Strona główna Aktualności Techniki relaksacyjne w czasie menopauzy – jak złagodzić stres?

Techniki relaksacyjne w czasie menopauzy – jak złagodzić stres?

przez AlejaKobiet.pl

Praca, obowiązki domowe czy też problemy rodzinne często sprawiają, że przez długi czas żyjemy w ciągłym stresie. Taki stan ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, szczególnie w takich okresach jak menopauza, która stanowi prawdziwe wyzwanie dla naszego organizmu. Towarzyszące nam wówczas huśtawki nastrojów mogą doprowadzić do tego, że trudno będzie nam normalnie funkcjonować. Warto zatem wdrożyć proste techniki relaksacyjne, które umożliwią rozładowanie napięcia.

Do czego może doprowadzić długotrwały stres?

Każdy z nas od czasu do czasu zmaga się ze stresującymi sytuacjami. Zwykle dążymy do jak najszybszego rozwiązania problemu, który jest tego powodem, jednak nierzadko ogólne rozdrażnienie utrzymuje się nawet przez wiele tygodni, szczególnie jeśli nie wiemy, jak skutecznie z nim walczyć. Stres, zwłaszcza chroniczny, sieje spustoszenie w naszym ciele. Jest nie tylko przyczyną większej emocjonalności, trudności w koncentracji czy zaburzeń snu, ale także znacząco oddziałuje na sferę fizyczną. W jego efekcie osłabieniu ulegają nasze włosy, które mogą zacząć wypadać, z kolei skóra nierzadko staje się matowa i poszarzała. Silne zdenerwowanie dość często wiąże się z silnymi bólami głowy czy też problemami z trawieniem.

Choć menopauza jest naturalnym zjawiskiem, to jednak jej przechodzenie może się przyczynić do zwiększenia ilości stresu. Wiele kobiet w tym okresie rejestruje znaczny spadek samopoczucia, co jest nie tylko związane ze zmniejszeniem ilości hormonów płciowych, ale także z tym, że niektóre panie dopiero wówczas boleśnie uświadamiają sobie upływ lat i martwią się starością. Mimo że objawy menopauzy, które ostatecznie prowadzą do ustania miesiączkowania, nie odbierają kobiecości, to jednak często pojawia się poczucie bycia nieatrakcyjnym.

Warto też dodać, że nasilające się objawy menopauzy czasem wywołują stany depresyjne. Symptomy stają się bardziej uciążliwe zwłaszcza wtedy, kiedy jesteśmy narażone na stres. Dobrze jest zatem pozwolić ciału i umysłowi odpocząć.

Jak rozładować stres?

Chcąc przejść przez przekwitanie możliwie jak najspokojniej – czyli sprawić, by objawy menopauzy nie były tak uporczywe – dobrze jest zastosować tzw. techniki relaksacyjne. Pod tym dość ogólnym pojęciem kryje się szereg różnych czynności, które w zależności od indywidualnych preferencji i aktualnego stanu ducha mogą nam pomóc w rozluźnieniu się. Oczywiście w sytuacji, kiedy złe samopoczucie nie ustępuje, a wręcz się pogłębia, trzeba zastanowić się nad wizytą u psychologa, jednak wcześniej możemy spróbować samodzielnie obniżyć poziom stresu.

Relaksacja Jacobsona

Technika relaksacji opracowana przez doktora Jacobsona polega na stopniowym rozluźnianiu poszczególnych partii ciała. Należy kolejno koncentrować się na grupach mięśni – ramion, twarzy, nóg, pleców czy brzucha – napinając je, a następnie rozluźniając, aż do momentu, kiedy dotrzemy do stóp i palców.

Przy relaksacji Jacobsona warto usiąść na krześle. Podczas napinania danych mięśni należy się na nich skupić: można przykładowo dotykać mięśni barkowych, zwracając całą swoją uwagę właśnie w to miejsce. Późniejsze poruszanie danymi częściami ciała ma za zadanie zredukowanie ich spięcia.

Ćwiczenia oddechowe

Proste, niezajmujące wiele czasu techniki świadomego oddychania potrafią zdziałać cuda. Istnieje wiele metod takiej relaksacji i niemal każda z nich przynosi wymierne efekty. Dlatego poleca się znajdować zaledwie parę minut dziennie, by wykonać kilka nieskomplikowanych ćwiczeń. Czasem wykorzystuje się przy nich swojego rodzaju wizualizacje, które polegają np. na tym, że dopływ powietrza wyobrażamy sobie jako strumień życiodajnej energii, która przenika przez nasze ciało.

Żyj zdrowo

Doskonałym sposobem na rozładowanie stresu jest też oczywiście aktywność fizyczna. W okresie menopauzy szczególnie polecana jest joga, długie spacery czy basen. Nie bez znaczenia jest także zdrowa dieta bogata w świeże owoce i warzywa.

Przede wszystkim jednak powinniśmy zawsze pamiętać o tym, by każdego dnia znaleźć czas na relaks. Może to być obejrzenie filmu z ukochaną osobą, gorąca kąpiel w wannie czy wieczór spędzony przy ulubionej książce.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej