Strona główna Aktualności Historia perfum

Historia perfum

przez admin

Czy zastanawiałeś się kiedyś skąd wzięły się perfumy? Kiedy zostały wynalezione? Kto mógł ich używać i jakie zapachy były popularne? Historia pachnideł sięga daleko w czasy starożytnego Egiptu. Postaramy się pokrótce ją Tobie przybliżyć.

Modlitwy do Bogów niesione zapachem

Historia perfum sięga starożytnego Egiptu. To tu podczas uroczystości religijnych i składnia ofiar bogom dorzucano do ognia np. mirrę lub inne wonne zioła ponieważ wierzono, że modlitwa wraz z wonnym dymem dotrze do bóstwa. Stąd właśnie wzięło się określenie „perfuma” czyli łacińskie – „per fumum” oznaczające „przez dym”. Mirra, błękitna lilia wodna, majeranek czy żywica terpentynowca służyły do balsamowania zwłok oraz praktyk leczniczych. Proces wykonywania pachnideł był niezwykle żmudny i czasochłonny, zajmowali się tym procesem mężczyźni jak i kobiety. Wzmianka o jednej z pierwszych twórczyń perfum zachowała się do dziś dzięki pismu klinowemu – więcej na ten temat znajdziesz w artykule „Czy wiesz, że… 12 ciekawostek na temat perfum cz. I”. Początkowo mógł ich używać jedynie faraon i jego najbliżsi dworzanie, z czasem jednak stawały się coraz bardziej powszechne.

Zapach starożytnej Grecji i Rzymu

Tak, jak w Egipcie, tak i w Grecji perfum używano podczas praktyk religijnych czy w lecznictwie. Jednak w w odróżnieniu od Egiptu, stosowanie pachnideł było znacznie szerzej rozpowszechnione i używano ich na przykład w publicznych łaźniach, w których namaszczało się ciało po kąpieli. Oczywiście służyły również do podkreślenia statusu społecznego dlatego też na rzymskim dworze skrapiano nimi nie tylko na ciało, ale również, przedmioty, zwierzęta a nawet jedzenie. A podczas ważnych wydarzeń np. igrzysk w upalne dni można było ochłodzić się przy fontannie z perfumowaną wodą. Najczęściej stosowanymi zapachami był jaśmin, szafran, ambra i woń różana.

Od średniowiecza i renesans

Stosunek do stosowania perfum, często odzwierciedlał podejście społeczeństwa do ludzkiego ciała i życia doczesnego. Dlatego też w okresie wczesnego chrześcijaństwa, gdy uznawano je jedynie ze grzeszną powłokę, moda na stosowanie pachnideł w Europie niemal zanikła. Zaczyna powoli powracać w XII wieku, kiedy wracający z wypraw Krzyżackich rycerze przywozili perfumy z bliskiego wschodu, gdzie były wyrabiane.

Ponowne odrodzenie mody na stosowanie perfum miało miejsce w renesansie, w tamtym okresie były używane powszechnie i dużych ilościach zamiast wody, która była uważana za niebezpieczną i chorobotwórczą. Dlatego też, by niwelować nieprzyjemne zapachy stosowano piżmo, jaśmin bursztyn i tuberozę. Pierwszą europejską wodę perfumowaną na bazie alkoholu wyprodukowano w XIV wieku, na cześć królowej Węgier Elżbiety otrzymała więc nazwę Eau de Regine de Hongarie.

Perfumy na francuskim dworze i podczas rewolucji przemysłowej

Francuski dwór XVII i XVIII wieku to miejsce niezwykłego przepychu i ekstrawagancji. Bogate stroje, wysokie peruki, kapelusze, mocny makijaż i oczywiście intensywne perfumy, które tak samo jak za czasów cesarstwa rzymskiego były stosowane również do spryskiwania przedmiotów codziennego użytku. Były to przede wszystkim orientalne, ciężkie zapachy ukrywające niemiłą woń, rzadko mytego ciała.

Wraz z rewolucją przemysłową zachodzi również rewolucja w produkcji perfum. Rozwój chemii pozwoliło na tworzenie nowych znacznie subtelniejszych zapachów, które zaczęły podbijać rynek a wykorzystanie rozpylacza znacznie ułatwiło ich stosowanie.

Dziś rynek ten jest niezwykle rozbudowy a producenci prześcigają się w wymyślaniu nowych zapachów. W drogeriach na półkach znajdziesz buteleczki z rożnymi zapachami w szerokim zakresie cenowym. Dzięki temu każdy może znaleźć coś dla siebie.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej