Strona główna Aktualności Zapalenie skóry związane z nietrzymaniem moczu – czy pieluchomajtki mogą mu zapobiec?

Zapalenie skóry związane z nietrzymaniem moczu – czy pieluchomajtki mogą mu zapobiec?

przez admin

Nietrzymanie moczu to na pewno przypadłość kłopotliwa i krępująca. Jednak wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kontakt skóry z moczem może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Bardzo typowym powikłaniem jest IAD, czyli zapalenie skóry związane z nietrzymaniem moczu. Ryzyko jego rozwoju wzrasta przy braku odpowiedniej pielęgnacji i środków zabezpieczających. Jaką rolę pełnią pieluchomajtki dla dorosłych w profilaktyce IAD?

Zapalenie skóry – czym jest i jak się objawia?

 
Być może zastanawiasz się, czy nowoczesne, chłonne, przebadane dermatologicznie pieluchomajtki dla dorosłych to tylko chwyt marketingowy, czy faktycznie cenna ochrona skóry przed powikłaniami. Otóż pieluchomajtki pełnią bardzo ważną funkcję zabezpieczającą skórę przed wilgocią i drażniącym działaniem moczu. Kiedy skóra jest cały czas wilgotna, powstaje idealne środowisko dla rozwoju bakterii i grzybów. Ryzyko wzrasta, gdy skóra ma utrudnioną wymianę powietrza, nie jest odpowiednio często myta, ma uszkodzenia, a ogólny stan chorego jest zły. Dodatkowym zagrożeniem jest mocznik znajdujący się w urynie, który sprzyja zaczerwienieniom, czy swędzeniu.
 
U niektórych osób dochodzi do zapalenia skóry związanego z nietrzymaniem moczu. Objawami są wówczas:
l – zaczerwienienie skóry,
l – wysypka,
l – swędzenie, pieczenie, dyskomfort,
l – czasami uszkodzenia skóry.
 

Lokalizacja zmian dotyczy okolic krocza, odbytu, pośladków, dlatego najbardziej pewnym sposobem na ograniczenie ryzyka rozwoju zapalenia jest każdorazowe oglądanie skóry podczas zmiany zabezpieczenia, aby zareagować już na pierwsze sygnały, które o nim świadczą. Jeżeli na ciele chorego są ranki i nadżerki, stanowią one „otwartą bramę” dla zarazków, które mogą wywołać zakażenie, dlatego problemu nie można bagatelizować!

 

Dlaczego pieluchomajtki dla dorosłych mogą być pomocne w zapobieganiu IAD?

 
Nawet lekkie nietrzymanie moczu wiąże się z ryzykiem narażenia skóry na długotrwałą wilgoć i kontakt z moczem. W ciężkiej postaci choroby to ryzyko jest wielokrotnie wyższe, a gdy mocz wycieka, tym samym dotyka większe obszary skóry. Z tych właśnie powodów stworzono pieluchomajtki dla dorosłych. Zabezpieczenia o anatomicznym kształcie mają pas i boczne przylepce, ułatwiające ich wymianę, a co najważniejsze, są wyposażone w bardzo chłonny wkład. Nawet u podopiecznych, u których wycieki z pęcherza są obfite, wkład szybko wiąże wilgoć i separuje ją od skóry. Kiedy wkład w pieluchomajtkach jest już przepełniony, obecny na nich wskaźnik wilgoci zmienia kolor. Wówczas opiekun wie, że musi wymienić zabezpieczenie, aby zapewnić skórze świeżą ochronę. Nowoczesne pieluchomajtki dla dorosłych, są wyposażone w o wiele więcej funkcji, dzięki którym opieka nad chorym leżącym i dbanie o jego zdrowie stają się dużo łatwiejsze. Tym, co bardzo poprawia komfort i samopoczucie chorego, są: system umożliwiający skórze oddychanie, system kontrolujący nieprzyjemny zapach amoniaku, budowa dopasowana do kształtów ciała. Pieluchomajtki (np. marki TENA) są też przebadane dermatologicznie, co oznacza, że użyte do ich produkcji materiały są bezpieczne oraz przyjazne skórze.
 
Jeśli w okolicach intymnych chorego pojawią się podrażnienia, warto działać od razu, czyli zastosować specjalistyczny krem z cynkiem, który ułatwia ich łagodzenie. Profilaktycznie można natomiast smarować okolice krocza chorego preparatem z gliceryną, która ochroni skórę i pomoże zachować ją w dobrej kondycji.
 
Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej