Strona główna Zdrowie Choroby układu krążenia – jak im zapobiegać?

Choroby układu krążenia – jak im zapobiegać?

przez admin
Krew odżywia wszystkie narządy wewnętrzne człowieka i tkanki, dostarczając im cząsteczki tlenu i ważne składniki odżywcze. Układ krwionośny powinien być utrzymywany we właściwym stanie, ponieważ w przeciwnym wypadku trzeba będzie zmagać się z chorobami układu krążenia. Jak im zapobiegać?
 
Profilaktyka zdrowotna
Aby móc skutecznie zapobiegać chorobom układu krążenia, należy przede wszystkim poznać przyczyny ich występowania. Najczęściej wywołane są niewłaściwym stylem życia i obciążeniami dziedzicznymi. Nieprawidłowa dieta pełna nienasyconych tłuszczy i słodyczy, nadużywanie alkoholu, stres, palenie papierosów, nadwaga czy otyłość to główni winowajcy występowania chorób układu krążenia. Zapobieganie chorobom takim jak miażdżyca, zawał, czy udar wymaga prowadzenia zdrowego trybu życia, zdrowej diety i aktywności fizycznej. W dzisiejszych czasach wiele godzin spędzamy przed komputerem w jednej pozycji, nie ruszając się niemalże wcale. Wypoczynek to wylegiwanie się na kanapie przed telewizorem. Zmieniając takie nawyki, możemy wypełniać zasady profilaktyki chorób układu krążenia. Aktywność fizyczna nie musi być rozumiana jako uprawianie wyczynowo sportów. Czasem wystarczy uskuteczniać spacery, biegać lub jeździć na rowerze, aby organizm samodzielnie poradził sobie z oczyszczeniem. Zbawienny wpływ na nasze serce i układ krwionośny będzie miała dieta bogata w warzywa, owoce, chude mięso i wędliny czy sery, produkty pełnoziarniste i oleje roślinne. Wykluczmy z niej potrawy smażone, słodycze i tłuszcze stałe, np. smalce, a nasze serce pozostanie w znakomitej kondycji przez wiele lat. Żyjmy spokojniej, unikając stresów dnia codziennego lub wypracowując na bieżąco mechanizmy radzenia sobie z nimi.
 
jak zapobiegać chorobom serca
Badania i leczenie
Jedną z najczęściej występujących chorób układu krwionośnego jest miażdżyca, która polega na rozwoju w tętnicach blaszek miażdżycowych, czyli zatorów tłuszczowych powodujących zwężenie światła naczyń, prowadząc do ich całkowitego zamknięcia. Miażdżyca wywoływana jest zbyt wysokim poziomem cholesterolu LDL – tzw. złego – we krwi pacjenta i może zakończyć się zawałem serca czy udarem mózgu. Jeśli w naszej rodzinie występowały choroby miażdżycowe, jesteśmy bardziej narażeni na występowanie wysokiego stężenia cholesterolu we krwi. Należy w takiej sytuacji częściej wykonywać badania diagnostyczne, aby w porę dostrzec zagrożenie zbyt wysokim poziomem cholesterolu i podjąć właściwe kroki na drodze leczenia. Można obniżać poziom złego cholesterolu np. dzięki sterolom roślinnym zawartym w preparacie Cholester. Zmiana diety i aktywność fizyczna będą jednak przy tym koniecznością.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej