Strona główna Aktualności 7 największych mitów o implantach

7 największych mitów o implantach

przez admin

Dla jednych stają się wybawieniem, dla innych wciąż stanowią tajemnicę. Wbrew niektórym opiniom, wcale nie powodują poczucia dyskomfortu i niejednokrotnie stanowią lekarstwo na uczucie wstydu. Implanty nie tylko wypełniają luki w uzębieniu, ale również budują pewność siebie.

Dziś implantologia jest jedną z najczęściej polecanych przez specjalistów metod przywrócenia pięknego uśmiechu. Niestety, na jej temat krąży wiele mitów, które często budzą przerażenie i wprowadzają w błąd.

Mit 1 – Wszczepienie implantu boli

Współczesne metody leczenia pozwalają na bezbolesne wszczepienie implantu podczas rutynowego zabiegu. Jest on przeprowadzany po wykonaniu znieczulenia komputerowego przy użyciu bezpiecznych i nieszkodliwych dla zdrowia pacjenta materiałów. Poprzedza go szczegółowa rozmowa z implantologiem i badanie jamy ustnej. Po zabiegu może wystąpić lekki obrzęk dziąsła, jednak nie przeszkadza on w normalnym funkcjonowaniu.

Mit 2 – Implant wywołuje reakcje alergiczne

Implanty zębowe są wykonane z czystego tytanu. Materiał ten jest obojętny dla ludzkiego organizmu i nie wywołuje reakcji alergicznej. Ewentualne zapalenia wokół implantów występują bardzo rzadko – statystycznie u 5% pacjentów ze zdrowymi dziąsłami i do 30% pacjentów z chorobami przyzębia.

Mit 3 – Implanty nie są wskazane dla starszych osób

Wiek nie stanowi przeszkody podczas zabiegów z zakresu implantologii. O wszczepieniu implantu decyduje stan kości, szczęki i żuchwy, a także ogólny stan zdrowia. Jedynymi przeciwwskazaniami do zabiegu są cukrzyca, hemofilia, osteoporoza lub nowotwór.

Mit 4 – Nie można wszczepić implantu po usunięciu zęba

Po utracie zęba implant należy wszczepić tak szybko, jak to możliwe.  Braki w uzębieniu powodują zmiany w układzie zgryzu, a te mogą zmienić się w trwałe wady. Im dłużej zwleka się z decyzją o implantach, tym większe ryzyko, że osłabienie kości uniemożliwi zabieg. Z kolei nieuzupełnione braki mogą spowodować zanik kości i przeciążenie pozostałych zębów, wpływając na ich ścieranie lub rozchwianie. 

Mit 5  – Po wszczepieniu implantu nie trzeba korzystać z nici dentystycznych

Dbanie o implanty nie powinno różnić się od dbania o zęby naturalne. Resztki pokarmowe, które zalegają między zębami i implantami mogą prowadzić do rozwoju stanu zapalnego dziąseł i zaburzyć połączenie implantu z kością. Dlatego należy regularnie nitkować zęby. Jeśli po zabiegu sprawia to trudności, warto wyposażyć się w specjalistyczne nici do implantów (ze sztywnym końcem) lub w irygator.

Mit 6 – Na implantach nie odkłada się kamień i płytka nazębna

Implanty zębowe są podatne na odkładanie płytki nazębnej i kamienia tak samo, jak naturalne zęby. Codzienna i staranna pielęgnacja zębów jest bardzo ważna. Należy do niej dodać również regularne wizyty w gabinecie higienistki. Profesjonalną higienizację trzeba wykonywać raz na pół roku, a osoby palące czy pijące dużo kawy lub herbaty – raz na trzy miesiące.

Mit 7 – Przy implantach nie można używać szczoteczki elektrycznej

Używanie szczoteczki elektrycznej nie szkodzi implantom. Wręcz przeciwnie – jest ona dużo bardziej skuteczna, ponieważ usuwa więcej płytki nazębnej niż szczoteczka tradycyjna. Można zacząć jej używać jak tylko dziąsła się zagoją, a implanty zintegrują z kością. Decyzję o zmianie tradycyjnej szczoteczki na elektryczną zawsze warto skonsultować ze stomatologiem lub higienistką.

– Mity na temat implantów biorą się z niewiedzy. Dlatego zawsze w razie wątpliwości warto zapytać dentystę o radę. Stomatolog wytłumaczy dokładnie przebieg zabiegu i opowie o ewentualnym ryzyku, które się z nim wiąże – komentuje dr n. med. Andrzej Gala ze Scandinavian Clinic, krakowskiego centrum stomatologicznego

Implanty to dziś najbardziej efektywna metoda poprawy uśmiechu i funkcjonowania jamy ustnej, dlatego decyzji o nich nie warto podejmować na podstawie mitów, które krążą w sieci lub niesprawdzonych i obiegowych informacji.

Alejakobiet.pl

Zasubskrybuj I bądź na bieżąco


Mogą Cię zainteresować

Zostaw komentarz

Ta strona wykorzystuje pliki cookie w celu poprawy komfortu użytkowania. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Akceptuję Czytaj więcej