Strona główna Aktualności Bezpieczne, czyli jakie? Jak wybrać bawełniane ubranka dla niemowlaka?

Bezpieczne, czyli jakie? Jak wybrać bawełniane ubranka dla niemowlaka?

przez AlejaKobiet.pl

Każda młoda mama chce jak najlepiej dbać o swoje maleństwo. Przy okazji wyprawki i wczesnych miesięcy życia jej dziecka, staje przed zadaniem wyboru pierwszych ubranek. Wybór jest ogromny. Sklepowe półki, aż uginają od wszelkiego rodzaju ciuszków dla najmłodszych. Wdzianka kuszą nietypowymi zestawieniami kolorów, ciekawymi stylizacjami i efektownymi wykończeniami. Zanim zdecydujmy się na zakup ubranka pod wpływem któregokolwiek z powyższych czynników, zwróćmy uwagę, czy zaspokaja ono dwie podstawową dziecięcą potrzebę – bezpieczeństwo.

Nie wszyscy rodzice zdają sobie sprawę z tego, że delikatnej, dziecięcej skórze w pierwszym okresie życia, może zagrażać wiele rzeczy. Również nieodpowiedni materiał, uczulające dodatki, czy zbyt ciasny fason. Niewłaściwie wybrane elementy garderoby powodują, że maleństwo czuje się źle i może to odbić się nie tylko na jego komforcie, ale również zdrowiu. Czy zwracamy na to uwagę? Jak zatem wybrać bezpieczne ubranka?

Najważniejsze – naturalne materiały

Miękki, delikatny i przyjemny w dotyku – to obowiązkowe wymagania wobec materiału, z którego ma być stworzone dziecięce ubranko. Tylko czy przypadkiem – one wszystkie nie są właśnie takie? Tkaniny, z których produkuje się niemowlęce ubrania zazwyczaj są przecież mięciutkie i przyjemne w dotyku. I dlatego to właśnie w tej kwestii – warto zachować szczególną czujność. To bowiem, co najbardziej szkodliwe, zwykle nie jest wyczuwalne ani widoczne gołym okiem. Należy mieć na uwadze, że w przypadku wrażliwej skóry malca istotny jest nie tylko efekt końcowy, ale każdy – nawet ten początkowy etap produkcji materiału (a więc – przykładowo, sposób hodowli surowców, z których materiał został wykonany).

Na pytanie o to, z jakich materiałów powinny być tworzone ubrania dla dzieci, każdy rodzic odpowie zapewne, że z bawełny. Czy jednak zadajemy sobie trud, by sprawdzić, co kryje się pod pojęciem – bawełniane? Co z tego, że śpioszki będą wykonane z bawełny, jeśli hodowlę tego surowca wspierano szkodliwymi nawozami i substancjami chemicznymi? Czy jako rodzice mamy świadomość tego, że tradycyjna, znana nam wszystkim bawełna, jest bezpieczna – wyłącznie z nazwy? – Tylko bawełna, która pochodzi z kontrolowanych upraw ekologicznych i nie jest poddawana obróbce chemicznej – począwszy od hodowli nasion, poprzez uprawę, aż po gotowe produkty, jest w pełnie bezpieczna dla delikatnej i wrażliwej skóry dziecka. Warto zwrócić uwagę na bawełnę PIMA, która jest zbierana ręcznie a jej włókno występuje tylko w kolorach, jakie stworzyła sama natura – od beżu po jasne odcienie brązu i zieleni.

Jak więc dowiedzieć się czy ciuszek, który kupujemy będzie z dobrej jakości materiału? Nie sugerujmy się opakowaniem i wyglądem (to może wprowadzać w błąd). Sprawdzajmy metki. Produkty z najlepszej bawełny organicznej powinny być oznaczone odpowiednim certyfikatem.

Co istotne, istnieją różne poziomy jakości ubranek z bawełny organicznej. Restrykcyjny proces uszlachetniania bawełny organicznej nie dopuszcza stosowania wybielaczy, syntetycznych barwników, substancji przeciwgniotliwych czy przeciwkurczliwych. Zastosowanie takich środków niweczy czystość bawełny. Dlatego, o ile metka z informacją „organic cotton” może być prawdziwa w odniesieniu do surowca, o tyle samo ubranko może być dalekie od tego.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej