Strona główna Aktualności Cukrzyca to nie zawsze typowe objawy – poznaj nieoczywiste symptomy choroby

Cukrzyca to nie zawsze typowe objawy – poznaj nieoczywiste symptomy choroby

przez AlejaKobiet.pl

Na co zwrócić szczególną uwagę?

Pierwsze dwa z podanych wyżej objawów wynikają z podniesienia poziomu glikemii we krwi, obecnością glukozy w moczu i koniecznością „rozcieńczenia zagęszczonego”, co zmusza do częstszych wizyt w toalecie.
Objawem alarmowym wskazującym na możliwość wystąpienia cukrzycy lub innych chorób (przewodu pokarmowego, tarczycy czy nowotworowych) jest niezaplanowany i niezamierzony spadek masy ciała, nie związany ani z większą aktywnością fizyczną, ani wprowadzeniem diety.

– Objawy cukrzycy związane z hipoglikemią odczuwane są również przez chorych jako nagle występujące „napady” osłabienia, „wilczego” głodu z towarzyszącym niepokojem, kołataniem serca, drżeniem kończyn oraz zlewnymi, zimnymi potami – mówi dr Sławomir Kozanecki. – U osób, które nie leczą cukrzycy są spowodowane najczęściej nieregularnymi posiłkami, nieprawidłowym ich składem obfitującym w węglowodany proste lub ze wzrostem aktywności fizycznej. Za napady „wilczego głodu” odpowiada opóźnione i przedłużone wydzielanie insuliny przez komórki B trzustki.

U jakich specjalistów wykryjesz cukrzycę?

Niestety, istnieje cały szereg objawów, które mogą wskazywać na cukrzycę, ale jednak rzadko kiedy bywają z nią bezpośrednio kojarzone. Bardzo często jest więc rozpoznawana w trakcie diagnostyki zupełnie innych chorób i dolegliwości zgłaszanych lekarzom różnych specjalizacji. Oto kilka przykładów objawów zgłaszanych do:

 • Dermatologów: ropne i grzybicze zapalenie skóry, świąd, egzema,
 • Kardiologów: choroba wieńcowa, zawał serca, niewydolność serca,
 • Neurologów: zaburzenia czucia, zawroty głowy, miażdżyca tętnic szyjnych i mózgowych, udar,
 • Ginekologów: nawracające infekcje dróg rodnych, zaburzenia miesiączkowania, podwyższone wartości glikemii w ciąży,
 • Okulistów: nawracające zapalenia aparatu ochronnego oka, wczesne występowania zaćmy lub jaskry, retinopatia, zakrzep żyły środkowej siatkówki,
 • Ortopedów: zaburzenia ruchomości stawów, zaburzenia bólowe stawów, zespół cieśni nadgarstka,
 • Hepatologów: niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby,
 • Laryngologów: chrypka, zawroty głowy, szumy uszne,
 • Endokrynologów: otyłość, choroba Cushinga, akromegalia, nadczynność tarczycy, PCOS,
 • Chirurgów i chirurgów naczyniowych: trudno gojące się rany, bóle brzucha, miażdżyca tętnic obwodowych,
 • Dentystów: zapalenie błony śluzowej dziąseł, paradontoza.

Jakie są kryteria rozpoznania cukrzycy

Rozpoznanie cukrzycy określa się na podstawie glikemii czyli poziomu stężenia cukru we krwi. I tak o cukrzycy świadczyć może:

 • Poziom glikemii z osocza krwi żylnej na czczo powyżej 126 mg/dl – taki wynik musi wyjść w dwóch badaniach wykonywanych w dwóch różnych dniach.
 • Poziom glikemii przygodnej czyli oznaczonej w dowolnej porze doby u osoby z objawami klinicznymi cukrzycy powyżej 200 mg/dl.
 • Poziom glikemii wyższy od 200 mg/dl w drugiej godzinie doustnego testu obciążenia glukozą.

WAŻNE! Do rozpoznania cukrzycy nie stosuje się oznaczeń poziomu glukozy z krwi włośniczkowej – czyli pomiarów z glukometru, jak również na tą chwilę w Polsce poziomu hemoglobiny glikowanej (HbA1c).

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej