Strona główna Zdrowie Jak wygląda badanie ginekologiczne?

Jak wygląda badanie ginekologiczne?

przez admin
Badanie ginekologiczne jest jednym z podstawowych badań, które regularnie powinna wykonywać każda kobieta. Polecani ginekolodzy w Białymstoku i innych miastach wskazują, że regularne badania ginekologiczne są ważnym elementem profilaktyki chorób narządów rodnych kobiety.
ETAPY BADANIA GINEKOLOGICZNEGO
Badanie ginekologiczne składa się z dwóch części. Pierwsza z nich polega na wywiadzie lekarskim, w czasie którego lekarz ginekolog pyta o datę ostatniej miesiączki, długość cykli oraz problemy z tym związane (np. bolesne miesiączki). Druga część badania należy do tej mniej przyjemnej dla pacjentek, chociaż nie jest wcale bolesna. Badanie odbywa się na specjalnym fotelu. Tę część badania również można podzielić na dwa etapy. W czasie pierwszego za pomocą specjalnego wziernika, którego wielkość dostosowana jest do wieku pacjentki, lekarz pobiera materiał do badania cytologicznego. Jest to bardzo ważne badanie w profilaktyce raka szyjki macicy. Kolejnym etapem badania jest tzw. badanie wewnętrzne (nazywane też zestawionym). Polega ono na włożeniu dwóch palców do pochwy oraz uciskaniu druga ręką podbrzusza kobiety w celu oceny macicy, jajników i jajowodów. W przypadku dziewic oraz starszych kobiet badanie wewnętrzne wykonuje się przez odbyt.

JAK WYBRAĆ NAJLEPSZEGO GINEKOLOGA?
Każdy polecany ginekolog w Białymstoku, Warszawie lub innym mieście w Polsce stawia sobie za priorytet, aby pacjentka czuła się podczas badania komfortowo. W czasie wieloletniej praktyki lekarz wypracowuje pewien optymalny scenariusz wizyty i badania, który zmniejsza stres z nimi związany. Aby dodatkowo zminimalizować stres związany z wizytą warto wybrać zaufanego, polecanego ginekologa w Białymstoku (np. Jolanta Świątecka), Gdańsku (np. Beata Makowska) lub innym dużym ośrodku. Opinie o lekarzu warto zbadać w środowisku, popytać przyjaciółki lub poszukać w Internecie. Kobiety, szczególnie młode, częściej wybierają ginekologów kobiety, ponieważ łatwiej jest im się przed nimi otworzyć ze swoimi problemami. Pamiętajmy jednak, że ginekolodzy mężczyźni są również świetnie przygotowani do swojego zawodu, ponadto, często są oni znacznie delikatniejsi w czasie przeprowadzania badania ginekologicznego.
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej