Strona główna Psychologia Jak byc bardziej kreatywnym?

Jak byc bardziej kreatywnym?

przez admin

„Kreatywność to wymyślanie, eksperymentowanie, wzrastanie, ryzykowanie i łamanie zasad oraz popełnianie błędów i dobra zabawa” (Mary Lou Cook). Bez kreatywności życie jest nudne i monotonne. Tworzenie nowych rzeczy sprawia, że nabiera kolorów!

Kreatywność się opłaca

Kreatywność przydaje się w życiu osobistym oraz zawodowym. W niektórych profesjach jest niezbędna – to gwarancja rozwoju i doskonalenia umiejętności. Pomaga pracować nad sobą i zwiększać efektywność działań. Kreatywność to największy wróg nudy i sposób na ciekawe i fascynujące życie. Jeśli będziesz ją ciągle rozwijał, już nigdy nie będziesz się nudził. Inaczej postrzegasz i odbierasz otaczający świat, gdy jesteś kreatywny – widzisz same perspektywy i szanse!

Bez kreatywności nie ma inspiracji i fascynacji! Szybkie, monotonne i szare życie niszczy w Tobie kreatywność. Powtarzając codziennie te same czynności, zapominasz o tym, ile świat daje możliwości. Rytm dnia jest automatyczny i nie zmusza do twórczego myślenia. Wtedy Twój mózg „się rozleniwia” i przyzwyczaja do wygodnego życia – nie musi nic wymyślać ani pracować nad innowacyjnymi rozwiązaniami. Pracujesz na autopilocie i ciągle tak samo – zero różnorodności. Kreatywność jest najlepszym kluczem do wielkiego sukcesu i kariery. Gdy podchodzisz do problemów i zadań kreatywnie, to wszystko jest lepsze i efektywniejsze. To jedyny sposób na awans i spełnienie zawodowe. Poza tym każdy problem bez wyjścia z kreatywnością nie wygra – wszystko jest do rozwiązania.

Kreatywność łamie zasady i stereotypy oraz wychodzi poza utarte szlaki. Tworzy wyjątkowy, nowy świat z lepszymi perspektywami, możliwościami i nieograniczonym potencjałem. To eksplozja pomysłów, dzięki którym zyskujesz podwójnie. To także otwartość na wyzwania i szansa na stworzenie czegoś nowego, oryginalnego i niebanalnego. Można ją szybko „zabić w zarodku” przez niepewne i pesymistyczne podejście oraz brak wiary we własne możliwości. Pesymizm i niska samoocena to jej naturalne przeszkody. Gdy mówisz „to nigdy się nie uda i nie mam na to czasu”, „to nie jest dla mnie, ja tego nie potrafię i nie dam rady” lub „nie, bo nie”, od razu przekreślasz szansę na pomysł!

Sposoby na kreatywność

Kreatywność można i warto rozwijać! Jeśli nad nią nie pracujesz, zamiera i słabnie z każdym dniem. Gdy mózg nie musi pracować nad nową koncepcję i spojrzeniem na problem, zadanie i zagadnienie, przyzwyczaja się do nudy i traci kreatywne podejście. Myśli schematycznie i pracuje monotonnie! Dlatego ćwiczenie kreatywności to podstawa rozwoju!

5 czynników, które sprzyjają kreatywności:

1. otwarty umysł – zamykanie się na innowacje i inspiracje jest drogą do nudy w życiu i w pracy. Dlatego nie skupiaj się na jednym rozwiązaniu. Myśl na wiele sposobów – to przejaw kreatywności! Problem może mieć wiele rozwiązań, a każde następne może być lepsze od poprzedniego! Nie odbieraj sobie szansy na zabłyśnięcie w pracy i w szkole – pokaż wszystkim swój pomysł.

2. łamanie zasad
– zasady wyznaczają pewne granice i tworzą porządek świata. Jednak to, co klasyczne i tradycyjne, nie zawsze prowadzi do lepszych wyników. To już się przyjęło, dlatego każdy to stosuje. Łam zasady i schematyczne rozwiązania, a efekt może być zaskakujący. Każdy pomysł to wyjście z rutyny, poprawa stylu i sposobu pracy lub zadania. Zasady są po to, żeby je łamać!

3. odpowiednie warunki
– presja czasu i otoczenia, hałas, cisza i nadmiar obowiązków w jednym czasie mogą zmniejszać efektywność i niszczyć Twoją kreatywność. Jednak to sprawa indywidualna. Warunki zmieniają się wraz z osobą. Nie dla każdego cisza i hałas są przeszkodą w szukaniu nieszablonowych rozwiązań. W niektórych sytuacjach to bardzo pomaga! Kreatywność nie jest dla wybranych, każdy może zabłysnąć!

4. wyrozumiała ocena
– podczas wymyślania nie oceniaj od razu swoich pomysłów. Na początek przyda się „burza mózgów” i szukanie wszystkich alternatyw. Surowa ocena blokuje kreatywne myślenie. Ponadto warto i trzeba tworzyć coś, bazując na innych pomysłach. Jedno oszałamiające rozwiązanie może być efektem kilku innych. Dlatego nie bądź surowy wobec swoich. Przeanalizuj je i dopracuj – będą doskonałe!

5. ćwiczenie umysłu
– każda umiejętność wymaga systematycznego „podrasowania”. Bez treningu z dnia na dzień jest na takim samym poziomie lub nawet niższym. Żeby Twoje kompetencje i sprawności były ekstremalne, ćwicz kreatywność!

5 sposobów na rozwijanie kreatywności:

1. ćwiczenia i zabawy
– najlepszą i najprzyjemniejszą metodą na pobudzenie Twojej kreatywności są gry, zabawy, łamigłówki i szarady. Gry zespołowe i indywidualne to motywator do poszukiwania rozwiązań, także tych nietypowych. To także doskonałe ćwiczenie umysłu – zmysłu obserwacji, wyciągania wniosków, analizowania faktów i łączenia różnych wzorów, sytuacji i przedmiotów w jedną, nową całość.

2. obserwacja ludzi i otoczenia – ludzie i świat są wzorem i aktywatorem do tworzenia pomysłów. Nie da się przewidzieć ludzkich zachowań, każde jest indywidualne! Jeśli bazujesz na tym, to możesz znaleźć lepsze wyjście z danej sytuacji. Wykorzystując doświadczenia i reakcje innych, udoskonalasz siebie i świat! Pracujesz i zachowujesz się kreatywnie!


3. rozmowa z innymi
– dyskusja jest sposobem na świeże spojrzenie na problem lub zadanie. Obiektywne uwagi i komentarze przydadzą się, żeby znaleźć doskonalsze i efektywniejsze rozwiązanie. Opinia innych jest bezcenna i pobudza do działania!

4. wybór innej drogi – kreatywność to ciągłe poszukiwanie nowej drogi. Czasem trzeba się zgubić, by odnaleźć tę właściwą. Błądzenie to jeden z etapów kreatywności. Każdy sposób warto przetestować, a gdy nie odpowiada naszym parametrom zmienić. Nie bój się zgubić w drodze do niebanalnego pomysłu.!

5. pozwalanie na marzenia
– nic nie zastąpi marzeń! To dzięki nim pracuje nasz umysł, a wyobraźnia ”jest na wysokich obrotach”. Od marzeń do kreatywności niedaleko. Czasem to one stają się kreatorem zaskakujących pomysłów!

Wioleta Nowicka

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej