Strona główna Kuchnia Co jeść, gdy chcemy zdrowo się odżywiać?

Co jeść, gdy chcemy zdrowo się odżywiać?

przez admin

To, co jemy, ma bezpośredni wpływ na aktualną kondycję naszego organizmu. Gdy jemy zbyt dużo, tyjemy. Gdy jemy za mało, chudniemy. Gdy odżywiamy się nieracjonalnie, sięgając po produkty pozbawione łatwo przyswajalnych witamin i pierwiastków, szybko słabniemy, zaczynamy chorować, łapiemy różnego rodzaju infekcje. Dlatego podstawą dobrej diety są nie tylko odpowiednio zbilansowane posiłki, ale również posiłki, które powstają na bazie dobrych jakościowo surowców.

Co warto jeść?

Po pierwsze warto wyeliminować z diety produkty składające się wyłącznie z pustych kalorii. Przykładem takich produktów mogą być słodzone napoje gazowane, czekoladowe batoniki, chipsy i wiele innych. Po drugie warto odstawić cukier – to czyste kalorie i nic więcej. Po trzecie rezygnujemy z wysoko przetworzonych produktów wątpliwej jakości, zastępując je wyrobami tradycyjnymi, pochodzącymi ze sklepów z żywnością ekologiczną lub tradycyjną. Oczywiście wędliny domowe, dobrej jakości pieczywo czy ekologicznie uprawiane warzywa lub owoce są droższe od analogicznych produktów pochodzących z masowej produkcji, ale ich jakość jest zdecydowanie wyższa. Takie produkty są po prostu zdrowsze i lepsze smakowo. Wynika to przede wszystkim ze sposobu ich produkcji oraz jakości surowców użytych do ich wyprodukowania. Dla przykładu tradycyjnie wyrabiane wędliny domowe nie będą zawierały w swoim składzie roślinnych wypełniaczy, sztucznych aromatów, barwników i konserwantów. Takie tradycyjne wędliny powstają z czystego mięsa lepszej jakości. Po czwarte do codziennej diety wprowadzamy większą ilość świeżych warzyw oraz umiarkowaną ilość owoców (niektóre owoce są kaloryczne i mogą zachwiać codziennym bilansem energetycznym). Po piąte w diecie powinny zagościć ryby morskie oraz nabiał.

 

Gdzie kupować?

Jeśli wpływ na nasze samopoczucie i zdrowiem ma to, co jemy, powinniśmy sięgać jedynie po produkty lepszej jakości, a tych nie kupimy w klasycznych marketach spożywczych. Dobrych jakościowo produktów, domowych wędlin, ekologicznych warzyw i owoców, świeżego pieczywa na zakwasie czy dobrych jakościowo serów, warto szukać w sklepach z żywnością tradycyjną, ekologiczną, również w tych internetowych. W niektórych większych sklepach znajdziemy również specjalne stoiska z produktami tradycyjnymi i ekologicznymi. Co warte podkreślenia, niektóre produkty spożywcze możemy przygotować samodzielnie. Przykładem mogą być niektóre wędliny domowe. Własnoręcznie przygotujemy m.in. pasztet czy schab pieczony i w ten sposób zastąpimy nimi wzbogacane chemią analogiczne produkty ze zwykłego sklepu.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej