Strona główna Zdrowie Nieświeży oddech = przykry pocałunek

Nieświeży oddech = przykry pocałunek

przez admin

Przyczyn nieświeżego oddechu jest wiele, większość to następstwa problemów stomatologicznych. Za nieprzyjemny zapach z ust odpowiedzialne są bakterie, które podczas fermentacji substancji zawartych w pożywieniu wydzielają m.in. lotne związki siarki. To je odczuwamy jako nieświeży oddech.

Pierwszy pocałunek
Aby nie mieć z nim złych wspomnień, wystarczy codziennie dbać o higienę jamy ustnej. Jednak samo szczotkowanie zębów nie wystarczy. – Częstą przyczyną nieświeżego oddechu jest nalot na języku, który stanowi miejsce gromadzenia się dużej ilości bakterii – mówi dr Roman Borczyk z katowickiej Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej. – Czyszcząc zęby nie powinno się zapominać o myciu języka. Bardzo ważne jest również używanie nici dentystycznych, które oczyszczają przestrzenie międzyzębowe – kolejne miejsca gdzie jest najwięcej bakterii.

jak zwalczać nieświeży oddech


Zakochani nie liczą godzin

Jednak co zrobić, gdy wieczór się przedłuża, a nie ma się przy sobie pasty, ani szczoteczki? Sytuację mogą uratować dostępne na rynku płyny do płukania, gumy do żucia, różnego rodzaju spray’e, tabletki do ssania, cukierki itp. Jednak tego typu rozwiązania mają krótkotrwałe działanie, odświeżają oddech na około 2 godziny. – Pomagają doraźne – dodaje doktor Borczyk. – Wszelkiego rodzaju gumy do żucia czy cukierki miętowe tylko maskują nieprzyjemny zapach, ale nie zwalczają przyczyny problemu.

Podobny efekt można uzyskać jedząc jakikolwiek posiłek, co także eliminuje przykry zapach z ust na około 2 godziny. Chwilowo można pomóc sobie pijąc szklankę wody, co przepłucze naszą jamę ustną redukując ilość bakterii.

Cebula – zmora romantycznej kolacji
Ani mycie zębów, ani najlepsze gumy do żucia nie poradzą sobie z nieświeżym oddechem wywołanym niektórymi produktami. Mowa o czosnku i cebuli. Przykry zapach z ust będzie się utrzymywał przez kilka kolejnych godzin. Z czego to wynika? Zawarte w czosnku i cebuli lotne związki siarki oraz allicyna o charakterystycznym zapachu, podczas trawienia przenikają do krwi, a wraz z nią przedostają się do płuc i są wyczuwane w wydychanym powietrzu przez wiele godzin.Dlatego przed ważnym spotkaniem, lub w jego trakcie, unikajmy tych produktów.

Kolacja ze śniadaniem

Najczęściej nieświeży oddech pojawia się rano. Przyczyną są bakterie gnilne namnażające się w jamie ustnej podczas snu, gdy wydzielanie śliny jest zmniejszone. Po umyciu zębów rano przykry zapach ustępuje. W ciągu dnia, gdy wydzielanie śliny jest większe, oczyszcza ona w pewnym stopniu powierzchnie zębów, dzięki czemu ilość bakterii odpowiedzialnych za nieświeży oddech jest zredukowana.

Czasem przyczyna nieświeżego oddechu tkwi głębiej – w żołądku – duża ilość przełykanej śliny w pewnym stopniu neutralizuje kwasy żołądkowe, co również może mieć wpływ na redukcję przykrego problemu.

Zamiast na randkę do dentysty

W rzadkich przypadkach nieświeży oddech wywołują choroby niezwiązane z uzębieniem, m.in. przewlekłe zapalenie migdałków, przewlekłe zapalenie zatok, zapalenie gardła, schorzenia przewodu pokarmowego czy nowotwór. Jeżeli mimo przestrzegania zasad higieny, problem nie mija, należy umówić się na wizytę lekarską.

jak zwalczać nieświeży oddech

Koniecznie trzeba pamiętać o regularnym odwiedzaniu gabinetu stomatologicznego – przynajmniej raz na pół roku. Chodzi nie tylko o wizyty kontrolne, ale również o usuwanie kamienia nazębnego. – Bakterie namnażające się w osadzie nazębnym przyczyniają się do rozwoju stanów zapalnych dziąseł i chorób przyzębia, co jest główną przyczyną przykrego zapachu z ust – tłumaczy doktor Borczyk. – Warto, aby po zabiegu zęby zbadane zostały specjalistycznym laserem diagnostycznym, który wykrywa początkowe stadium próchnicy. Regularne wizyty w gabinecie higienistki pozwalają chronić zęby i dziąsła przed schorzeniami. W 10-30% przypadków, nieświeży oddech związany jest ze stanami zapalnymi dziąseł i schorzeniami przyzębia.

Warto zapamiętać

  • Szczotkuj zęby przynajmniej dwa razy dziennie, nie zapomnij o umyciu języka i użyciu nici dentystycznych.
  • Zawsze miej przy sobie gumy do żucia, sprey i inne produkty, które mogą odświeżyć oddech.
  • Przed spotkaniami, w trakcie ważnych kolacji unikaj cebuli i czosnku.
  • Sprawdź czy nieświeży oddech nie jest spowodowany stanami zapalnymi lub schorzeniami.
  • Usuwaj kamień i osad z zębów przynajmniej raz na pół roku.
  • Gabinet dentystyczny odwiedzaj regularnie. 

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej