Strona główna Aktualności Czym zajmuje się trener personalny?

Czym zajmuje się trener personalny?

przez admin

Zacznijmy od zdefiniowania pojęcia „trener personalny”. Za trenera personalnego (osobistego) uznać należy każdą osobę, która swoją pracą z podopiecznym pomaga mu w osiągnięciu celu treningowego. Zaznaczyć tu należy, iż trener personalny jest opiekunem amatorów, rekreacyjnie uprawiających sport. Zatem w najprostszym ujęciu – trener personalny pomaga swojemu podopiecznemu w ustaleniu i realizacji celu. Czym ten cel może być? To już zależy od każdego człowieka indywidualnie. Zazwyczaj ludzie przychodzą do trenerów w celu poprawy sylwetki (czy to w celu redukcji masy ciała czy budowy masy mięśniowej), rzadziej ale również – w celu poprawy wydolności, sprawności czy ogólnie rzecz ujmując – kondycji. Zdarza się także, że w rolę trenera personalnego wciela się np. fizjoterapeuta, przeprowadzając tzw. trening medyczny, mający na celu profilaktykę kontuzji i/lub umożliwienie do powrotu do sprawności po przebytym urazie.

Wracając jednak do meritum. Czym zajmuje się trener personalny? Trener zajmuje się kształtowaniem sprawności organizmu poprzez trening. Najczęściej trener kojarzy nam się z dobrze zbudowanym panem z siłowni. Nic bardziej mylnego. Zgodnie z definicją, za trenera uznać należy także np. fizjoterapeutę. Niektórzy do grona trenerów personalnych zaliczają także np. trenerów pływania. Jakby nie patrzeć – mieszczą się w zaprezentowanej powyżej definicji. Jednak ich środowiskiem treningowym jest basen, a nie siłownia czy klub crossfit.
Rozpatrzmy klasycznego, stereotypowego trenera personalnego, pracującego na siłowni. Gdy trafiamy pod jego skrzydła, powinniśmy zostać zapytani o przebyte urazy, choroby i przede wszystkim cel naszych wizyt – co chcemy osiągnąć. W przypadku panów najczęściej jest to tzw. rekompozycja, czyli redukcja tkanki tłuszczowej z jednoczesnym budowaniem masy mięśniowej. I tym właśnie zajmuje się trener personalny. Dobiera odpowiednio ćwiczenia do stopnia zaawansowania podopiecznego, udziela porad dietetycznych (często także układa plan dietetyczny) i przede wszystkim przeprowadza regularny trening z podopiecznym. Długookresowo, trener personalny zajmuje się także monitorowaniem wyników i wprowadzaniem ewentualnych korekt w wybranej ścieżce.

Praca trenera personalnego może być bardzo interesującym zawodem. Dobry trener potrafi zarobić naprawdę przyzwoite pieniądze. Do tego dochodzić może sponsoring (trenerzy często startują w różnych zawodach) lub różne inne profity związane z tym zawodem.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej