Strona główna Aktualności Cukrzyca to nie zawsze typowe objawy – poznaj nieoczywiste symptomy choroby

Cukrzyca to nie zawsze typowe objawy – poznaj nieoczywiste symptomy choroby

przez AlejaKobiet.pl

Choruje na nią 3 miliony Polaków. Dodatkowy milion w ogóle nie jest świadomy swojej choroby, z kolei aż 5 milionów ma stan przedcukrzycowy. W sumie więc prawie 9 milionów Polaków dotkniętych jest mniej lub bardziej tą chorobą. Mimo, że nie przenoszą jej wirusy, nie jest zakaźna, to jednak cierpi na nią aż 463 milionów osób dorosłych na świecie! O czym mowa? O cukrzycy – jednej z najbardziej podstępnych chorób cywilizacyjnych. Sprawdźcie jakie są pierwsze objawy, po których warto wykonać badania w kierunku cukrzycy.

Kto jest narażony na cukrzycę?

– Każdy człowiek może być zagrożony rozwojem cukrzycy, niezależnie od jej typu – mówi dr Sławomir Kozanecki, diabetolog z Centrów Medycznych Medyceusz – Nierzadko zdarza się że wykrycie cukrzycy jest najzupełniej przypadkowe, a pacjent o diagnozie dowiaduje się od lekarza po wynikach, na przykład badań okresowych, a sam nie odczuwa żadnych dolegliwości.

Narażeni są na nią jednak przede wszystkim pacjenci z:

  • nadwagą i otyłością
  • chorobą układu sercowo naczyniowego,
  • małą aktywnością fizyczną,
  • nadciśnieniem tętniczym,
  • dyslipidemią,
  • cukrzycą występująca w rodzinie
  • stwierdzonym stanem przedcukrzycowym,
  • kobiety z zespołem policystycznych jajników, przebytą cukrzycą ciążową, lub u kobiet które urodziły dziecko o masie powyżej 4kg
  • grup etnicznych z wyższym ryzykiem cukrzycy,

10 najczęstszych objawów cukrzycy

– Cukrzyca może manifestować się szerokim spektrum objawów – mówi dr. Sławomir Kozanecki. – Od związanych ze znacznie podwyższonymi wartościami glikemii czyli stężenia cukru we krwi, co nazywamy hiperglikemią, po objawy wskazujące na obniżenie wartości glikemii co nazywamy z kolei hipoglikemią. Co gorsza, cukrzycę wykrywa się ze względu na objawy związane już z jej powikłaniami.

cukrzyca objawy

Najczęstszymi objawami cukrzycy są:

1. Wzmożone pragnienie (polidypsja) – opisywane przez pacjentów najczęściej jako wysychanie błony śluzowej jamy ustnej,

2. Zwiększona ilość oddawanego moczu (poliuria), zwiększona częstość oddawania moczu (pollakisuria), oddawanie moczu w nocy (nykturia)

3. Niezamierzony spadek masy ciała,

4. Zmęczenie, senność, osłabienie – będące wynikiem podwyższonego poziomu glukozy, odwodnienia, bardzo charakterystyczna jest występowanie napadów senności po posiłkach.

5. Świąd narządów płciowych, zapalenie żołędzi i napletka, nawracające infekcje dróg rodnych i dróg moczowych,

6. Dusznica bolesna,

7. Chromanie przestankowe

8. Zapalenie błony śluzowa dziąseł,

9. Nawracające infekcje skóry

10. Owrzodzenie stopy, zgorzel stopy.

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej