Strona główna Relaks Zaplanuj przestrzeń w swoim domu

Zaplanuj przestrzeń w swoim domu

przez admin
Gdy decydujesz się na zmianę wystroju wnętrza, często ulegasz pokusie, by od razu przejść do tego, co najprzyjemniejsze – do wybierania farb, tkanin, zasłon i mebli. Tymczasem złota zasada to uzbroić się w cierpliwość. Przyjrzyj się swojemu domowi, na to ile jest w nim światła, jaki jest układ ścian, jaką funkcję chcesz nadać pomieszczeniom… I gdy już się dobrze namyślisz, zabierz się za właściwy projekt.

Funkcja i wymiary

Pomyśl, jaką funkcję ma mieć na przykład sypialnia – czy ma służyć tylko do spania? A może też do czytania i pracy? A kuchnia? Jak często ma też funkcję jadalni! Oceń przestrzeń tych pomieszczeń, weź pod uwagę wymiary – to kluczowe przy późniejszym doborze mebli i dekoracji. A może zdecydujesz się na usunięcie ścian? Skonsultuj swój pomysł z architektem lub budowniczym, by dowiedzieć się, czy jest to wykonalne.

Wymiary i kształt pomieszczeń są równie istotne jak ich funkcja. Na przykład małe pomieszczenia są przytulne i można to podkreślić fakturą tkanin, doborem kolorów. Można też je optycznie powiększyć za pomocą luster, mebli, na przykład adamaszkowa tapeta otworzy pokój i zwiększy przestrzeń. Sztuką jest zastosowanie takiego wystroju, jakby pomieszczenie było duże – w efekcie faktycznie takie będzie się wydawać.

W przypadku pomieszczeń dużych, o nietypowych kształtach, można skusić się na przykład na podzielenie ich na dwa odrębne obszary czy strefy, tworząc barierę w postaci parawanu czy mebla. Innym wyjściem jest podział za pomocą wyrazistej dekoracji, na przykład pomalowanie ścian w jednej części pokoju, a wytapetowanie drugiej.

Plan

Najlepiej zaplanować sobie kolejne kroki, tworząc po prostu graficzny plan mieszkania. Narysuj go na milimetrowym papierze, zmierz ściany pokojów, nanieś je, zaznacz drzwi, okna, gniazdka, grzejniki. Wyrysuj teraz układ pokoju z uwzględnieniem mebli, telewizora, oświetlenia, półek itd. Może skusisz się na wycięcie z kolorowego papieru mebli?

Kilka rad

1.    Rozmieść meble tak, by w jak największym stopniu wykorzystać naturalne światło.
2.    Pod oknami nie ustawiaj wysokich mebli bo mogą zasłonić światło.
3.    Telewizor i monitor komputera powinny być z dala od okien.
4.    Ustal drogi komunikacyjne między pomieszczeniami i w nich samych, by zapewnić domownikom swobodę ruchu.
5.    Nie ustawiaj kwadratowych lub prostokątnych mebli w rogu, bo stworzysz martwą przestrzeń.
6.    Upewnij się, że drzwi do szafek i pokojów swobodnie się otwierają.
7.    Umieść lampy i sprzęt elektryczny blisko gniazdek i z dala od miejsc, gdzie nie można bezpiecznie poprowadzić kabli.

Transformacja domu wymaga dokładnego planowania i opracowanego budżetu, dlatego zanim rzucimy się w miły wir kolorów, kafelek, mebli, dokładnie przemyślmy, co tak naprawdę chcemy osiągnąć, bo nawet najpiękniejszy fotel ustawiony w nieprzemyślanym miejscu okaże się niepotrzebnym nikomu gratem.

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej