Strona główna Aktualności Jakie garnki do kuchni ceramicznej?

Jakie garnki do kuchni ceramicznej?

przez AlejaKobiet.pl

Sekret aromatycznych i smacznych dań tkwi nie tylko w samych składnikach. Za kulinarny sukces odpowiadają również naczynia – zarówno te, na jakich potrawę podajemy, jak i w których ją przygotowujemy. Z tego względu warto wybierać garnki dostosowane do konkretnych kuchni. Jakie będą najlepsze dla płyty ceramicznej?

Wybór garnków może przyprawić nas o przysłowiowy zawrót głowy. Naczynia odznaczają się nie tylko różnymi funkcjami, wielkościami, ale i dostosowaniem do konkretnych modeli kuchni. O ile na klasycznych kuchenkach gazowych można gotować w każdym garnku, o tyle w przypadku indukcji potrzebujemy specjalnych naczyń żeliwnych lub stalowych. A czym się kierować przy doborze garnków do płyt ceramicznych?

Optymalny wybór

Kluczowy aspekt stanowi wybór powierzchni garnków oraz patelni, a także ich dna – powinno być ono stosunkowo grube, aby oddać więcej ciepła do środka naczynia. O ile grubość dna jest jak najbardziej zrozumiała, o tyle większość osób ma problem z dopasowaniem powierzchni. O co tu właściwie chodzi? Powierzchnia dna garnka powinna idealnie przylegać do powierzchni palnika – dzięki temu znacznie szybciej się on nagrzewa pozwalając na efektywne przygotowanie posiłków oraz stosunkowo małą utratę energii.

jakie garnki do kuchni ceramicznej

– Jeśli powierzchnia garnka będzie mniejsza, podczas przyrządzania posiłku utracimy znaczną część energii, co oczywiście przekłada się na koszty. Podobnie wygląda to w drugą stronę – zbyt duża powierzchnia garnka czy patelni powoduje, że posiłek przygotowuje się znacznie wolniej, a tym samym wymagane jest większe zużycie gazu oraz prądu. W przypadku gazowych płyt ceramicznych DYNACOOK, pola dostosowane są do garnków o różnej średnicy, zaprojektowane, aby pracować wydajnie, niezależnie od rozmiaru naczynia, w którym gotujemy czy pieczemy.

Co więcej, warto dobierać takie zestawy, które można kompaktowo przechowywać, dzięki czemu zaoszczędzimy sporo miejsca. Istotne jest także dobranie garnków do rodzaju kuchni, co wpłynie na szybkość, sprawność i wydajność przygotowania posiłku.

Materiał i jakość wykonania

Oprócz grubości dna i dopasowania powierzchni garnków do palników, równie ważny jest materiał, z którego naczynia są wykonane. W przypadku płyt ceramicznych, najlepiej sprawdzają się garnki ze stali nierdzewnej oraz aluminium.
– Stal nierdzewna charakteryzuje się wysoką trwałością, odpornością na korozję oraz estetycznym wyglądem. Aluminium z kolei jest lekkie i szybko się nagrzewa, co znacząco skraca czas gotowania. Warto również zwrócić uwagę na garnki z powłoką ceramiczną, które są nie tylko estetyczne, ale również łatwe w czyszczeniu i odporne na wysokie temperatury.

Zasady bezpieczeństwa i ergonomia

Nie można zapomnieć o kwestiach bezpieczeństwa i ergonomii. Garnki do płyt ceramicznych powinny być wyposażone w solidne, nienagrzewające się uchwyty, które zapewnią wygodę i bezpieczeństwo podczas użytkowania. Warto również zwrócić uwagę na pokrywki – najlepiej, aby były one wykonane z żaroodpornego szkła, co umożliwia kontrolowanie procesu gotowania bez konieczności ich podnoszenia. Dobrym rozwiązaniem są także pokrywki z wbudowanym otworem do odprowadzania pary, co zapobiega jej nadmiernemu gromadzeniu się wewnątrz garnka. Odpowiednio dobrane garnki to nie tylko komfort użytkowania, ale także gwarancja bezpieczeństwa i efektywności w kuchni.

Wybór odpowiednich garnków do płyty ceramicznej jest kluczowy dla osiągnięcia kulinarnego sukcesu. Staranne dopasowanie naczyń pod kątem grubości dna, powierzchni, materiału oraz ergonomii przekłada się na efektywność gotowania i oszczędność energii.

Alejakobiet.pl

 

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej