Strona główna Aktualności Czym jest i do czego służy sucha gąbka florystyczna?

Czym jest i do czego służy sucha gąbka florystyczna?

przez AlejaKobiet.pl

Istnieją przedmioty, których nie może zabraknąć w wyposażeniu florysty. Obok podstawowych narzędzi, takich jak nożyczki, cążki do drutu czy pistolet na gorący klej, w niezbędniku florysty musi znaleźć się sucha gąbka florystyczna. To właśnie ona pozwala stworzyć fantazyjne kompozycje z kwiatów sztucznych i suszonych, stroiki i inne dekoracje.

Sucha gąbka florystyczna – nie tylko do stroików

Sucha gąbka florystyczna, zwana także blokiem lub pianką florystyczną, to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów technicznych stosowanych do tworzenia różnego rodzaju dekoracji. Zazwyczaj ma kolor szary, brązowy lub ciemnozielony. Blok wykonany jest z kruchego tworzywa sztucznego, które mocno się pyli. Struktura gąbki umożliwia nadanie jej dowolnego kształtu za pomocą nożyka. Suche gąbki florystyczne polecane są przede wszystkim do wykonywania ozdób z kwiatów sztucznych i suszonych. Na rynku można znaleźć także gąbki mokre, które dedykowane są kompozycjom z żywych roślin. Suchy blok jest bardzo lekki, dlatego nie obciąża wykonywanych dekoracji. Przyda się nie tylko w kwiaciarniach, ale wszędzie tam, gdzie są tworzone ozdoby typu hand-made. Osoby, które lubią projekty DIY i chętnie dają wyraz swej kreatywności, mogą wykorzystać gąbkę w domu, ponieważ praca z nią jest prosta i nie wymaga dużej wprawy.

Jak wykorzystać suchą gąbkę florystyczną?

Sucha gąbka florystyczna świetnie sprawdza się przy tworzeniu wszelkiego rodzaju ozdób sezonowych, wieńców, bukietów, stroików czy obrazów z roślin. Można ją też wykorzystać do niezwykle modnych flower boxów, czyli ozdobnych, papierowych pudełek wypełnionych kwiatami. Możliwości jest wiele! Blok florystyczny należy przyciąć nożykiem do pożądanego rozmiaru i kształtu, a następnie umieścić w wybranym pojemniku lub wazonie. Powinna być dobrze dopasowana do jego ścianek. Jeśli mieści się szczelnie w pudełku, nie ma potrzeby, by ją dodatkowo zabezpieczać. Gąbkę można też przykleić do powierzchni za pomocą kleju na gorąco czy taśmy klejącej. Sztuczne oraz suszone kwiaty, liście, szyszki, preparowany mech bądź inne dekoracje przymocowuje się do pianki cienkimi drucikami. Łodygi należy przyciąć pod ostrym kątem, a następnie wbić do jej wnętrza tak, by nie były widoczne. Kluczowe znaczenie przy tworzeniu kompozycji ma to, aby gąbka została całkowicie zasłonięta przez materiał roślinny. Puste miejsca między pojedynczymi elementami można wypełnić liśćmi bądź innymi ozdobami suszonymi czy sztucznymi. Dzięki suchej gąbce florystycznej wykonywanie nietuzinkowych dekoracji jest naprawdę proste!

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej