chciałyby poprawić swój wygląd i pozbyć się kilku zbędnych kilogramów.

Aby dieta był skuteczna i przyniosła trwałe efekty, nie można zapomnieć o aktywności fizycznej. Nie od dziś wiadomo, że ruch jest sprzymierzeńcem szczupłej sylwetki. W programie odchudzania Allévo wskazane jest włączenie umiarkowanej aktywności fizycznej w drugiej fazie, ale jeśli chcemy cieszyć się atrakcyjną figurą, sport, gimnastyka, ruch powinny stać się naszym codziennym nawykiem. 

Ostatni etap programu Allévo to faza stabilizacji, w której powinniśmy trwale ugruntować wypracowane zdrowe nawyki. Pamiętamy o jedzeniu pięciu regularnych, zdrowych i niskokalorycznych posiłków w ciągu dniu (w razie potrzeby sięgamy po produkty Alleévo), piciu około 2 litrów wody dziennie oraz aktywności fizycznej. 

Zaletą diety Allévo jest to, że można dostosowywać ją do indywidualnych potrzeb. W zależności od tego, jaką się ma masę ciała i jaką wagę chce się osiągnąć, można realizować
program od Fazy Startowej bądź skorzystać z opcji Fazy Utraty Wagi lub Fazy Stabilizacji.
Jeśli nie jest to konieczne, nie trzeba przechodzić przez wszystkie fazy programu.

W ofercie produktów Allévo są:

  • Koktajle i zupy w formie proszku do wymieszania z wodą, które mogą zastąpić wszystkie, lub wybrane posiłki w ciągu dnia (dieta bardzo niskokaloryczna, VLCD – very low calorie diet): Zupa grzybowa, Zupa ziemniaczano-porowa, Zupa brokułowa z bazylią i kaszą kuskus, Koktajl o smaku czekoladowym, Koktajl owocowy o smaku truskawkowo-jagodowym, Koktajl o smaku bananowo-malinowym oraz zestawy Mix Pack i Mix Pack 2 skomponowane z różnych smaków zup i koktajli
  • Batony – zamienniki posiłku, stosowane do kontroli masy ciała. Polecane są dla osób, które chcą zgubić zbędne kilogramy (efekt występuje w przypadku zastąpienia dwóch posiłków dziennie) lub utrzymać wagę (efekt występuje w przypadku zastąpienia jednego posiłku dziennie). Są idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez słodyczy. Batony stanowią pełnowartościowy, a jednocześnie smaczny i atrakcyjny posiłek, po który można sięgnąć niemalże w każdym miejscu i o każdej porze. W ofercie znajduje się 6 batonów: Baton o smaku kawowo-czekoladowym, Baton czekoladowo-migdałowy z dodatkiem soli morskiej, Baton o smaku sernika z truskawką i limonką, Baton o smaku jagodowym w polewie jogurtowej, Baton o smaku toffi w mlecznej czekoladzie, Baton o smaku czekoladowym w gorzkiej czekoladzie, Baton kakaowy w mlecznej czekoladzie
  • Weight Loss Błonnik pokarmowy – minimalizuje uczucie głodu, dzięki czemu pomaga uniknąć podjadania i dotrwać do planowanego posiłku.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej