Strona główna Zdrowie Uprawiaj sport, ale z głową!

Uprawiaj sport, ale z głową!

przez admin

Decyzja o zwiększeniu aktywności fizycznej poprzez uprawianie sportu to zawsze dobra decyzja. Wzmożony ruch ma kojący wpływ na funkcjonowanie naszego organizmu w bardzo wielu aspektach, przede wszystkim jednak, wykazuje pozytywne działanie na bierny oraz aktywny układ ruchu. Ogromny zapał do sportu, który obserwuje się zwłaszcza na początku, nadmierne obciążanie mięśni i układu kostno-stawowego podczas zwiększonej aktywności fizycznej, może być jednak paradoksalnie początkiem problemów z kręgosłupem i stawami. Wszystko należy bowiem robić z głową, a niedostatki wiedzy o tym, co, jak i gdzie trenować, mogą dużo kosztować. Jak najlepiej przygotować się do uprawiania sportu?

badania profilaktyczne dla sportowców

Badania profilaktyczne
Pierwszą i najważniejszą kwestią, którą należy poruszyć przed założeniem sportowego stroju, jest odpowiedź na pytanie: czy mogę uprawiać sport? Uprawianie sportu może bowiem pogłębić problemy ze zdrowiem, o których nie mieliśmy pojęcia i być przyczyną naszego cierpienia, a nawet kalectwa. Dlatego koniecznie najpierw dokładnie przebadaj organizm, głównie pod kątem schorzeń kręgosłupa. Do takich celów został stworzony specjalny program profilaktyki ortopedycznej w Centrum Medycznym ENEL-MED. Dedykowany sportowcom-amatorom zakres badań, w ciągu 5 godzin da jednoznaczną odpowiedź na pytanie, czy planowana aktywność fizyczna jest dobrym wyborem. Punktem kulminacyjnym każdej sesji badań jest szczegółowa rozmowa z lekarzem, który interpretuje wyniki badań i udziela wielu rad, dotyczących ewentualnej zmiany nawyków, rodzaju preferowanego sportu, jego natężenia itp. W razie potrzeby może również rozpocząć odpowiednie leczenie.

Dobrze się przygotuj!
Musisz pamiętać, że odpowiednie przygotowanie do uprawiania sportu to nie tylko odpowiedni strój – chociaż rzeczywiście odgrywa on ogromne znaczenie. Dobrze dobrane buty, nie powodujące złego ustawienia stopy, wpływają kojąco również na kręgosłup. Inną kwestią jest natężenie ćwiczeń i czas, który temu poświęcamy – należy pamiętać, że obciążenie organizmu należy zwiększać stopniowo. Poza tym, jeśli specyfika wybranej dyscypliny tego wymaga, warto ćwiczyć pod okiem osobistego trenera. Stały nadzór sprawi, że osoba ćwicząca wyrobi w sobie nawyk prawidłowego wykonywania ćwiczeń, co zapobiegnie kontuzjom oraz przeciążeniom. Oczywiście nie wolno również zapominać o efektywnej rozgrzewce, która ma chyba największe znaczenie dla zachowania układu ruchu w dobrej kondycji przez cały nasz trening.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej