Strona główna Aktualności Stacja pogody — nowoczesny gadżet czy rzetelne urządzenie do domowego odczytu pogody?

Stacja pogody — nowoczesny gadżet czy rzetelne urządzenie do domowego odczytu pogody?

przez AlejaKobiet.pl

Termometr rtęciowy wywieszony za oknem to już przeżytek. Ustąpił on miejsca nowoczesnemu urządzeniu, jakim jest stacja pogody. Ten sprytny wynalazek nie tylko wskazuje temperaturę powietrza, jaka aktualnie panuje, ale również może mieć wiele innych przydatnych funkcji, które z pewnością każdemu ułatwią życie.

Co to jest stacja pogody?

Stacja pogody zazwyczaj posiada dwa elementy. Jednym z nich jest monitor dostępny w różnych rozmiarach, który stawiany jest w pomieszczeniu, a drugim jest czujnik, który montowany jest na zewnątrz domu lub mieszkania. Dzięki połączeniu ze sobą za pomocą odpowiedniego sygnału tych dwóch elementów następuje odczyt parametrów pogodowych i ich częsta aktualizacja, która pokazywana jest na wyświetlaczu.

Jakie dane pogodowe można odczytać z monitora stacji pogodowej?

Najbardziej pożądaną i podstawową informacją jest ta, która komunikuje wysokość temperatury. W dostępnych modelach możliwe jest uzyskanie odczytu na wyświetlaczu zarówno temperatury zewnętrznej, jak i tej, która panuje wewnątrz pomieszczeń domowych. Podczas zakupu stacji pogody należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość mierzenia wiarygodnej temperatury zarówno podczas siarczystych mrozów (do -30 st. C), jak i dni upalnych (nawet do 50 st. C). To niezwykle ważne, ponieważ zmiany klimatyczne wywołują coraz to nowsze anomalie pogodowe.

stacja pogody

Stacja pogody w większości modeli może także wyświetlać parametry dotyczące wilgotności powietrza. Dzieje się tak, dzięki wbudowanemu higrometrowi. Szczególnie przydatna jest informacja o poziomie wilgoci w domu. Jest to bardzo ważne dla osób, które uczulone są na pleśnie, grzyby i roztocza kurzu domowego. Zbyt duża wilgoć sprzyja rozwojowi tych drobnoustrojów i może mieć negatywny wpływ na zdrowie domowników. Jeżeli zauważy się, że stacja pogody wskazuje na wilgoć powyżej 60%, trzeba porządnie przewietrzyć mieszkanie. Zbyt suche powietrze, czyli takie, które spada poniżej progu wilgoci 40%, również nie jest korzystne i spowodować może podrażnienie błon śluzowych i zapalenie krtani. Wtedy należy uruchomić nawilżacz powietrza lub powiesić mokry ręcznik na kaloryferze.

Dodatkowe funkcje stacji pogody dla miłośników meteorologii

Oprócz podstawowych pomiarów stacja pogody może wyświetlać takie dane jak:

  • pomiar ciśnienia — ważna informacja dla meteoropatów,
  • prędkość wiatru,
  • poziom zachmurzenia,
  • czujnik deszczu,
  • miernik nasłonecznienia;

Inne funkcje stacji pogody, które nie są związane z prognozowaniem, a wielu osobom mogą się przydać to:

  • budzik,
  • radio,
  • wyświetlanie czytelnej cyfrowej daty i godziny,
  • możliwość podświetlenia ekranu i cyfr (bardzo przydatne w nocy);

Rodzajów domowych urządzeń do sprawdzania aktualnych warunków pogodowych jest bardzo wiele. Mają one różne funkcje, które można wybrać względem własnych potrzeb i oczekiwań.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej