Strona główna Aktualności Masz rachunek w banku lub SKOK-u? Oto 4 rzeczy, których nie wiesz, a powinnaś

Masz rachunek w banku lub SKOK-u? Oto 4 rzeczy, których nie wiesz, a powinnaś

przez AlejaKobiet.pl

87% Polaków powyżej 15. roku życia ma konto osobiste – wynika z danych Banku Światowego. Ale tylko co trzeci wie, czy pieniądze na nim są w jakiś sposób chronione. Przedstawiamy 5 mało znanych faktów, które dla własnego bezpieczeństwa powinien zapamiętać każdy, kto ma rachunek w banku lub SKOK-u.

Fakt 1: środki w bankach i SKOK-ach są gwarantowane

W Polsce od 25 lat działa instytucja, która gwarantuje środki zgromadzone na rachunkach w bankach i SKOK-ach. Niestety, jak wynika z badania firmy Kantar, wie o niej tylko 31% Polaków! Jeśli bank lub kasa upadnie, Bankowy Fundusz Gwarancyjny z własnych „zapasów” wypłaci klientom środki, które inaczej by stracili. Wbrew pozorom, takie sytuacje wciąż się w Polsce zdarzają – ostatni raz w 2019 roku w Grębowie.

Fakt 2: kwota gwarantowana to 100 tys. euro w złotych

BFG gwarantuje środki do równowartości 100 tys. euro w złotych. W badaniu Kantar tylko 7% ankietowanych poprawnie wskazało tę kwotę! W praktyce wygląda to tak, że gdyby upadł bank lub kasa, w której na rachunkach trzymasz mniej niż (przy obecnym kursie) ok. 440 tys. zł, dostaniesz z powrotem wszystkie swoje pieniądze.

Fakt 3: bezpieczne są środki m.in. na rachunkach bieżących i lokatach terminowych

Warto pamiętać, że nie wszystkie produkty sprzedawane w bankach i SKOK-ach mają gwarancje BFG. Te przysługują pieniądzom np. na rachunkach bieżących, pomocniczych i oszczędnościowych (czyli typowych kontach osobistych), a także na rachunkach powierniczych i lokatach terminowych, jednak gwarancje nie obejmują np. kupionych za pośrednictwem banku jednostek funduszy inwestycyjnych. Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoje środki są gwarantowane przez BFG, dopytaj o to w swoim banku/kasie.

Fakt 4: gwarantowane są środki osobiste, ale nie tylko

Na wypłatę środków przez BFG mogą liczyć nie tylko klienci indywidualni, ale też np. firmy – w tym osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Jednak zawsze warto upewnić się  w banku/SKOK-u, czy środki są gwarantowane. W chwilach zwątpienia można też zajrzeć na stronę  Bankowego Funduszu Gwarancyjnego, gdzie znajdują się najważniejsze informacje dotyczące zasad gwarancji udzielanych przez Fundusz.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej